EVENIMENT
FOTO-VIDEO: Alertă în Constanța. Incendiu la sediul Arhiepiscopiei Tomisului
Un incendiu a izbucnit, sâmbătă seară, la mansarda Arhiepiscopiei Constanța. Au intervenit pompierii.
Potrivit ISU Constanța, incendiul s-a produs la sediul Arhiepiscopiei Constanța.
UPDATE 2: Din cercetările efectuate la locul intervenției, cauza probabilă a incendiului este lumânare lăsată nesupravegheata.
UPDATE: Incendiu la sediul Arhiepiscopiei Tomisului. Poliția au deschis dosar penal
„În cursul serii de sâmbătă, 15 octombrie 2022, în jurul orei 21.50, polițiștii constănțeni au fost sesizați, prin apel 112, cu privire la faptul că, la clădirea Arhiepiscopiei Constanța, are loc un incendiu.
La fața locului s-au deplasat mai multe echipaje din cadrul Poliției municipiului Constanța, precum și jandarmi ai Inspectoratului de Jandarmi Județean Constanța și polițiști locali din cadrul Direcției Generale de Poliție Locală Constanța, pentru asigurarea unui perimetru de siguranță în vederea unei intervenții eficiente și rapide a pompierilor, dar și pentru restricționarea traficului rutier, acolo unde situația a impus-o.
În cauză a fost întocmit un dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de distrugere din culpă.
Cercetările continuă, în vederea stabilirii împrejurărilor în care s-a produs evenimentul.”
UPDATE: La fața locului au fost solicitate șapte autospeciale de stingere cu apă și spumă, patru autospeciale de lucru la înălțime, o descarcerare, cinci autospeciale de lucru de la înălțime, trei echipaje SMURD, trei echipaje operative, o ambulanță SAJ, iar de la primărie și de la doi operatori privați din Constanța au venit trei cisterne cu apă și o autospecială de stingere cu apă și spumă.
De asemenea, de la ISU Tulcea și ISU Ialomița au venit de la fiecare o autospecială de stingere cu apă și spumă și o autospecială de lucru de la înălțime.
Nu au fost persoane care să necesite îngrijiri medicale sau transport la spital. Incendiul a fost localizat la ora 00.02.
În urma incendiului a ars mansarda pe aproximativ 800 de metri pătrați. Incendiul a fost lichidat la ora 01.27, dar echipajele au rămas la locul intervenției pentru îndepărtarea efectelor negative.
UPDATE ora 22.45: Acesta se manifestă pe aproximativ 100 de metri pătrați.
Incendiul este localizat și nu se poate extinde la clădirile din zonă, au precizat reprezentanții ISU.
Din primele date, incendiul se manifestă la mansarda clădirii.
Stire în curs de actualizare
EVENIMENT
Traficul rutier din Alba, supravegheat sâmbătă cu radarele mobile e-SIGUR. Amenda vine direct acasă

Polițiștii rutieri acționează sâmbătă, 4 octombrie 2025, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice.
Potrivit IPJ Alba, sistemele e-Sigur acționează în zonele cu risc rutier din județul Alba.
Sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR folosește dispozitive radar, montate pe trepiede mobile.
Acestea surprind, în timp real, vehiculele care depășesc limita legală de viteză sau care…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Mitropolitul Ardealului, Nicolae Bălan, între blestemarea comunismului și osândirea masoneriei. A salvat evrei în război

Asociația Cluj24, împreună cu Institutul de Istorie ”George Barițiu” Cluj-Napoca al Academiei Române, lansează proiectul ”Sub cupola extremismului – Figuri istorice românești între așa – zisa trădare și patriotism”.
Mitropolitul Nicolae Bălan al Ardealului a fost una dintre cele mai strălucite personalități ale Bisericii Ortodoxe Române din secolul XX.
Temut și respectat în epocă de oamenii…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Hidroelectrica promite ”o ofertă deosebit de competitivă, pentru populaţie şi industrie” prin vocea directorului financiar al companiei, Radu Ioan Constantin.
„Oferta Hidroelectrica este deosebit de competitivă. În acest moment, ne apropiem vertiginos spre 900.000 de clienţi casnici. Pe proiecţiile noastre, vom depăşi cu siguranţă un milion de clienţi casnici în portofoliul companiei.
Aceasta, bineînţeles, a pus o presiune deosebită atât pe modelul de business, pentru…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Filarmonica „Transilvania” și-a inaugurat noua casă. Sala Héritage, bijuteria muzicii clujene

Vineri, 3 octombrie 2025, când Filarmonica de Stat „Transilvania” a susținut primul său concert în noul sediu, Sala Héritage a Academiei Naționale de Muzică „Gheorghe Dima”.
Evenimentul marchează începutul unei noi ere pentru una dintre cele mai prestigioase instituții muzicale din țară.
Filarmonica „Transilvania” scrie istorie în noua sa sală de concert
La pupitrul dirijoral s-au aflat…
Citește mai mult pe Cluj24.ro