EVENIMENT
FOTO/ VIDEO: Elicopter SMURD întors pe aeroport, din cauza unor probleme tehnice de zbor

Un elicopter SMURD care a decolat, duminică, de pe Aeroportul Internaţional Avram Iancu a avut probleme tehnice de zbor iar piloții au fost nevoiți să revină cu aeronava pe aeroportul clujean.
"Elicopterul SMURD de la Jibou a transportat un pacient din Zalău pentru a fi preluat de pe Aeroportul Cluj-Napoca. După predarea pacientului echipajului de terapie intensivă SMURD, elicopterul a decolat şi a întâmpinat probleme tehnice în zbor, drept pentru care piloţii aeronavei au întreprins manevre specifice pentru a readuce în siguranţă aeronava pe aeroport. Elicopterul a revenit în siguranţă pe aeroport, în jurul orei 15,20", informează ISU Cluj.

Elicopterul a transportat un bărbat de circa 70 de ani, care fusese resuscitat, pentru a fi transferat la Institutul Inimii.
"Pacientul a fost predat în siguranţă, problemele tehnice au survenit după predarea acestuia", se mai arată în informarea ISU Cluj.
Şi secretarul de stat în MAI Raed Arafat a venit cu explicaţii în acest caz.
”Elicopterul tocmai lăsase un pacient la Cluj, alimentase şi decolase şi după decolare pilotul a sesizat o problemă, care, conform procedurii, din informaţiile pe care le am până acum, a necesitat oprirea unuia dintre motoare, motiv pentru care era normal să nu meargă mai departe, să se întoarcă şi să aterizeze la aeroport, lucru pe care l-a şi făcut în siguranţă. (...) Mie mi s-a transmis că au aterizat fără nicio problemă. Aceste elicoptere au această posibilitate în mod normal, pentru asta sunt ele luate pentru sistemul de urgenţă - chiar dacă unul din motoare cade, celălalt motor poate să ducă elicopterul să îl aterizeze în siguranţă”, a explicat Arafat la Digi 24. AGERPRES
EVENIMENT
Un pensionar din Alba care a băut aproape trei litri de bere și vișinată, iar apoi s-a urcat la volan, condamnat de magistrați
Un pensionar din Alba, în vârstă de 66 de ani a fost recent condamnat de magistrații Judecătoriei Aiud pentru conducere sub influența alcoolului. O decizie în cazul său a fost dată de magistrați, în data de 22 ianuarie 2026. Motivarea instanței a fost făcută publică.
În fața anchetatorilor bărbatul a declarat că a băut aproape trei litri de bere și vișinată, iar apoi s-a urcat la volanul autoturismului său și a început să conducă spre casă.
Însă, în timp ce era...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Cartier „rezidențial” clujean, transformat în mlaștină. Străzi pline de gropi: Vă așteptăm cu cizme de pescar
Clujenii de pe strada Soporului, din zona viitorului bazin de înot, reclamă starea „catastrofală” a drumului pe care sunt nevoiți să circule zilnic. Deși cartierul și zona sunt considerate rezidențiale și impozitele sunt consistente, strada arată ca un drum de șantier, plin de gropi adânci, noroi și bălți.
O clujeancă ce locuiește în zonă a transmis redacției Cluj24 mai multe imagini care surprind...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Angajarea răspunderii pe reforma administrației va fi amânată (surse). Discuțiile din Coaliție
Angajarea răspunderii pe reforma administrației, ce urma să aibă loc în această săptămână, va fi amânată. Concluzia ar fi fost desprinsă în urma discuțiilor din Coaliția de guvernare.
Amânarea angajării răspunderii are legătură directă cu faptul că pachetul nu este încă „închis” pe toate componentele, potrivit unor surse din Coaliție, citate de Mediafax.
Coaliția ar dori să evite o asumare pe un text care poate genera vulnerabilități juridice sau costuri...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: O persoană și-a ”uitat” buletinul printre deșeurile aruncate ilegal într-o comună din Alba. Cum a rezolvat primarul situația
Un caz de aruncare ilegală de deșeuri a fost semnalat într-o comună din Alba. Primarul a atras atenția că astfel de situații nu sunt acceptate și că faptele pot fi sancționate cu amenzi usturătoare. Mai mult, printre gunoaiele aruncate a fost găsită o carte de identitate, astfel că persoanele responsabile au fost găsite rapid.
Cazul a fost în comuna Șpring, sat Vingard. Primarul Iulia Stănilă a făcut apel, pe rețeaua de socializare, ca persoana respectivă sau familia...
Citește mai mult pe Alba24.ro

