EVENIMENT
FOTO/ VIDEO: O mamă și copilul ei de 5 ani, LOVIȚI pe trotuar, în Botoșani

O femeie, în vârstă de 29 de ani, şi fiul acesteia, de cinci ani, au fost răniţi, duminică, după ce un autoturism de teren a ajuns pe trotuarul pe care se aflau cei doi.
Accidentul s-a produs pe strada Sucevei din municipiul Botoşani, într-o zonă aglomerată din vecinătatea unui hipermarket.

Potrivit poliţiştilor aflaţi la faţa locului, autoturismul Porche care a lovit femeia şi băieţelul acesteia circula ilegal pe calea de rulare a tramvaiului, iar, la un moment dat, a fost lovit de o altă maşină care ieşea din parcarea hipermarket-ului şi nu i-a acordat prioritate.
După coliziune, şoferul maşinii de teren a pierdut controlul asupra direcţiei de mers şi a urcat pe trotuar, unde se aflau mama şi copilul.
Victimele au fost preluate de ambulanţe şi transportate la spital, iar poliţiştii urmează să stabilească responsabilitatea şoferilor implicaţi în accident. AGERPRES
Un tânăr de 19 ani din Blaj este cercetat de polițiști după ce a fost prins în timp ce conducea, deși avea permisul suspendat.
Potrivit IPJ Alba, joi, 11 decembrie, în jurul orei 20.00, polițiștii rutieri din municipiul Blaj au oprit, pentru control, pe strada Gheorghe Barițiu din municipiul Blaj, un autoturism condus de un tânăr de 19 ani, din municipiul Blaj.
Din verificări a reieșit că acesta are dreptul de conducere suspendat.
Cercetările sunt continuate sub aspectul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
CFR Cluj – Csikszereda, duel cu miză uriașă în SuperLigă. „Feroviarii”, obligați să câștige
CFR Cluj și Csikszereda se înfruntă vineri, de la ora 20:30, într-un meci care poate deveni un punct de cotitură pentru formația din Gruia.
După un start de sezon sub așteptări, CFR Cluj nu-și mai permite pași greșiți, iar confruntarea din această seară vine într-un moment în care presiunea crește de la etapă la etapă.
CFR Cluj, sezon complicat și distanță alarmantă față de play-off
Cu doar 20 de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Amenzi de peste 3 milioane lei date de Antifrauda ANAF după control la firme de ridesharing. Măsuri dispuse
Direcţia Generală Antifraudă Fiscală (DGAF) din cadrul ANAF anunță intensificarea acțiunilor de control la nivel național în domeniul transportului alternativ de persoane. Sunt vizați operatorii economici identificați cu risc fiscal ridicat pe baza analizelor recente.
În perioada septembrie-noiembrie au fost aplicate amenzi de peste 3 milioane lei.
Acţiunile sunt orientate operatorii cu risc fiscal major, prin utilizarea instrumentelor digitale actuale – E-factura, RO e-TVA, RO…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Lapte praf pentru bebeluși, retras de la vânzare din magazine din Alba și din țară. Loturi contaminate cu bacterii
Mai multe loturi de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase de la vânzare din supermarketuri din Alba și din țară, anunță ANSVSA. Pentru unele loturi a fost confirmată contaminarea cu bacterii.
A fost semnalată prezența Bacillus cereus pe una dintre liniile de producție din fabrica de origine, linie pe care au fost produse loturile vizate.
Bacillus cereus este o bacterie care poate provoca intoxicații alimentare, manifestate prin simptome gastro-intestinale precum greață,…
Citește mai mult pe Alba24.ro




