EVENIMENT
FOTO-VIDEO: Bărbat arestat la domiciliu pentru furtul a două seifuri în valoare de 300.000 de lei, din sediul unei firme din Târgu Jiu
Un bărbat în vârstă de 49 de ani, din județul Hunedoara, a fost arestat la domiciliu sub suspiciunea că, împreună cu doi complici, a furat două seifuri în valoare de 300.000 de lei din sediul unei firme din Târgu Jiu.
Potrivit unui comunicat transmis marţi de Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Gorj, sesizarea privind furtul a fost făcută pe 26 iunie.
„Din cercetări a reieşit că, în noaptea de 25 spre 26 iunie a.c., mai multe persoane ar fi pătruns prin escaladarea unei schele şi forţarea unei ferestre exterioare, în incinta clădirii de birouri a unei societăţi comerciale, situată în municipiul Târgu Jiu, de unde ar fi sustras, două seifuri în care se aflau 300.000 de lei.

La data de 2 iulie a.c., poliţiştii din cadrul Biroului de Investigaţii Criminale au identificat un bărbat, de 49 de ani, din municipiul Lupeni, judeţul Hunedoara, bănuit de comiterea faptei”, se precizează în comunicat.

În aceeaşi zi au fost efectuate şi patru percheziţii în municipiul Lupeni, judeţul Hunedoara, în urma cărora anchetatorii au indisponibilizat un autoturism folosit la comiterea faptei, precum şi sumele de 4.200 euro şi 10.000 de lei.
Bărbatul de 49 de ani a fost reţinut, ulterior instanţa dispunând măsura preventivă a arestului la domiciliu pentru 30 de zile.

„În continuarea cercetărilor, a fost recuperat şi unul dintre cele două seifuri, care fusese îngropat, fără a avea bunuri sau valori în el, pe malul râului Jiu, între localităţile Lupeni şi Uricani. Cercetările sunt continuate de poliţişti în vederea depistării celorlalţi doi bănuiţi şi pentru recuperarea integrală a prejudiciului”, mai anunţă IPJ Gorj. Agerpres
EVENIMENT
Cod galben de ceață densă în județul Cluj. Vizibilitate redusă sub 50 de metri în unele zone
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis în această dimineață o atenționare nowcasting de ceață densă pentru mai multe localități din județul Cluj.
Avertizarea este valabilă în intervalul 9:00 – 11:00 și vizează atât municipiile Cluj-Napoca, Turda, Câmpia Turzii și Gherla, cât și numeroase comune și localități din apropiere.
Conform meteorologilor, ceața determină vizibilitate…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. O nouă fabrică Sonaca la Cluj produce componente pentru avioane Airbus. Investiție de 40 de milioane de euro
Compania Sonaca, lider mondial în proiectarea, fabricarea, asamblarea şi furnizarea de componente pentru aeronave, a inaugurat, joi, a doua fabrică din România, în comuna clujeană Moldovenești, în urma unei investiții de 40 de milioane de euro.
În noua fabrică vor fi angajate 160 de persoane, astfel că numărul total al angajaților Sonaca România va ajunge la sfârșitul anul viitor la 300.
Yves Delatte, CEO…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
11 ambulanțe vechi, retrase din circulație la Cluj. SAJ își modernizează flota cu vehicule noi prin programul DSU
Serviciul de Ambulanță Județean (SAJ) Cluj trece printr-un proces amplu de modernizare, odată cu sosirea unor ambulanțe noi în cadrul programului național de dotare derulat de Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU).
Managerul general al instituției, Horia Simu, a confirmat că în prezent SAJ Cluj dispune de 89 de ambulanțe, însă o treime dintre acestea se află la limita duratei de exploatare.
„La…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
ANAF pornește ofensiva. Peste 500 de mari contribuabili, inclusiv de la Cluj, verificați în perioada următoare
Controale ample pentru verificarea corectitudinii obligațiilor fiscale la Cluj și în intreaga țară. Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) anunță lansarea unei ample campanii de inspecții fiscale ce va viza peste 500 de mari contribuabili din mai multe domenii economice.
Acțiunile vor fi derulate în perioada imediat următoare de către structurile teritoriale de inspecție fiscală, prin delegare de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

