EVENIMENT
FOTO-VIDEO: Gălățean cercetat pentru braconaj. A fost prins în flagrant în timp ce captura ilegal păsări
Un bărbat de 46 de ani din Galați este cercetat de polițiști pentru braconaj, după ce a fost prins în timp ce captura ilegal păsări din speciile Sticlete și Cânepa, exemplare protejate prin lege.
Potrivit IPJ Galați, sâmbătă, 3 iunie 2023, un echipaj de poliție din cadrul Poliției Oraș Târgu Bujor a depistat, pe raza localității Târgu Bujor, în zona cunoscută sub denumirea de Lunca pârâului Chineja, un bărbat de 46 de ani, în timp ce captura, fără drept, exemplare de păsări din specia Sticlete (Carduelis).
Persoana în cauză folosea cuști prevăzute cu dispozitive special confecționate pentru capturarea păsărilor.â

Imediat după depistare, o echipa de polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase Galați s-a deplasat la fața locului, unde, cu sprijinul paznicului de vânătoare din cadrul Asociaţiei Judeţene a Vânătorilor şi Pescarilor Sportivi Galaţi, în circumscripția căruia se află fondul cinegetic din zona respectivă, s-a procedat la examinarea vizuală și tactilă a păsărilor capturate.
S-a stabilit că cele patru exemplare de păsări, din care două din specia Sticlete (Carduelis) și două din specia Cânepar (Carduelis cannabina), nu prezintă leziuni incompatibile cu viața sau alte răni produse ca urmare a capturării, motiv pentru care au fost eliberate în condiții de siguranță, exact în zona unde au fost capturate.
”În cauză polițiștii au întocmit un dosar penal pentru infracțiunea de braconaj, faptă prevăzută și pedepsită de articolul 42, alineat 1, din Legea 407/2006, cercetările fiind continuate pentru stabilirea întregii activități infracționale a persoanei depistate”, au transmis reprezentanții IPJ Galați.
EVENIMENT
Banii românilor cresc accelerat în Pilonul II. Active record de peste 200 miliarde lei și aproape 8,5 milioane de participanți
Fondurile de pensii private obligatorii au încheiat anul 2025 la un nivel record, cu active totale de 201,6 miliarde de lei, marcând o creștere spectaculoasă de 34% față de finalul anului precedent, potrivit celor mai recente date publicate de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF).
Conform ASF, aproximativ 94% din investițiile fondurilor sunt direcționate către active românești, majoritatea denominate în...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Horoscop 9-15 februarie 2026: Ce spun astrele despre ziua de 14 februarie, Ziua Îndrăgostiților, pentru fiecare zodie
Horoscop 9-15 februarie. Această săptămână este marcată de o atmosferă mai emoțională decât de obicei, având în vedere că se apropie Ziua Îndrăgostiților.
Totuși, nu este vorba doar despre romantismul clasic, ci despre felul în care fiecare zodie își definește relațiile, nevoile și limitele.
Pentru unii, 14 februarie devine un test al sincerității în cuplu, pentru alții, un moment de clarificare sau chiar de decizie.
Dincolo de această zi, întreaga săptămână...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
L-ați văzut? Bărbat din Aiud, dat dispărut de mama sa. A plecat spre Alba Iulia și nu a mai putut fi contactat
Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din municipiul Aiud. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.
În seara zilei de 8 februarie 2026, polițiștii din Aiud au fost sesizați de către o femeie cu privire la faptul că fiul său, SZANTO ROBERT LEHEL, în vârstă de 52 de ani, a plecat de la domiciliul său, la aceeași dată, în jurul orei 10.00, spre municipiul Alba Iulia și nu a mai revenit,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Imagini impresionante cu tunelurile de pe Autostrada Sibiu - Pitești A1, realizate după noua metodă austriacă
O serie de imagini impresionante cu tunelurile de pe Autostrada Sibiu - Pitești A1, au fost publicate de un pasionat de infrastructură.
O serie de imagini filmate în ultimele zile de Raducu P Drum, un pasionat de infrastructură, prezintă modul în care arată în prezent tunelurile realizate de Porr Construct SRL, prin noua metoda austriacă.

Ambele galerii ale primului tunel (cel scurt) se construiesc exclusiv prin excavare –...
Citește mai mult pe Alba24.ro
