EVENIMENT
FOTO, VIDEO. Imagini groteşti în două restaurante din București: mâncare expirată, gândaci, mizerie și mucegai
Două restaurante din București au fost amendate de către ANPC cu 50.000 de lei, după ce au fost găsite mai multe nereguli, printre care mâncare expirată, gândaci, mizerie și mucegai.

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a controlat două restaurante din București, unul din mall-ului Park Lake și altul din sectorul 2.
Comisarii au dat amenzi de 50.000 lei și au închis ambele restaurante până la remedierea deficiențelor.

Abaterile constatate au fost:
- schimbarea stării termice a produselor alimentare (produse alimentare refrigerate regăsite în congelator)
- comercializarea unor produse alimentare fără elemente de identificare
- comercialziarea unor produse alimentare cu modificari organoleptice (zone cu mucegai, miros înțepător nespecific)
-comercializarea unor produse alimentare aflate în afara datei limită de consum
- prezența insectelor moarte (gândaci) în interiorul frigiderului vertical
- utilizarea unor tocatoare cu grad avansat de uzură
- folosirea unor spații de depozitare necorespunzătoare
- existența, în zona de desfășurare a procesului tehnologic, a unor echipamente cu chedere depreciate fizic (rupte) cu acumulare de impurități macroscopice, grătare cu exfoliere de vopsea, cu puncte de rugină
- folosirea unor hote cu acumulare de fum în strat gros, la fantele de aerisire, acumulare de impurități de culoare neagră, grăsime
FOTO, VIDEO. Imagini groteşti în două restaurante din București: mâncare expirată, gândaci, mizerie și mucegai: alte abateri
- existența pavimentului murdar cu strat grosier de impurități, rastele/rafturi de depozitare murdare, cu impurități de culoare neagră, cu acumulare de impurități în strat grosier
- utilizarea unor vitrine frigorifice cu acumulare de gheață, lichid mucilaginos înghețat, puncte de rugină, cu chedere rupte
- folosirea unor tăvi și ustensile de bucătărie neigienizate, cu acumulare evidentă de materie organică
- folosirea unor ingrediente și a unor preparate culinare fără elemente de identificare și caracterizare
- lipsa menționării în meniul de prezentare a produselor cu proveniența din produse congelate, precum și prezenta alergenilor. Mediafax
„Superluna Lupului”, sau prima lună plină din 2026, va putea fi observată pe cer alături de planeta Jupiter.
La început de an, cerul oferă unul dintre cele mai spectaculoase fenomene astronomice vizibile cu ochiul liber: Superluna Lupului, care va avea loc în noaptea de 3 ianuarie 2026.
Evenimentul va marca prima Lună plină a anului și, în același timp, una dintre cele mai impresionante apariții lunare, datorită apropierii maxime a Lunii de Pământ.
Totodată Jupiter va fi...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Hotărâre a CJ pentru Situații de Urgență Alba, ca urmare a codului portocaliu din județ. Lista măsurilor adoptate
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Alba a adoptat, vineri, Hotărârea nr. 1 din 2 ianuarie 2026, în contextul avertizării meteorologice Cod Portocaliu, emisă pentru județul Alba.
Potrivit avertizării, în intervalul 2 ianuarie, ora 10:30 – 3 ianuarie, ora 10:00, sunt prognozate intensificări puternice ale vântului, viscol, vizibilitate redusă sub 50 de metri și depuneri de zăpadă de 30–50 de centimetri.
În acest context, Inspectoratul pentru Situații de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ghiseul.ro a căzut, vineri, de mai multe ori. Siteul permite calcularea noilor taxe pe 2026
Site-ul Ghiseul.ro a căzut vineri, de mai multe ori. Siteul permite calcularea noilor taxe pe 2026, pe care trebuie să le plătească românii.
Mai mulți utilizatori au raportat nefuncționarea siteului către downdetector. Vineri după amiază, siteul era complet nefuncțional.
După câteva minute, a revenit, pentru ca apoi să fie din nou imposibil de utilizat. După o perioadă, a fost din nou funcțional.
Nu este clar momentan care este motivul pentru care (nu) funcționează în...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Retrospectivă 2025. Ion Mureșan: Pentru mine cârciuma nu e o cârciumă, e confesional. Alcoolul e un fel de mir, de apă sfințită
Criticul Alexandru Cistelecan îl numește pe Ion Mureșan „cel mai mare poet al României de azi, care e ca și necunoscut în afara unui cerc de taina de literați cu oarecare inițiere.” A fost sărbătorit de ziua lui, 9 ianuarie, a.c., la Teatrul Național din Cluj ca un patriarh al cetății si ca un rege al poeziei. Rar poeții apucă să vadă recunoștința contemporanilor. Muri o merita, la cei 70 de ani ai săi, cu...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
