EVENIMENT
FOTO/ VIDEO: Intervenție contracronometru pentru salvarea a trei bărbați, după ce barca în care se aflau s-a scufundat în râul Mureş
Intervenţie contra cronometru pentru jandarmii, pompierii și polițiștii din Arad, după ce o barcă în care se aflau trei bărbaţi s-a scufundat, în râul Mureş.
Incidentul s-a produs duminică noaptea, în jurul orei 00.30, iar alerta a fost dată prin apelul unic de urgență 112, care anunța că barca în care patru bărbați se deplasau pe râul Mureș, în zona localității Milova, a luat apă și s-a scufundat, iar bărbații căzuți în apă încearcă să iasă la mal.
Din motive încă necunoscute, trei bărbați s-au urcat într-o barcă cu vâsle, al patrulea rămânând la mal, iar în momentul în care au ajuns la o distanță apreciabilă, barca a luat apă și s-a scufundat.
Bărbații căzuți în apă au încercat să se salveze, însă au fost purtați în aval de curentul apei, iar la un moment dat, cei trei bărbați s-au depărtat unul de celălalt din cauza curentului puternic și a întunericului.
Mai bine de câțiva kilometri au fost purtați de ape, iar în zona localității Ususău, bărbatul cu handicap locomotor s-a agățat întâmplător în linia unei undițe de pescuit, lansată de către un cuplu ce se afla la pescuit în acea zonă. Crezând că este o captură uriașă, cei doi pescari au depus eforturi mari să-l aducă la mal. Surpriza a fost pe măsură în momentul în care și-au dat seama că ”marea captură” este un om.
Cei doi l-au scos pe bărbat din apă și au aflat împrejurările în care s-a produs acel eveniment, sunând imediat la 112.
Ceilalți doi bărbați au reușit să iasă din apă, unul pe un mal, celălalt pe altul, însă dezorientați nu au mai putut înainta, fiind blocați din cauza vegetației și a întunericului. Salvatorii au plecat în căutarea celor trei bărbați dați încă dispăruți.
Jandarmii pe un mal, polițiștii pe celălalt mal și pompierii prin apă cu barca din dotare. După aproximativ două ore de căutări în zone greu accesibile, doi bărbați au fost găsiți de către polițiști pe un mal al apei, iar celălalt bărbat de către jandarmi pe malul opus, la kilometri distanță de locul în care s-au lansat pe apă.
Cei patru au fost recuperați și predați echipajelor de ambulanță în vederea efectuarii unui consult de specialitate, având în vedere timpul petrecut în apă. Nu au necesitat internare, fiind în afara oricărui pericol.
EVENIMENT
Locuințele sociale din Cluj, dotate cu detectoare automate de gaz. Emil Boc: „Vrem să evităm tragedii”
Primăria Cluj-Napoca va aloca 1.100.000 de lei din bugetul local pentru achiziția și montarea detectoarelor automate de gaz în toate cele 661 de locuințe sociale și de necesitate aflate în proprietatea municipiului.
Decizia vine în urma avertizărilor primite de la furnizorul de gaze privind lipsa acestor echipamente în imobilele sociale, unde riscurile sunt mai ridicate din cauza vulnerabilității…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
DNSC recomandă actualizarea urgentă a Google Chrome și a browserelor aferente din cauza vulnerabilităților critice
Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) avertizează utilizatorii asupra unor vulnerabilități critice descoperite în Google Chrome și în toate browserele bazate pe Chromium, la doar două zile după ce numeroase site-uri din România au devenit inaccesibile din cauza unei defecțiuni globale Cloudflare.
Potrivit DNSC, vulnerabilitățile de tip „type confusion” permit rularea de cod malițios sau…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Studenți și elevi clujeni care se formează în domeniul construcțiilor, în vizită pe șantierul mall-ului RIVUS
30 de studenți de la Facultatea de Construcții din cadrul Universității Tehnice Cluj-Napoca și 30 de elevi de la Colegiul Tehnic „Anghel Saligny” au vizitat șantierul celui mai amplu proiect de regenerare urbană din țară – RIVUS. Tinerii au aflat de la specialiștii implicați informații despre etapele dezvoltării acestui proiect, dar și detalii tehnice. Vizita le-a oferit o perspectivă aplicată despre ceea ce…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
S-au înmulțit cazurile de violență domestică. Peste 113.000 de sesizări înregistrate la poliție, de la începutul anului
S-au îmulțit cazurile de violență domestică. Polițiștii au intervenit în peste 113.000 de sesizări de cazuri de acest fel, în primele zece luni ale anului. Numărul este cu 2.100 mai multe decât în perioada similară din 2024.
IGPR a anunțat joi că, în primele 10 luni ale anului 2025, polițiștii au intervenit la 113.144 de sesizări privind violența domestică, cu 2.115 mai multe decât anul trecut.
„Această creștere reflectă, în mare parte, o mai mare încredere a…
Citește mai mult pe Alba24.ro


