EVENIMENT
FOTO-VIDEO: Impact VIOLENT între două autoturisme în Arad. Șoferul vinovat, un tânăr de 22 de ani cu ”alcool la bord” și fără permis
Un grav accident rutier în urma cărcuia doi tineri au fost răniți s-a produs, în noaptea de joi spre vineri, în municipiul Arad, după coliziunea puternică dintre două autoturisme. Unul dintre șoferi s-a urcat beat la volan.
Potrivit IPJ Arad, accidentul s-a produs în jurul orei 23.30, pe raza municipiului, la intersecția străzilor Bd. Revoluției și strada Mihai Eminescu.
În accident au fost implicate două autoturisme, conduse de un tânăr de 22 de ani, din Sântana, și un bărbat de 33 de ani, din Covăsânţ.
În urma incidentului au fost rănite două persoane: conducătorul auto de 22 de ani și o tânără de 28 de ani, pasageră în același autoturism.
În urma testării cu aparatul alcooltest a rezultat o alcoolemie de 0,74 mg./l. alcool pur în aerul expirat în cazul conducătorului auto de 22 de ani. De asemenea, tânărul are permisul de conducere suspendat.
Acesta a fost reținut pentru 24 de ore, urmând a fi prezentat magistraților Judecătoriei Arad cu propunere de arestare preventivă, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere sub influența alcoolului, conducere fără permis și vătămare corporală din culpă.
EVENIMENT
Bărbat din Alba, condamnat pentru viol, depistat și reținut de polițiști. Câți ani va sta după gratii
Un bărbat de 23 de ani din Alba își va petrece următorii cinci ani în închisoare după ce a fost condamnat pentru viol în formă continuată.
Potrivit IPJ Alba, la data de 17 decembrie 2025, polițiștii Secției 4 de Poliție Rurală Ocna Mureș au depistat și reținut un bărbat, în vârstă de 23 de ani, din localitatea Noșlac, județul Alba, care este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 17 decembrie 2025, de către Judecătoria Aiud.
Acesta a...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Fără cash, fără scuze. De la 1 ianuarie 2026, plata cu cardul devine obligatorie pentru toți comercianții
Începând cu 1 ianuarie 2026, plata cu cardul nu va mai fi o opțiune, ci o obligație legală pentru toți comercianții din România. O nouă lege adoptată elimină pragul de 50.000 de lei încasări în numerar și impune acceptarea plăților electronice indiferent de cifra de afaceri sau domeniul de activitate.
Măsura este prevăzută în Legea nr. 239/2025 privind stabilirea unor măsuri de redresare și...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Riscul seismic, trecut în cartea funciară. Cumpărătorii imobilelor vor fi informați înainte de achiziție
Riscul seismic, trecut în cartea funciară: Guvernul a aprobat joi, 18 decembrie, o ordonanță care prevede că Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară va fi obligată să înscrie clasa de risc seismic a imobilului în cartea funciară.
Astfel, măsura asigură informarea corectă a cumpărătorilor, transmite Ministerul Dezvoltării.
Ordonanța pentru modificarea și completarea cadrului legislativ privind reducerea riscului seismic al clădirilor a fost adoptată joi...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Bibliotecă ultramodernă în Blaj. Stadiul lucrărilor de construcție a ajuns la 75%. Când vor fi finalizate
Noua bibliotecă ultramodernă ce se construiește în Blaj a ajuns la stadiu de 75%, din punct de vedere al realizării lucrărilor. Primarul Gheorghe Valentin Rotar a dat detalii despre investiție.
Este vorba despre un proiect cu finanțare europeană prin ADR Centru, investiția fiind de 30 de milioane de lei.
Noua bibliotecă se construiește în zona Pieței 1848, lângă sala de sport din Parcul Avram Iancu, în cadrul proiectului „Îmbunătățirea calității vieții populației în...
Citește mai mult pe Alba24.ro


