EVENIMENT
FOTO, VIDEO: Percheziţii în Giurgiu, Teleorman, Bistrița-Năsăud, Dolj și Mureș. Ce caută poliţiştii

Poliţiştii Direcţiei Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase, sub coordonarea procurorilor de caz, cu sprijinul structurilor teritoriale de profil din cadrul inspectoratelor de poliţie județene Giurgiu, Teleorman, Bistrița-Năsăud, Dolj și Mureș, pun în aplicare 8 mandate de percheziţie domiciliară.
Perchezițiile au loc în județele Giurgiu, Teleorman, Bistrița-Năsăud, Dolj și Mureș, pentru identificare și scoaterea din circuitul ilegal a mai multor arme supuse regimului de autorizare.

Activitățile desfășurate vizează administrarea probatoriilor în dosarele penale instrumentate, constituite și ca urmare a activităților de cooperare internațională cu autorități de aplicare a legii din alte state membre UE, precum și scoaterea din circuitul civil a unor arme supuse autorizării, deținute fără drept.

După efectuarea perchezițiilor, în funcție de evoluția cercetărilor, persoanele vizate vor fi aduse la audieri pentru stabilirea împrejurarilor comiterii faptelor.
EVENIMENT
LIVE VIDEO: Parada militară de la București de Ziua Națională. Ceremonie cu peste 2.900 de militari, mijloace tehnice și aeronave
Paradă militară impresionantă la Arcul de Triumf din București. Peste 2.900 de militari, 220 de mijloace tehnice și 45 de aeronave participă la ceremonie.
Luni, 1 Decembrie, începând cu ora 11.00, se desfășoară parada militară organizată cu ocazia Zilei Naționale a României, în Piața Arcului de Triumf, din București.
La paradă defilează, alături de militari ai Armatei României, și militari străini din cadrul forțelor aliate dislocate în țara noastră. Luni, 1…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Locomotivă cu simbolul Unirii și al orașului Alba Iulia, în circulație de Ziua Națională
Una dintre cele 19 locomotive cumpărate de Guvern prin fonduri PNRR poartă simbolul Marii Uniri și al orașului Alba Iulia.
Inițiativa aparține Primăriei Alba Iulia. Potrivit sursei citate, pe lângă imaginea Catedralei Reîntregirii (Încoronării) din Alba Iulia și tricolor, va fi colantat și logo-ul orașului.
Locomotiva este în circulație la trenul IR 1836 ce circulă de 1 Decembrie de la Cluj Napoca – Teiuș și merge spre Simeria – București.

CFR Călători a anunțat…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Luna decembrie denumită popular Undrea, este una dintre cele mai încărcate spiritual perioade ale anului, aduce o serie de sărbători importante în Calendarul Ortodox 2025. De la cinstirea marilor sfinți ai iernii până la bucuria Nașterii Domnului, ultimele săptămâni din an sunt marcate de tradiții puternice și obiceiuri care s-au transmis din generație în generație.
Mai sunt doar patru săptămâni până la finalul anului, iar decembrie rămâne luna emoțiilor, a pregătirilor…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
LIVE VIDEO. Ziua Națională a României la Cluj-Napoca. Depunere de coroane la statuia lui Mihai Viteazul
Ziua Națională a României este sărbătorită, luni, 1 Decembrie, la Cluj-Napoca, iar manifestările debutează la ora 10 printr-o ceremonie militară și religioasă de depunere de coroane de flori la statuia lui Mihai Viteazul.


La ceremonie participă reprezentanți ai instituțiilor centrale și locale, dar și un număr mare de clujeni.

Printre participanți se află prefectul Maria Forna,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro



