EVENIMENT
FOTO, VIDEO: O femeie a amenințat că se aruncă de pe un bloc cu 10 etaje din Drobeta-Turnu Severin
Jandarmii din Mehedinți au intervenit marți după-amiaza pentru salvarea unei femei care amenința că se aruncă de pe un bloc cu 10 etaje din Drobeta-Turnu Severin.
Potrivit IJJ Mehedinți, o patrulă a jandarmilor din cadrul Detașamentului Mobil a observat marți după-amiază o femeie pe un bloc de 10 etaje din zona Autogării din Drobeta-Turnu Severin.
„Colegii noștri și-au dat seama că este o situație în care minutele sunt esențiale și au acționat, ca de fiecare dată, rapid și în echipâ. Trei dintre ei au rămas jos, încercând să vorbească cu femeia, care spunea că se aruncă de pe bloc, solicitând tototată sprijin prin dispeceratul unității, de la poliție și pompieri”, susțin jandarmii, conform MEDIAFAX.
Unul dintre jandarmi a urcat pe acoperișul blocului, iar când a ajuns lângă femeie a observat că avea un cățel în brațe și că era foarte agitată, amenințând că se aruncă de pe bloc, din cauza unor probleme personale.
„Prezența de spirit a jandarmului și dialogul cu aceasta, au determinat-o să se îndepărteze de marginea acoperișului și să renunțe la gestul necugetat. Colegul nostru a convins-o să-l urmeze, coborând-o în siguranță de pe bloc”, a mai transmis IJJ Mehedinți.
Femeia a fost preluată de un echipaj SMURD și dusă la Spitalul Județean pentru investigații suplimentare.
EVENIMENT
BEC a înregistrat 22 de candidaturi la alegerile prezidențiale. Până acum a admis 7 și a respins 8. Ce urmează

BEC – Biroul Electoral Central, a înregistrat, până duminică, 22 de candidaturi pentru alegerile prezidențiale din luna mai.
13 au fost depuse de candidați independenți, iar membrii BEC vor analiza ultimele 7 dosare luni, 17 martie.
BEC a admis 7 și a respins 8 candidaturi la alegerile prezidențiale
Perioada pentru înregistrarea candidaturilor la alegerile prezidențiale 2025 s-a finalizat sâmbătă noaptea, la ora 24.00, potrivit calendarului electoral.
Din…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Postul Paștilor era însoțit în satele din zona Clujului de o serie de obiceiuri care reflectau atât pregătirea spirituală, cât și cea din gospodărie.
Femeile țeseau haine noi pentru zilele de sărbătoare, iar bărbații se ocupau de curățenia din curți și livezi, arată specialiștii de la Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale (CJCPCT) Cluj
Muncă și rânduială
Această perioadă era una de muncă intensă, dar și de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Mii de elevi clujeni încep luni simularea examenului de Evaluare Națională. Cum se va desfășura testarea

Luni, 17 martie, elevii de clasa a VIII-a din județul Cluj vor susține simularea examenului de Evaluare Națională.
Notele obținute la simulare se trec în catalog, decât la solicitarea scrisă a elevului sau părintelui acestuia.
Mii de elevi clujeni încep luni simularea examenului de Evaluare Națională
Elevii clujeni de clasa a VIII-a vor începe luni ultima verificare înaintea examenului de Evaluare Națională din vară. Simularea se va desfășura la fel ca examenul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Elevii de clasa a VIII-a încep luni, 17 martie, simularea Evaluării Naţionale 2025. Ce trebuie să știe elevii

Simularea Evaluării Naționale a absolvenților de clasa a VIII-a (EN VIII), organizată de Ministerul Educației și Cercetării în anul școlar 2024 – 2025, începe luni, 17 martie, cu proba de Limba şi literatura română.
În acest an, rezultatele nu vor mai fi afișate public pe site-ul edu.ro, așa cum s-a întâmplat până acum. Elevii vor primi notele direct de la profesori, în clasă, scrie edupedu.ro.
Potrivit calendarului, elevii urmează să susțină marți, 18…
Citește mai mult pe Alba24.ro