EVENIMENT
FOTO-VIDEO: Incendiu puternic pe o suprafaţă de 500 de metri pătraţi la un depozit în care funcţionau ateliere auto
Pompierii ISU Cluj au intervenit, marţi, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un depozit din localitatea Floreşti în care funcţionau ateliere auto, nefiind înregistrate victime.

„Se intervine cu un dispozitiv mărit la un incendiu puternic, care a cuprins un depozit de pe strada Avram Iancu din localitatea Floreşti. Intervin 6 autospeciale pentru stins incendii, două autospeciale pentru intervenţii şi salvări de la înălţimi şi un echipaj SMURD. Nu sunt anunţate persoane rănite până în acest moment. În momentul sosirii pompierilor, incendiul se manifesta pe o suprafaţă de circa 500 de metri pătraţi”, a informat ISU Cluj.

Incendiul a fost stins de pompieri după câteva ore.
„Obiectivul afectat este un ansamblu de mai multe depozite care funcţionau ca atelier auto, garaje sau anexe în care erau păstrate lucruri personale. (…) Incendiul a fost stins, se lucrează în continuare pentru înlăturarea efectelor negative şi cercetarea cauzelor de incendiu”, au mai anunţat reprezentanţii ISU Cluj.
AGERPRES
EVENIMENT
Sportiva din Alba Iulia, Mihaela Dehelean-Mih, va reprezenta România la Campionatul Mondial de Culturism și Fitness
Sportiva din Alba Iulia, Mihaela Dehelean-Mih a fost convocată în lotul național al României pentru a participa la Campionatul Mondial de Culturism și Fitness care se va desfășura între 13 și 17 noiembrie 2025 la Santa Susana, în Spania.
Federația Română de Culturism și Fitness a transmis o convocare către CS Unirea Alba Iulia, club la care este legitimată Mihaela Dehelean-Mih.
”Având în vedere că, în perioada 13–17 noiembrie 2025, Lotul Național de Culturism și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Combinație inedită la Cluj. Dansul popular românesc și cel indian, pe aceeași scenă
Evenimentul “Întâlniri culturale. Tradiții românești și indiene în spectacol” a avut loc, miercuri seară, pe scena Auditorium Maximum din Cluj-Napoca, eveniment care și-a propus să ofere publicului șansa de a cunoaște, simți și admira atât cultura indiană, cât și cea românească.
Acestea nu s-au manifestat în constrast, ci in armonie, subliniind asemănări între cele două culturi.
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Pensii 2026: Contribuția la Pilonul II ar putea crește etapizat. Prima majorare, la 1 ianuarie. Proiect la Senat
Pensii 2026: Propunerea legislativă care modifică legea fondurilor de pensii administrate privat prevede o creștere etapizată a contribuției la Pilonul II: 5,25% începând din 1 ianuarie 2026 și 6% din 1 ianuarie 2027.
Legea prevedea inițial creșterea contribuției de la 2% la 6% în termen de opt ani de la începerea colectării, cu o majorare de 0,5 puncte procentuale pe an, transmite Mediafax.
Măsura este necesară pentru a recupera decalajul față de calendarul inițial de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ce este armata voluntară. Tinerii între 18 și 35 de ani vor putea face stagiu militar plătit cu 3.000 de lei pe lună
Deputații au adoptat proiectul de lege privind voluntariatul militar, o inițiativă care instituie cadrul legal pentru efectuarea, pe timp de pace, a serviciului militar activ în mod voluntar, de către cetățenii care doresc o pregătire militară.
Proiectul nu prevede reintroducerea stagiului militar obligatoriu, a subliniat ministrul Apărării, Ionuț Moșteanu, care a explicat că această măsură va contribui la…
Citește mai mult pe Cluj24.ro


