EVENIMENT
FOTO-VIDEO: 16 percheziţii în județul Buzău, în două dosare penale privind infracţiuni de braconaj, furt şi nerespectarea armelor şi muniţiilor
Şase persoane au fost reţinute sub acuzaţiile de braconaj, furt şi nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor, în urma a 16 percheziţii efectuate în două cauze penale.
Potrivit Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Buzău, în primul caz au fost puse în executare 12 mandate de percheziţie domiciliare, la mai multe imobile din localităţile Chiojdu, Cătina şi Siriu în baza unor mandate emise de Judecătoria Pătârlagele.
"Din cercetări a reieşit că, în perioada septembrie 2023 şi până în prezent, trei localnici, cu vârste cuprinse între 34 şi 49 de ani, ar fi deţinut elemente de armament în afara cadrului legal şi ar fi braconat exemplare de cervide, în vederea consumului propriu, pentru comercializare şi pentru obţinerea trofeelor.
În urma percheziţiilor, poliţiştii au descoperit şi indisponibilizat, în vederea continuării cercetărilor, peste 60 de elemente de muniţie letală deţinute fără drept, două exemplare căprior, un laţ, 3 trofee căprior, 35 de kilograme de carne de vânat, 3 instalaţii de producere a băuturilor spirtoase şi 2.850 de litri de băutură spirtoasă, o cameră de supraveghere a vânatului şi un detector de camere de supraveghere.
De asemenea, au fost confiscaţi 32 de metri cubi de material lemnos pentru care deţinătorii nu au putut justifica provenienţa", informează IPJ Buzău.
Cele trei persoane au fost reţinute pentru 24 de ore pentru săvârşirea infracţiunilor de nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor şi braconaj fiind demarate cercetări pentru săvârşirea infracţiunii de deţinerea de către orice persoană în afara antrepozitului fiscal sau comercializarea pe teritoriul României a produselor accizabile supuse marcării, fără a fi marcate sau marcate necorespunzător ori cu marcaje false peste limita a 200 de litri de băuturi spirtoase, fiind informate şi instituţiile abilitate pentru a demara verificările specifice conform competenţelor incidente domeniului.
Alte patru percheziţii au vizat imobilele a patru persoane cercetate pentru furt calificat, sub formă continuată, din societate comercială.
"Din cercetări a reieşit că persoanele, cu vârste cuprinse între 17 şi 48 de ani, din municipiul Buzău şi din Gherăseni, ar fi pătruns, prin efracţie, în incinta sediului unui agent economic din municipiul Buzău, de unde ar fi sustras utilaje electrice, anvelope, jante, radiatoare, generatoare şi componente din cupru.
Activitatea infracţională s-ar fi desfăşurat în perioada decembrie 2023 - ianuarie 2024. Prejudiciul a fost estimat la 500.000 de lei.
Faţă de trei bărbaţi, a fost luată măsura reţinerii, pentru 24 de ore, pe bază de ordonanţă, pentru furt calificat în formă continuată", a transmis IPJ Buzău.
În toate cazurile persoanele reţinute urmează să fie prezentate unităţii de parchet, pentru a dispune cu privire la măsura preventivă. Agerpres
EVENIMENT
VIDEO. Noi metode de răcorire la Cluj-Napoca. Vapori de apă vor funcționa în centrul orașului
Primăria Cluj-Napoca a amenajat la Baza sportivă Gheorgheni o zonă de răcorire cu ceață fină, o opțiune foarte bună pentru perioadele caniculare, a anunțat primarul Emil Boc, care a și testat sistemul și s-a declarat mulțumit.
”Sistemul este testat în această locație, urmând a fi amenajate astfel de zone și în Baza sportivă „La terenuri” din Mănăștur, precum și în zona centrală a orașului.
EVENIMENT
Avertisment dur al unei primării din Cluj. Cei care risipesc apa pentru piscine și gazon riscă debranșarea definitivă
În contextul secetei severe care afectează tot mai multe zone din România, Primăria comunei Râșca, județul Cluj, a transmis un avertisment locuitorilor care folosesc apa din rețeaua publică pentru activități considerate neesențiale, precum umplerea piscinelor, a ciuberelor și jacuzzi-urilor sau udarea gazonului.
Reprezentanții administrației locale atrag atenția că România traversează o perioadă critică,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Hoț din Turda, arestat. A furat banii din cutia milei dintr-o biserică. Prejudiciul, peste 2000 de lei
Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Turda – Biroul de Investigații Criminale au pus în executare un mandat de aducere emis pe numele unui bărbat de 38 de ani, din municipiul Turda, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.
”Din cercetările efectuate a reieșit că, la data de 5 iulie a.c., în jurul orei 15.15, acesta ar fi pătruns în incinta unei biserici din municipiul Turda, de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Branduri românești, în proiectul RIVUS: un nou concept al BENVENUTI în cel mai amplu proiect de regenerare urbană
Cea mai mare suprafață de shopping din țară (142.000 mp), peste 400 de magazine, concepte noi și premiere regionale, mix variat de restaurante și cafenele, toate serviciile utile zilnic, cele mai noi tehnologii cinema, concepte educaționale și centre de divertisment pentru toate vârstele. Toate acestea se vor regăsi în proiectul mixed-use RIVUS Cluj-Napoca, cea mai amplă investiție în real estate în dezvoltare din...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
