EVENIMENT
FOTO, VIDEO: O bandă de spărgători din Arad și Timișoara în făcut ravagii la săli de joc și o pensiune

Patru persoane bănuite de furturi de și din case de bani și seifuri au fost reținute pentru 24 de ore de polițiștii de investigații criminale din Arad, în cadrul unui dosar penal de furt calificat.
Polițiștii din Arad, sub coodonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad, au pus în aplicare, joi, șase mandate de percheziție domiciliară în municipiile Arad și Timișoara.
Din cercetări a reieșit că, în noaptea de 24/25 septembrie 2020, gruparea infracțională, formată din 5 persoane, ar fi acționat în municipiul Arad. Tinerii au pătruns, prin ruperea butucului de la ușa de acces, într-o sală de jocuri, iar cu ajutorul unor unelte și instrumente ar fi distrus pultul în care era încastrat seiful sălii de jocuri. Ulterior, ar fi sustras seiful și 21.000 de lei.
De asemenea, în perioada 7 septembrie – 8 octombrie 2020, tinerii ar mai fi comis încă două furturi calificate, cu același mod de operare, tot din săli de jocuri de noroc, în municipiului Arad.
Totodată, ar fi comis un furt calificat în incinta unei pensiuni din Drobeta Turnu-Severin, de unde ar fi sustras un seif metalic, cu suma de 40.000 de lei.
Polițiștii au efectuat, joi, șase percheziții la domiciliile a patru bărbați, cu vârste cuprinse între 26 și 40 de ani, din municipiul Timișoara și la o femeie, de 30 de ani, din municipiul Arad.
În urma perchezițiilor, au fost indisponibilizați 7.000 de lei, 650 de euro, 2 autoturisme, instrumente de forțare a ușilor metalice, precum și alte obiecte cu valoare probatorie.
Cercetările sunt continuate, în vederea recuperării întregului prejudiciu.
Tinerii au fost audiați la Poliția Arad, cei patru bărbați fiind reținuți pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță. Ei vor fi prezentați instanței cu propunere de arestare preventivă, pentru furt calificat.

Un incendiu a izbucnit sâmbătă seara în satul Boz, comuna Doștat. La fața locului s-au deplasat pompierii din Sebeș.
Potrivit ISU Alba, din primele date, incendiul se manifestă la o colibă.
Pompierii acționează cu o autospecială și echipaj de prim-ajutor.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ministrul Sănătății, avertisment pentru medici: Dacă pleacă de la stat înainte de finalul programului, vor fi CONCEDIAȚI

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, lansează un avertisment dur la adresa medicilor din spitalele publice care părăsesc locul de muncă înainte de încheierea programului.
Măsura vine în contextul în care, potrivit ministrului, un număr semnificativ de cadre medicale pleacă de la stat în jurul orelor 12:00-13:00 pentru a presta servicii în sistemul privat.
Avertisment pentru medici
„Sunt hotărât să asigur oamenii că acest fenomen se va opri”, a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Canonizarea Sfântului Dometie cel Milostiv de la Râmeț. Programul slujbelor religioase în perioada 29 iunie – 6 iulie

În 6 iulie 2025, în Duminica a IV-a după Rusalii, va avea loc proclamarea canonizării locale a Sfântului Cuvios Dometie cel Milostiv de la Râmeț.
În acest context, Arhiepiscopia Ortodoxă a Alba Iuliei și Mănăstirea „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” de la Râmeț organizează o serie de evenimente duhovnicești și culturale dedicate Sfântului Cuvios Dometie.
Duminică, 29 iunie 2025
- ora 9:30 –Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie cu prilejul hramului Mănăstirii Râmeț…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Universitea Cluj a câştigat primul meci amical din cantonament, scor 2-1 împotriva echipei de ligă secundă austriacă, SKU Amstetten.
Amstetten – „U” Cluj 1-2 (1-1)
Au marcat: Hahn 6′ / Macalou 40′, Bota ’71
Echipa din prima repriză: Gertmonas – Chipciu (C), Artean, Cristea, Bârstan – Codrea, Simion, Bic – Nistor – Macalou, Thiam
Au intrat în repriza a doua: Moldovan, Ayomide, Cisse, Pop, Techereș, Bota, Fabry, Drammeh, Murgia, Trică,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro