Connect with us

EVENIMENT

FOTO/VIDEO: Aproape două tone de tutun, desoperite de polițiștii giurgiuveni, ascunse printre saci cu ceapă

Publicat

Cantitatea de 1,7 tone de tutun vrac, echivalentul a 85.000 de pachete cu ţigări, a fost descoperită în noaptea de joi spre vineri de poliţiştii de frontieră giurgiuveni într-o autoutilitară ce transporta saci cu ceapă din Bulgaria pentru România.

„La Punctul de Trecere a Frontierei Giurgiu, pe sensul de intrare în ţară, s-a prezentat un cetăţean român, în vârstă de 32 ani, ce conducea o autoutilitară înmatriculată în România.

Conform documentelor de însoţire a mărfii, şoferul transporta saci cu ceapă din Bulgaria, pentru o societate comercială din România.

Cu ocazia verificărilor amănunţite efectuate, poliţiştii de frontieră au constatat că în compartimentul pentru marfă al autoutilitarei, în spatele sacilor cu ceapă, erau ascunşi prin metoda capac mai mulţi saci de culoare neagră ce conţineau tutun vrac”, se arată într-un comunicat de presă emis vineri, 30 octombrie, de Inspectoratul Teritorial al Poliţiei de Frontieră Giurgiu.

În urma cântăririi a rezultat cantitatea de 1.700 de kilograme de tutun vrac, echivalentul în pachete de ţigări a acestei cantităţi fiind de 85.000 de pachete de ţigări.

Cu privire la marfa transportată, şoferul, dar şi cetăţeanul care îl însoţea, un român în vârstă de 33 de ani, au declarat că o duceau în România, cu intenţia de a fi prelucrată şi comercializată.

Întreaga cantitate de tutun, în valoare de aproximativ 100.000 de lei, a fost ridicată în vederea continuării cercetărilor de către lucrători antifraudă din cadrul ANAF.

În cauză sunt derulate cercetări sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Giurgiu, la finalizare urmând să fie luate măsurile legale ce se impun. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO „Cicatricile” istoriei: Urme lăsate de ghiulele, vizibile pe zidurile Catedralei Romano-Catolice din Alba Iulia

Publicat

foto „cicatricile” istoriei: urme lăsate de ghiulele, vizibile pe zidurile

Catedrala Romano-Catolică din Alba Iulia, cea mai veche de acest fel din Transilvania care funcționează în continuare, nu este doar un edificiu religios impresionant, ci un adevărat simbol al rezistenței. 

Pereții catedralei ridicată în urmă cu peste 800 de ani au absorbit, de-a lungul timpului, impactul a nenumărate atacuri. Puțini sunt cei care observă, la prima vedere, urmele vizibile pe fațada clădirii. Bucățile de piatră lipsă nu sunt rezultatul eroziunii naturale, ci…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Proiectul pentru retehnologizarea stației de epurare din comuna Bucerdea Grânoasă. Undă verde de la Direcția Județeană de Mediu

Publicat

proiectul pentru retehnologizarea stației de epurare din comuna bucerdea grânoasă.

Proiectul pentru retehnologizarea stației de epurare din comuna Bucerdea Grânoasă. Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate – Direcția Județeană de Mediu Alba a anunțat pe 9 octombrie luarea deciziei etapei de încadrare – cu evaluarea impactului asupra mediului și cu evaluarea impactului asupra cursurilor de apă – pentru proiectul „Retehnologizare stație de epurare ape uzate în comuna Bucerdea Grânoasă, județul Alba”. 

Valoarea investiției este estimată la…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

S-a aflat! România e țara care bea cel mai mult alcool din lume. Nici vecinii nu ne mai țin pasul

Publicat

alcool scaled e1628443605829.jpg






România este pe primul loc în clasamentul mondial al celor mai „drunke” țări, potrivit datelor publicate de World Population Review și prezentate de platforma The World in Maps.

Conform studiului, românii consumă în medie 17,1 litri de alcool pur pe an, depășind toate celelalte națiuni din topul celor mai mari băutori ai lumii.

Pe locul doi se află Georgia, cu 15,5 litri pe cap de locuitor, urmată de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Ansamblul ”Mugurelul” al UBB cucerește aurul în Coreea de Sud, la cel mai mare festival internațional cu măști din lume

Publicat

cor 5 scaled.jpg






Ansamblul Folcloric Studențesc „Mugurelul” al Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) a obținut premiul I la cel mai mare festival internațional cu măști din lume, organizat în perioada 26 septembrie-5 octombrie 2025 în Andong, Coreea de Sud.

„Străjerul măștilor”, povestea prezentată de ansamblul Mugurelul, a impresionat publicul coreean, internațional și juriul de specialitate prin forța…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe