EVENIMENT
FOTO-VIDEO: Bărbat din Mureş, reţinut pentru că ar fi furat bani dintr-o maşină aflată în parcarea unui centru comercial din Târgu Neamț
Un bărbat din judeţul Mureş a fost reţinut de poliţiştii nemţeni după ce ar fi furat suma de 3.000 euro şi 12.000 lei dintr-o maşină parcată la un centru comercial din Târgu Neamţ.
Purtătorul de cuvânt al IPJ Neamţ, subinspectorul Ramona Ciofu, a declarat că suspectul a folosit un dispozitiv electric pentru a bruia telecomanda de închidere a maşinii.
„Din cercetări a reieşit că, la data de 14 martie a.c., un bărbat în vârstă de 52 ani, din judeţul Mureş, ar fi sustras dintr-un autoturism aflat în parcarea unui complex comercial din Târgu Neamţ suma de 12.000 lei şi 3.000 euro. În acest sens, bărbatul ar fi folosind un dispozitiv pentru bruierea semnalului telecomenzii şi un echipament special adaptat pentru deschiderea autoturismului”, a precizat purtătorul de cuvânt al IPJ Neamţ.
Poliţiştii au efectutat o percheziţie la domiciliul bărbatului şi au ridicat articole de îmbrăcăminte, un dispozitiv pentru bruierea semnalului şi suma de 3.000 lei.
În baza probatoriului administrat, procurorul a dispus măsura reţinerii pentru 24 ore a suspectului sub aspectul săvârşirii infracţiunii de furt calificat.
Bărbatul va fi prezentat, joi, Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu Neamţ, cu propunere de luare a unei măsuri preventive.
În activităţi au fost angrenaţi poliţişti din cadrul IPJ Mureş şi luptătorii Serviciului pentru Acţiuni Speciale din cadrul IPJ Mureş. Agerpres
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Someșul a fost INVADAT de rățuște galbene. Clujul aleargă din nou pentru o cauză bună

Cea mai simpatică tradiție caritabilă a verii s-a întors: Cursa Rățuștelor de la Cluj a adunat și anul acesta sute de participanți pe malul Someșului, într-un eveniment plin de culoare, voie bună și solidaritate. Mii de rățuște galbene din plastic au plutit spre finiș, fiecare purtând cu ea speranța unui ajutor real.
Fondurile strânse în urma cursei vor fi donate pentru achiziționarea de aparatură destinată echipajelor SMURD Cluj, sprijinind intervențiile de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Ziua Copilului sărbătorită la Aiud. Primăria a pregătit mai multe evenimente dedicate copiilor, duminică, 1 iunie, în parcul municipal.
Vremea frumoasă și atmosfera de sărbătoare îndeamnă la distracție în aer liber, pentru copiii de toate vârstele din oraș.
Toți copiii vor primi dulciuri și alte surprize pe parcursul zilei, transmite primăria.
Activități:
- pictură pe față, tobogan gonflabil, desene pe asfalt, atelier de desen
- recital la chitară și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Dansuri populare și recitaluri în curtea Consiliului Județean – 1 iunie 2025 în Cetatea Alba Carolina. Program evenimente

1 iunie 2025 la Alba Iulia: atmosfera la sediul administrativ al județului Alba este de sărbătoare. Sunt organizate mai multe evenimente pentru copii, în curtea sediului Consiliului Județean din Cetatea Alba Carolina.
Unul dintre momentele zilei a fost spectacolul de dansuri populare susținut de ansamblul de copii coordonat de Octavia Oprea, Roxana și Ștefan Radu, Paula Szasz, Corina Faur, David Daniel.
Evenimentele de la sediul CJ continuă cu recitaluri de pian, muzică ușoară,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Ora de istorie: Copilărie în decor de PROPAGANDĂ sau cum arăta ziua de 1 Iunie în ultimul deceniu ceaușist

În ultimul deceniu al regimului Ceaușescu, Ziua Internațională a Copilului era transformată anual într-un spectacol naționalist dirijat de Partid. Copiii României, în mare parte născuți în urma politicilor pronataliste forțate ale regimului (cunoscute generic sub eticheta „decreței”), deveniseră o masă uniformizată, prezentată drept „viitorul patriei socialiste”. Organizați încă de la grădiniță în structuri oficiale: „Șoimii Patriei”, apoi Pionierii și,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro