Connect with us

EVENIMENT

FOTO/ VIDEO: Furtuna tropicală Amanda a lovit El Salvador şi Guatemala. 14 persoane au decedat

Publicat

furtuna amanda

Furtuna tropicală Amanda, prima din acest sezon din Oceanul Pacific, s-a abătut duminică asupra Guatemalei şi El Salvador, provocând moartea a cel puţin 14 persoane. În El Salvador a fost decretată starea de urgenţă, relatează luni AFP.

Furtuna de mare intensitate s-a menţinut activă de sâmbătă în largul coastelor Guatemalei însoţită de ploi abundente care au măturat cele două ţări din America Centrală şi au provocat deversarea râurilor şi întreruperi ale curentului electric.

În faţa riscului alunecărilor de teren, preşedintele El Salvador, Nayib Bukele, a decretat duminică starea de urgenţă pentru alte 15 zile.

Zece persoane au murit în capitala San Salvador şi la periferie şi trei membri ai aceleaşi familii au decedat la Juan Opico în departementul La Libertad (centru), potrivit autorităţilor care nu au precizat locul unde s-a înregistrat cel de-al 14-lea deces. O persoană este de asemenea dată dispărută la San Salvador.

În San Salvador, cel puţin 4.200 de persoane au fost plasate în centre de adăpost de Protecţia Civilă după ce şi-au pierdut locuinţele, ori au fost evacuate ca măsură de precauţie, potrivit primarului capitalei, Ernesto Muyshondt.

Având în vedere că luni intemperiile ar putea continua, Ministerul Mediului a cerut populaţiei să fie pregătită de „înalta probabilitate” a producerii unor alunecări de teren. El Salvador numără 6,6 milioane de locuitori, iar 87% din teritoriul său, care ocupă o suprafaţă de 20.742 km pătraţi, este considerat vulnerabil şi supus riscului fenomenelor climatice.AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Tarife și de patru ori mai mari la parcările cu plată din Alba Iulia. Proiectul cu majorările a fost pus în consultare publică

Publicat

tarife și de patru ori mai mari la parcările cu

Primăria Alba Iulia a publicat marți, în consultare publică, două proiecte privind modificarea regulamentelor de organizare și funcționare a parcărilor publice cu plată și de reședință din municipiu.

Potrivit acestora, tarifele la parcările cu plată din zona 0 (roșie) și zona 1 (albastră) ar urma să crească drastic. Astfel, pentru o parcare de o oră în zona 0 din Cetatea Alba Carolina, turiștii și albaiulienii ar putea fi nevoiți să scoată din buzunare 9 lei, față de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Georgiana Teodorescu, AUR: E inadmisibil ca Nicușor Dan să propună imixtiunea serviciilor secrete în actul de justiție

Publicat

georgiana teodorescu europarlamentar aur 1.jpeg

Declarațiile făcute de Nicușor Dan cu privire la implicarea serviciilor secrete în marile dosare de evaziune fiscală reprezintă un semnal de alarmă grav pentru democrația românească

”Auzim din nou, după ani de tăcere, ecoul periculos al unei epoci în care drepturile fundamentale erau călcate în picioare: epoca dosarelor politice, a protocoalelor secrete, a statului paralel și a abuzurilor comise de binomul SRI-DNA, cu binecuvântarea lui Traian Băsescu și…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ajutor esențial de la Cluj pentru județul Mureș, după ce Târnava Mica a fost contaminată în urma inundațiilor de la Praid

Publicat

praid.jpg

Companiile de apă din Cluj-Napoca și Turda au fost solicitate să intervină rapid pentru a sprijini aprovizionarea cu apă potabilă în 16 localități din județul Mureș, afectate de starea de alertă instituită în urma contaminării râului Târnava Mică.

Poluarea s-a produs după ce pârâul Corund a inundat Salina Praid, determinând o creștere periculoasă a concentrației de sare în apă.

Apă de la Cluj-Napoca și Turda pentru județul Mureș

Într-un efort…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Tinerii cu vârsta până la 24 de ani, cea mai mare rată a șomajului. Câte persoane nu au loc de muncă

Publicat

tinerii cu vârsta până la 24 de ani, cea mai

Rata șomajului se menține ridicată în rândul tinerilor cu vârsta între 15 și 24 de ani, potrivit celor mai recente date ale Institutului Național de Statistică (INS).

În primele trei luni ale anului, rata șomajului la această categorie a fost de 24,8%.

Rata şomajului în luna aprilie 2025, în formă ajustată sezonier, a fost de 5,7%, ȋn scădere cu 0,3 puncte procentuale faţă de cea ȋnregistrată ȋn luna martie 2025.

Numărul şomerilor (în vârstă de 15-74 ani) estimat…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe