Connect with us

EVENIMENT

FOTO VIDEO: 14 cetățeni străini ascunși în cutii de carton, într-o autoutilitară, depistaţi la Vama Nădlac II

Publicat

YouTube video

Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Nădlac II – Csanadpalota au descoperit, ascunși în cutii de carton, în compartimentul marfă al unei autoutilitare conduse de un cetăţean român, paisprezece cetăţeni din Irak care încercau să iasă ilegal din România.

cutii

În data de 27.05.2019, în jurul orei 03.30, la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II – Csanadpalota, judeţul Arad, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de frontieră pe sensul de ieşire din ţară, cetăţeanul român M.M., în vârstă de 31 de ani, la volanul unei autoutilitare marca Mercedes Benz, înmatriculată în România.

cutii

În urma analizei de risc specifice, poliţiştii de frontieră au procedat la efectuarea unui control amănunţit asupra mijlocului de transport, în urma căruia, în compartimentului marfă, au fost descoperiţi paisprezece cetățeni străini, ascunşi în trei cutii de carton.

Persoanele în cauză au fost duse la sediul instituţiei pentru cercetări, unde, în urma verificărilor preliminare, s-a stabilit că cei paisprezece sunt cetățeni irakieni, şase bărbaţi, patru femei şi patru minori, adulţii având vârste cuprinse între 18 şi 47 de ani, iar minorii între 12 şi 15 ani. În cadrul cercetărilor, poliţiştii de frontieră au stabilit că cetățenii irakieni intenţionau să ajungă în Germania.

Mijlocul de transport a fost indisponibilizat la sediul S.T.P.F Arad.

Poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de trafic de migranți pentru şoferul autoutilitarei şi de tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat față de cetăţenii străini, la finalizare urmând a fi dispuse măsurile legale care se impun.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Magazin Penny în Borhanci, dezbătut în comisia de urbanism. Avizat de principiu, proiectul revine în comisie cu PUD

Publicat

penny.jpeg

Un nou supermarket Penny, propus de compania REWE Projektentwicklung România pe strada Borhanciului din Cluj-Napoca, a fost dezbătut în ședința de miercuri a Comisiei Tehnice de Amenajare a Teritoriului și Urbanism (CTATU). Deși Planul Urbanistic Zonal (PUZ) a primit aviz, proiectul va reveni în comisie sub forma unui Plan Urbanistic de Detaliu (PUD), cu o mobilare mai coerentă a parcelei.

O investiție necesară, dar cu probleme

Amplasat la circa 200 de metri de viitorul…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Activități de voluntariat în domeniul medical, reglementate pentru Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia. Proiect la CJ Alba

Publicat

scrisoare de mulțumire a unei paciente pentru medicul elena chira

Regulamentul privind activitățile de voluntariat în cadrul instituțiilor județene din Alba va fi completat, la solicitarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia.

Spitalul este instituție subordonată Consiliului Județean Alba, iar Legea nr. 78/2014 a creat cadrul legal general prin care orice organizație-gazdă poate desfășura în condiții adecvate, activități cu voluntari, în beneficiul comunității.

Legislația prevede că activitatea se desfășoară fără remunerare,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Micii pietoni: Concurs pentru preșcolarii din Alba, organizat de IPJ în grădinițe

Publicat

micii pietoni: concurs pentru preșcolarii din alba, organizat de ipj

Preșcolarii din județul Alba au avut ocazia să-și demonstreze cunoștințele privind circulația rutieră, în cadrul concursului „Micii pietoni”.

Miercuri, 21 mai 2025, micii pietoni din 14 grădinițe au participat la o nouă ediție a concursului, organizat de Grădinița cu Program Prelungit nr. 16 și Grădinița cu Program Prelungit nr. 11 din municipiul Alba Iulia, cu sprijinul Consiliului Județean Alba și al Inspectoratului de Poliție Județean Alba.

Echipajele, formate din…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ADMITERE LICEU Cluj: Câte clase sunt, pe profiluri și fliere. Marinela Marc: Faceți alegerea cu încredere în voi înșivă

Publicat

scoala facebook emil boc 1 e1700061969939.jpg

Inspectoratul Școlar Cluj a publicat Broșura de Admitere la Liceu 2025.

Aceasta cuprinde toate informațiile necesare elevilor care se vor înscrie în clasa a IX-a în școlile din județ, inclusiv planurile de școlarizare pentru învățământul dual, profesional și cel particular.

ADMITERE LICEU Cluj. Câte clase sunt, pe profiluri și fliere

În județului Cluj, pentru anul școlar 2025-2026, au fost aprobate la nivelul Inspectoratului Școlar Județean (IȘJ) Cluj un…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe