EVENIMENT
FOTO/ VIDEO: Incendiu violent într-o gospodărie din Bihor. Pompierii s-au luptat cu flăcările mai bine de 4 ore
Un incendiu a izbucnit, în noaptea de marți spre miercuri la garajul unei gospodării din localitatea Borod, județul Bihor.
Potrivit ISU Bihor, în cursul nopții de marți spre miercuri, 02 februarie, pompierii militari bihoreni au acționat pentru stingerea unui incendiu de amploare, izbucnit la o gospodărie din satul Valea Mare de Criș, comuna Borod.
Evenimentul a fost sesizat prin Sistemul Unic 112, în jurul orei 01.10, de către un vecin, care fusese trezit din somn de zgomotele puternice generate de incendiu.
La adresa indicată, au fost mobilizate cu operativitate, forțele de intervenție ale Stației de Pompieri Aleșd, cu trei autospeciale de lucru cu apă și spumă și cu ambulanța SMURD a subunității.
În momentul sosirii echipajelor, incendiul se manifesta violent la garajul din cadrul gospodăriei, existând un risc ridicat de extindere a acestuia la o terasă de lemn de circa 50 de metri pătrați, lipită de construcția în flăcări și la casa situată la circa cinci metri de focare.
Cei 17 pompieri militari mobilizați la fața locului au acționat timp de aproximativ o oră pentru localizarea și lichidarea incendiului, realizând concomitent dispozitive de protecție a construcțiilor expuse pericolului de incendiere.
După stingerea incendiului, echipajele de pompieri au acționat în continuare la fața locului pentru căutarea eventualelor focare ascunse și pentru înlăturarea efectelor negative ale evenimentului, până în jurul orei 04.50.

Conform sursei citate, în urma producerii incendiului, au ars acoperișul garajului, pe o suprafață de circa 250 de metri pătrați, un microbuz și un buldoexcavator garate în interiorul construcției, un computer și un container cu acte de firmă.
Cercetările efectuate au indicat faptul că evenimentul a fost, cel mai probabil, provocat de un scurtcircuit la computerul lăsat sub tensiune, în garaj.
Pompieri militari au reușit să împiedice propagarea incendiului la casa aflată în imediata proximitate și la terasa lipită de construcția afectată de incendiu, salvând astfel bunuri de o valoare semnificativă.
Nu au fost persoane rănite.
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
Co-pilotul avionului Ryanair, externat din Spitalul Județean de Urgență Cluj. Care a fost diagnosticul medicilor
Co-pilotul avionului Ryanair, o femeie căreia i s-a făcut rău luni seară la aterizarea pe Aeroportul ”Avram Iancu” Cluj, a primit tratament medical și a fost externată.
”În cursul nopții, la camera de gardă ORL a SCJU Cluj-Napoca a fost adusă o pacientă în vârstă de 31 de ani, cetățean străin.
Femeia era în stare de conștiență, iar în urma investigațiilor de specialitate a primit diagnosticul de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Fraudă de 380.000 de lei la Cluj. Administrator prins după ce a încheiat contracte de leasing fără intenția de plată
Într-o operațiune coordonată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratul General al Poliției Române, polițiștii specializați în investigarea criminalității economico-financiare au efectuat marți, 4 noiembrie, patru percheziții domiciliare în Cluj-Napoca.
Cercetările au vizat un bărbat de 41 de ani, administrator al unei societăți comerciale, care, împreună cu un…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Premieră muzicală internațională la Sebeș: Pianista japoneză Chiyo Hagiwara a lansat un CD cu piese compuse de Josef Filtsch
Luni, 3 noiembrie 2025, pe scena Centrului Cultural „Lucian Blaga” din Sebeş, a avut loc un spectacol inedit, oferit de pianista japoneză Chiyo Hagiwara, pentru a-l omagia pe compozitorul Josef Filtsch.
Muzică fratelui mai mare al deja celebrului Carl a fost readusă la viață, printr-un efort documentar şi artistic excepțional susținut de artista niponă, devenită ambasadoare neobosită a Sebeșului – un teritoriu a cărui bogăție culturală o prețuiește și o promovează cu…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un incendiu a izbucnit marţi seară la o casă şi o anexă gospodărească din Panticeu. Un bărbat a avut nevoie de ajutorul medicilor. Cauza – un jar nestins.
„Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au finalizat o intervenție pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-o gospodărie din comuna Panticeu.

Apelul de urgență a venit în jurul orei 18.00, iar la fața locului s-au deplasat două…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

