Connect with us

EVENIMENT

FOTO-VIDEO: Captură de droguri în Bistrița-Năsăud. 17 kg de canabis găsite în bagajele unui pasager, într-un microbuz ce venea din Spania

Publicat

YouTube video

Polițiștii de combatere a criminalității organizate din Bistrița-Năsăud au prins în flagrant delict un bărbat care a introdus în țară peste 17 kg de canabis. Drogurile au fost găsite în bagajele acestuia, într-un microbuz ce venea din Spania.

Potrivit DIICOT, a fost reținut atât bărbatul care transporta drogurile, cât și cel care i le-a dat să le aducă în țară.

Duminică, B.M.M., în timp ce se afla pe teritoriul Spaniei, i-a predat inculpatului D.L. mai multe pachete vidate și înfoliate, ce conțineau o substanță vegetală de culoare verde-olive, pentru a le transporta pe teritoriul României.

Marți, procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Bistrița-Năsăud împreună cu ofițeri de poliție judiciară din cadrul SCCO Bistrița-Năsăud au procedat la efectuarea unei acțiuni de prindere în flagrant a inculpatului D.L., în vârstă de 45 de ani, după ce acesta a sosit din Spania, în timp ce se îndrepta către orașul Năsăud pentru a preda coletul inculpatului B.M.M., în vârstă de 36 de ani. În bagajul inculpatului D.L., au fost găsite 11 pachete ce conțineau o cantitate de 17,22 kilograme de cannabis.

Microbuzul, ce aparține unei firmei de transport internațional de persoane, a fost oprit în trafic, pe raza comunei Dumitra, de polițiști. Pasagerul prins cu drogurile în bagaje are 45 de ani și este din Leșu.

Cinci persoane care se aflau în microbuz au fost conduse la sediul Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Bistriţa-Năsăud, pentru audieri.

Potrivit IPJ Bistrița-Năsăud, în urma audierilor, procurorul de caz din cadrul DIICOT a dispus măsura reținerii pentru 24 de ore a celor doi bărbați, de 45 și 36 de ani, cercetați pentru infracțiunea de introducere în ţară de droguri de risc și complicitate la  introducere în ţară de droguri de risc. Vor fi prezentați Tribunalului Bistrița-Năsăud, cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.

Acțiunea a beneficiat de sprijinul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din Poliția Română, iar în activități au fost angrenați și luptători din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale al Inspectoratului de Poliție Bistrița-Năsăud.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO: Pui de pisică, salvat de pompieri la Sebeș, dintr-o fântână adâncă de 4 metri

Publicat

foto: pui de pisică, salvat de pompieri la sebeș, dintr o

Un pui de pisică a fost salvat, luni după-amiaza, dintr-o fântână adâncă de 4 metri. Au intervenit pompierii din Sebeș.

Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Sebeș a fost solicitat să intervină pentru salvarea unui animal, în municipiul Sebeș.

La sosirea forțelor de intervenție la locul producerii incendiului, un pui de pisică era cazut într-o fântână adâncă de aproximativ 4 metri.

Puiul de pisică a fost evacuat din fântână  de catre salvatori, teafar și…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Întreruperi în furnizarea apei potabile în mai multe localități din Alba. Rezerve insuficiente de apă

Publicat

Întreruperi în furnizarea apei potabile în mai multe localități din

Apa CTTA SA a anunțat raționalizarea apei potabile în mai multe localități din Alba. Măsurile sunt luate având în vedere temperaturile foarte ridicate din aceste zile și implicit consumul mare de apă potabilă în special în agricultură.

”Resursele din rezervoarele de înmagazinare se epuizează cu rapiditate, fiind necesară refacerea periodică a acestora.

APA CTTA SA ALBA face apel către populaţie, să folosească apa potabilă, strict pentru consum propriu şi în scop…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Raliu cu mașini clasice la Cluj-Napoca. Va conta precizia conducerii și navigația, nu viteza

Publicat

raliu.jpg

Raliul Carpathian Classic 2025 de la Cluj-Napoca este un raliu de regularitate unde accentul este pus pe precizia conducerii și navigației, nu pe viteză, ceea ce-l face accesibil atât pentru mașini clasice, cât și moderne.

Evenimentul se va desfășura în perioada 19-21 iunie, parcul tehnic urmând va fi localizat pe esplanada estica a stadionului Cluj Arena.

Clasele de competitie

Classic – masini mai vechi de 30 de ani (atestate istoric)
YoungTimer – masini fabricate…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Câți aditivi alimentari pot conține croissantele cu cremă sau umplutură cu fructe. Studiu InfoCons

Publicat

câți aditivi alimentari pot conține croissantele cu cremă sau umplutură

Un croissant cu cremă sau umplutură de fructe vândut în magazinele din România poate conține până la 14 aditivi alimentari și doar 3% fruct, potrivit unui studiu recent al Asociației Naționale pentru Protecția Consumatorilor – InfoCons.

InfoCons a realizat un studiu pe baza etichetelor produselor tip croissant cu cremă sau umplutură de fructe ce se regăsesc pe piața din România.

În cadrul acestui studiu, au fost analizate 24 produse, provenind de la următorii producători…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe