Connect with us

EVENIMENT

FOTO-VIDEO: Incendiu violent de vegetație, într-o pădure din județul Brăila. Focul s-a extins pe zeci de hectare

Publicat

Un incendiu a izbucnit miercuri într-o pădure din județul Brăila. Flăcările s-au extins rapid din cauza vântului, iar pompierii încearcă să le oprească înainte de a ajunge la culturile agricole din vecinătate.

Incendiul de vegetație uscată a izbucnit într-o pădure aflată în proprietate privată. Pădurea este în comuna Berteștii de Jos, dar potrivit primelor informații, flăcările nu au cum să se propage către zonele locuite.

UPDATE:  A ars vegetație uscată în pădure pe o suprafață de circa 80 hectare și aproximativ 20 hectare miriște în două zone.

Cauza probabilă foc deschis în spatii deschise. Focul a fost lăsat nesupravegheat, iar vântul l-a extins în pădure.

Nu au fost victime.

UPDATE: Incendiul a fost lichidat în jurul orei 20.30.

braila incendiu vegetatie2

Vântul favorizează propagarea incendiului, zeci de hectare fiind afectate.

În zonă este foarte mult fum, iar pompierii au făcut șanțuri astfel încât focul să nu ajungă la culturile de porumb și floarea soarelui din apropiere.

braila incendiu vegetatie1

La fața locului intervin numeroși pompieri de la ISU Brăila, dar și serviciile de voluntari și localnici.

braila incendiu vegetatie

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Fără scumpiri la prețul gazelor din aprilie. Ministrul Energiei: „România nu va suferi un șoc”

Publicat

pexels arangaz flacara scaled.jpg






Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, asigură, duminică seara, că expirarea actualei scheme de plafonare a prețului la gaze naturale, la finalul lunii martie, nu va aduce scumpiri pentru consumatori. Oficialul susține că piața este pregătită pentru tranziție, iar în scenariul pesimist plafonarea ar putea fi prelungită, cu o reducere graduală, pentru a evita creșteri bruște de preț.

Prețul final al gazelor naturale...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Mașină răsturnată în Cluj. O femeie și un copil de 14 ani, transportați la spital

Publicat

whatsapp image 2026 01 11 at 22.21.14 e1768163345399.jpeg






Un accident rutier s-a produs duminică seară pe raza localității Bădeni, comuna Moldovenești, județul Cluj, unde o mașină s-a răsturnat pe zăpadă. În urma evenimentului, două persoane, printre care un minor au fost transportate la spital.

Potrivit ISU Cluj, la fața locului au intervenit de urgență pompierii din cadrul Detașamentului Turda. Aceștia s-au deplasat cu o autospecială dotată cu modul de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cu ocazia Zilei Internaționale a cuvântului „Mulțumesc”, transmitem un gând de mulțumire cititorilor noștri

Publicat

chatgpt image 11 ian. 2026 12 25 36.jpg






Duminică, 11 ianuarie, în întreaga lume este sărbătorită Ziua Internațională a Cuvântului „Mulțumesc”, o inițiativă lansată în 1984, menită să reamintească importanța recunoștinței, respectului și empatiei în relațiile dintre oameni. Este o zi simplă, dar profundă, în care un singur cuvânt poate face diferența.

Ziua Internațională a Cuvântului „Mulțumesc” este marcată anual pe 11...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

România, printre țările cele mai sigure pentru turiști. Clasamentul întocmit de Departamentul American de Stat

Publicat

românia, printre țările cele mai sigure pentru turiști. clasamentul întocmit

România, printre țările cele mai sigure pentru turiști: Departamentul de Stat al SUA a actualizat avertismentele de călătorie, plasând România și vecinii din Europa de Est în categoria celor mai sigure destinații din lume.

Cu un nivel de risc minim, Bucureștiul și Clujul devin alternative strategice la marile capitale vestice, aflate sub alertă de terorism, scrie Economedia.

Vezi și TOP 10 - cele mai frumoase locuri din România, potrivit Tripadvisor: În clasament este inclusă...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe