Connect with us

EVENIMENT

FOTO/ VIDEO: Familie cu 4 copii, evacuată din calea apelor, în Bihor. Cod ROȘU de inundații

Publicat

O familie formată din șase membri din localitatea Cociuba Mică, comuna Pietroasa, județul Bihor, a fost evacuată marți, după ce nivelul Crișului Pietros a crescut. Județul Bihor se află până la ora 16.00 sub avertizare Cod roșu de inundații.

CITEȘTE ȘI: Ploi torențiale în orele următoare. Cod roșu în județul Bihor

Potrivit ISU Bihor, în localitatea Cociuba Mică, comuna Pietroasa, o familie formată din șase membri, doi adulți și patru copii, a cărei locuință se află în imediata apropiere a Crișului Pietros, al cărui nivel a crescut în urma precipitațiilor abundente, a fost evacuată preventiv.

Viceprimarul comunei a recomandat familiei să se mute, până la normalizarea situației, la rudele care locuiesc într-o casă situată într-o zonă mai sigură, din aceeași localitate.

Pompierii militari sunt prezenți în teren și monitorizează situația în toate localitățile aflate sub incidența Codului roșu.

Reamintim că în județul Bihor este în vigoare un cod roșu de inundații, până la ora 18.00.

Potrivit hidrologilor, sunt sub avertizare Cod roșu râurile din bazinele hidrografice: Iad – bazin superior amonte Ac. Leșu, Drăgan – bazin superior amonte Ac. Drăgan (afluenți ai Crișului Repede), Crișul Negru – bazin amonte S.H. Beiuș și afluenții aferenți sectorului aval S.H. Beiuș – amonte confluență cu râul Valea Roșie, Valea Roșie, din județele Bihor și Cluj.

sursa: mediafax.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Simulare Evaluare Națională 2026: când vor susține testările pentru examen elevii de clasa a VIII-a. Calendar și reguli

Publicat

simulare evaluare națională 2026: când vor susține testările pentru examen

Simulare Evaluare Națională 2026: testarea cunoștințelor în vederea participării la examenul de Evaluare Națională 2026 pentru elevii de clasa a VIII-a se va desfășura în luna martie. Aceștia vor avea ocazia să verifice nivelul de pregătire și să se orienteze pentru admiterea la liceu.

Sesiunea de simulare a examenului va fi în perioada 16-18 martie. Rezultatele vor fi comunicate de către profesori, în 30 martie.

Testările sunt organizate la nivel național, cu aceleași…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Rezultate LOTO: Tragerile Loto 6/49, Loto 5/40, Joker, Noroc, Super Noroc și Noroc Plus din 14 decembrie. Numerele câștigătoare

Publicat

loteria română: report de peste 8,35 milioane de euro la

Rezultate LOTO: Tragerile Loto 6/49, Loto 5/40, Joker, Noroc, Super Noroc și Noroc Plus din 14 decembrie 2025.

Loteria Română a organizat duminică, 14 decembrie, de la ora 18.30, noi trageri loto.

Rezultate LOTO 14 decembrie – numerele câștigătoare

Rezultate Loto 6/49:  

Rezultate Loto 5/40:  36 39 6 19 15 33

Rezultate Joker: 40 25 5 28 42 +18

Rezultate Noroc:  

Rezultate Super Noroc:  9 4 9 7 5 5

Rezultate Noroc Plus: 4 8 7 9 7 4 

În actualizare

Fondul de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vremea în Alba, în săptămâna 15-21 decembrie: temperaturi neobișnuite, mai cald la munte. Prognoza meteo pe zile și localități

Publicat

vremea în alba, în săptămâna 15 21 decembrie: temperaturi neobișnuite, mai

Vremea în Alba, în săptămâna 15-21 decembrie: temperaturile vor fi în urcare săptămâna viitoare, însă nopțile și diminețile vor fi reci. Este semnalat și fenomenul de inversie termică: va fi mai cald la munte decât în zonele de șes.

Sunt anunțate temperaturi maxime de 4-5 grade în primele zile ale săptămânii viitoare, iar minimele vor fi negative. Apoi se mai încălzește până la 7-8 grade Celsius.

La munte (Abrud, Câmpeni), maximele vor ajunge până la 9-11 grade,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

„U” Cluj câștigă la limită pe stadionul „Ilie Oană”. Gol superb marcat de „șepcile roșii”, iar Petrolul rămâne fără punct

Publicat

u cluj meci petrolul ploiesti.jpg






Universitatea Cluj a încheiat cu o victorie confruntarea de duminică cu Petrolul, disputată pe stadionul „Ilie Oană”, în cadrul etapei a 20-a din Superliga.

Meciul a fost unul echilibrat, cu ocazii de ambele părți.

Partida a început într-un ritm alert, iar gazdele au avut prima mare oportunitate chiar în minutul 2, când Chică-Roșă a ratat incredibil dintr-o poziție ideală, având toată poarta în…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe