EVENIMENT
FOTO: Urmărire ca-n filme în județul Olt. Un șofer beat și fără permis a lovit cu mașina autospeciala de poliție

Un bărbat care nu a oprit la semnalele polițiștilor și care a lovit cu mașina autospeciala de poliție, în încercarea de a scăpa, a fost arestat. De asemenea, șoferul era beat și nu avea permis de conducere.
Potrivit IPJ Olt, la data de 5 martie 2023, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Drăgănești-Olt, sub supravegherea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Caracal, au reținut un bărbat, în vârstă de 47 de ani, cercetat într-un dosar penal pentru săvârșirea infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice.
În fapt, la data de 4 martie 2023, în jurul orei 21:45, polițiștii din cadrul Politiei Orașului Drăgănești-Olt, în timp ce desfășurau activități specifice pe strada Nicolae Titulescu, din localitate, au efectuat semnal regulamentar de oprire unui autoturism, care nu a oprit și și-a continuat deplasarea.
Polițiștii au procedat la urmărirea autovehicului, fiind oprit în trafic și imobilizat, pe strada Livezilor din aceeași localitate, moment în care conducătorul auto a încercat să se sustragă, acroșând autospeciala M.A.I.
Cu ocazia verificărilor, s-a constatat faptul că șoferul autoturismului, un bărbat, în vârstă de 47 de ani din localitatea Satu Mare, nu posedă permis de conducere.
Întrucât, acesta emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând o alcoolemie de 1,18 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Ulterior, bărbatul a refuzat transportul la unitatea spitalicească în vederea recoltării de mostre biologice de sânge.
„În cauză, a fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și refuzul sau sustragerea de la recoltarea de probe biologice.
În data de 5 martie 2023, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore, ulterior, la aceeași dată, Judecătoria Caracal a admis măsură parchetului și a dispus arestarea preventivă a acestuia, pentru o perioadă de 30 de zile.
Bărbatul a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Olt.
Facem precizarea că pe întreg parcursul procesului penal, suspecții și inculpații beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție”, a precizat reprezentantul IPJ Olt.
EVENIMENT
Aeroportul Cluj NU ridică restricțiile la transportul lichidelor în bagajul de mână. David Ciceo: Trebuie actualizate softurile

Aeroportul Internațional „Avram Iancu” Cluj, primul din Europa care a eliminat temporar restricțiile privind transportul lichidelor în bagajul de mână, încearcă să revină la acestă facilitate pentru pasageri.
Noile reguli europene impun însă o reautorizare strictă a echipamentelor și softurilor de scanare de care aeroportul clujean dispune, potrivit directorului David Ciceo.
David Ciceo directorul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
1 august: Ziua națională a Salvamont România. Ce semnifică luna august pentru salvatorii montani

Ziua națională a Salvamont România este marcată, în fiecare an, la data de 1 august. Luna august este cea mai grea lună din an pentru salvatorii montani.
De asemenea, Salvamont România a lansat campania „Minus 1”, prin care se urmărește reducerea numărului de accidente grave și decese pe munte în luna august.
„Astăzi, ca în fiecare an pe data de 1 august, îi sărbătorim pe salvatorii montani, cei care, cu dedicare şi curaj, înfruntă muntele pentru a salva…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Avansări în grad la ISU Alba și noi absolvenți ai Academiei de Poliție alăturați echipei de salvatori

Mai multe cadre militare din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Unirea” al județului Alba au fost avansate în grad vineri, 1 august 2025, în cadrul unei ceremonii festive desfășurate pe platoul unității.
Au fost avansați în gradul următor 4 Ofițeri și 17 subofițeri din cadrul ISU Alba.
De asemenea, 2 ofițeri, proaspăt absolvenți ai Academiei de Poliție „Alexandru Ioan Cuza” s-au alăturat salvatorilor din cadrul Inspectoratului pentru Situații de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Record pe Aeroportul Cluj: 2 milioane de pasageri! O tânără din SUA, sărbătorită cu fast!

Aeroportul Cluj a marcat vineri, 1 august, atingerea pragului de 2 milioane de pasageri.
Aeroportul Internațional „Avram Iancu” Cluj marchează astăzi, 1 august 2025, atingerea pragului de 2.000.000 de pasageri înregistrați într-un singur an calendaristic. Fericitul pasager a sosit la bordul unei aeronave operate de compania LOT Polish Airlines, pe ruta Varșovia–Cluj-Napoca.
David Ciceo: Ne vom concentra în…
Citește mai mult pe Cluj24.ro