EVENIMENT
FOTO: Un șofer a murit, după ce i s-a făcut rău la volan. Autoturismul în care se afla s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea drumului

Un grav accident rutier s-a produs, vineri dimineața, în localitatea Teaca din județul Bistrița-Năsăud, în urma căruia un bărbat de 65 de ani și-a pierdut viața.
Potrivit IPJ Bistrița-Năsăud, din primele informații unui bărbat în vârstă de 65 de ani, din Teaca, care conducea un autoturism, i s-ar fi făcut rău, a pierdut controlul direcției și a ajuns în șanțul din stânga direcției sale de mers.
Echipajele medicale ajunse la fața locului au aplicat manevre de resuscitare însă, din păcate, bărbatul a decedat.
Continuă cercetările în acest caz polițiștii Serviciului Rutier, urmând a fi stabilite cu exactitate toate împrejurările în care a avut loc accidentul.
Reamintim că un alt accident mortal s-a produs, cu câteva ore înainte, într-o altă localitate din județul Bistrița-Năsăud, în urma căruia un alt șofer, un bărbat de 39 de ani, a murit, după ce a pierdut controlul asupra direcției de mers, din cauza vitezei excesive.
EVENIMENT
De ce România va avea printre cele mai mari prețuri din UE la energie electrică, după liberalizarea din iulie

Eliminarea plafoanelor la energie începând cu 1 iulie va duce la dublarea costurilor pentru consumatorii români. România va avea astfel printre cele mai mari prețuri la energie electrică din Uniunea Europeană. Asociația Prosumatorilor și Comunităților de Energie (APCE) a oferit o explicație prin faptul că „producem puțin și scump, furnizăm scump, distribuim scump și avem o autoritate de reglementare inexistentă pentru consumatori”.
Președintele Naționale de Reglementare…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Pompierii din cadrul Punctului de Lucru Gherla au intervenit de urgență, în urmă cu puțin timp, pentru stingerea unui incendiu care a cuprins în totalitate un autoturism aflat pe centura Municipiului Gherla.
Flăcările s-au manifestat generalizat, iar autoturismul a fost distrus complet până la sosirea echipajelor de intervenție.
Autoturism cuprins de flăcări pe centura Gherlei.
Din fericire, nu au fost înregistrate victime, potrivit reprezentanților ISU Cluj….
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO Proiectul SCUT dedicat siguranței elevilor de gimnaziu din Alba Iulia, la final. Festivitate de premiere, la Muzeul Principia

Inspectoratul de Poliție Județean Alba a fost implicat și în ediția din acest an a Proiectului „Siguranța Copiilor ne Unește pe Toți” – SCUT.
Joi, 19 iunie 2025, la Muzeul Principia din Piața Cetății, a avut loc ultima activitate desfășurată în cadrul Proiectului SCUT-Siguranța Copiilor ne Unește pe Toți, dedicat siguranței elevilor de gimnaziu din municipiul Alba Iulia.
Proiectul s-a derulat, în perioada mai – iunie 2025, și a avut ca parteneri principali…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
CNAS: Medicamentele compensate pot fi eliberate asiguraților din farmacie fără să fie necesară prezentarea rețetei imprimate

Asigurații că pot ridica medicamentele de la farmacie fără să fie necesar să prezinte un exemplar al prescripției imprimat pe hârtie sau în format electronic, atunci când medicii curanți le prescriu medicamente cu și fără contribuție personală (compensate), utilizând rețeta electronică on-line, a transmis joi Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS).
„Farmaciștii pot elibera medicamentele prin utilizarea Sistemului Informatic al Prescripției Electronice (SIPE),…
Citește mai mult pe Alba24.ro