EVENIMENT
FOTO/ VIDEO: Inundații în 36 de localități din 18 județe. Cele mai afectate județe de aversele torențiale – Argeș, Botoșani și Hunedoara
În cursul zilei de ieri și pe timpul nopții, din cauza precipitațiilor abundente, pompierii au acționat pentru evacuarea apei din 43 de case, 208 de curți și 78 beciuri/subsoluri.
Cele mai afectate județe de aversele torențiale sunt Argeș, Botoșani și Hunedoara.
Din cauza unei viituri formate pe râul Mâzgana, zeci de gospodării din localitatea Hârtiești, județul Argeș au fost inundate. Din zona afectată au fost evacuate temporar 4 persoane (2 adulți și 2 minori), iar un atelaj hipo în care se aflau 2 persoane a fost surprins de apă. Cele 2 persoane au reușit să se salveze, iar animalul a fost scos din apă de pompieri.
O altă situație deosebită se înregistrează la nivelul județului Botoșani, în zona inundabilă a râului Prut. În localitățile Baranca, Rediu și Rădăuți Prut, ca urmare a riscului ridicat de viitura, s-a acționat cu pompieri și reprezentanți ai Sistemului de Gospodărire a Apelor și ai autorităților publice locale pentru consolidarea accesului în locuințe cu aproximativ 20.000 de saci cu nisip și 500 metri liniari de panouri mobile. De asemenea, la nivelul județului Botoșani, din cauza riscului crescut de inundații, sunt evacuate 160 persoane, din care 81 în localitatea Baranca și 79 persoane din localitățile Rădăuți Prut și Rediu.
Ploile au produs efecte majore și în 8 localități din județul Hunedoara, unde mai multe gospodării au fost inundate. Colegii noștri au acționat pentru evacuarea apei din peste 120 de locuințe, curți și beciuri.
Având în vedere că, în unele zone, apele s-au retras și nu mai există pericol de inundații, 75 de persoane evacuate în zilele anterioare din localitățile Aiud/AB – 40 persoane, Rodna/BN – 26 persoane, Feneș și Teregova/CS – 3 persoane, Valea Vișeului/MM – 2 persoane și Hârtiești/AG – 4 persoane au revenit la domiciliu.
Pentru ca populația să adopte măsurile de autoprotecție, în zonele vizate de atenționările și avertizările hidrometeorologice imediate, au fost emise 8 mesaje prin sistemul RO-ALERT la nivelul a 6 județe (BN, BT, NT, IS, SJ și SV).
Traficul rutier este blocat pe 2 drumuri județene (DJ 668 și DJ 668A/HD), restricționat pe alte 3 drumuri județene (DJ 106E/AB, DJ 137A/BV și DJ 153/MS) și a fost temporar afectat pe 1 drum județean (DN10/CV).
La acest moment, ca urmare a manifestării fenomenelor hidrometeorologice periculoase, se desfășoară intervenții în 2 județe (AR și HD) pentru evacuarea apei din curți și pentru refacerea terasamentelor căilor rutiere/feroviare afectate de viituri.
Evoluția dinamicii din teren rămâne sub atenta monitorizare a Centrului Operațional National din IGSU, iar la nevoie, vor fi dispuse măsurile imediate pentru optimizarea misiunilor de răspuns în sprijinul comunităților din zonele afectate.
Sursa foto-video: ISU Argeș, Botoșani
EVENIMENT
Bărbat din Alba, cercetat de polițiști după ce a fost prins la volan cu permisul suspendat

Un bărbat de 28 de ani din Alba Iulia este cercetat de polițiști după ce a fost prins, la volan, în trafic cu permisul suspendat. Acesta a fost tras pe dreapta, duminică, 28 septembrie.
Cazul a fost comunicat de reprezentanții IPJ Alba, în buletinul de presă din data de 29 septembrie 2025.
Potrivit IPJ Alba, la data de 28 septembrie 2025, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au oprit, pentru control, pe strada Gheorghe Pop de Băsești din…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Un nou val de pensionări de magistrați în Alba și în țară. Zeci de decrete semnate de președintele Nicușor Dan

Un nou val de pensionări de magistrați în Alba și în țară. Președintele Nicușor Dan a semnat, luni, peste 20 de decrete în acest sens. Este vorba despre eliberarea din funcție a unor judecători și procurori, prin pensionare.
Pe lista cu decretele semnate pentru eliberarea din funcție prin pensionare se află și judecătoarea Laura-Maria Dehelean, vicepreședinte la Curtea de Apel Alba Iulia. Pensionarea intră în vigoare cu data de 1 octombrie 2025.
Curtea Constituțională a…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Hipermarketul Auchan Cluj Iulius Mall sărbătorește redeschiderea cu oferte exclusive și surprize pentru clienți

Hipermarketul Auchan din Iulius Mall Cluj a fost remodelat, având un design nou, mai modern și mai prietenos și game extinse de produse, ce oferă clienților o experiență de cumpărături îmbunătățită.
Printre noutăți se numără raioanele modernizate de legume-fructe și pescărie, ce pun accent pe prospețime, zona Casă & Deco, ce aduce o gamă extinsă de produse și accesorii dedicate amenajării…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Vremea până în 12 octombrie în Transilvania și în țară. Frig și ploi, apoi se încălzește. Prognoza meteo pe regiuni

Vremea până în 12 octombrie în Transilvania și în țară: temperaturile vor fi scăzute la începutul lunii noiembrie. Sunt anunțate mai multe zile cu ploi. Se mai încălzește după 6 octombrie.
Maximele vor coborî până la 9 grade Celsius, spre finalul acestei săptămâni, în Transilvania. La munte vor fi minime sub zero grade. Va ploua aproape toată săptămâna.
Vezi și Vremea în Alba, 29 septembrie – 5 octombrie 2025. Ce surprize aduce prima săptămână din octombrie….
Citește mai mult pe Alba24.ro