EVENIMENT
FOTO, VIDEO: Pompierii români intervin la stingerea unui incendiu din Nord-Estul Atenei
Pompierii români intervin la prima misiune de stingere a unui incendiu izbucnit lângă mai multe locuințe din zona Penteli, aflată în Nord-Estul Atenei.
Pe 15 iulie, cel de-al doilea contingent format din 28 de pompieri a plecat în Grecia pentru schimbarea efectivelor care, în ultimele două săptămâni, au sprijinit autoritățile elene prin activități de monitorizare și stingere a incendiilor de pădure în zone din Nordul Atenei.
Au fost planificate mai multe sesiuni de pregătire și antrenamente, împreună cu omologii eleni, care să asigure gestionarea optimă a intervențiilor din teren.
Pentru prevenirea evenimentelor care să pună în pericol viața comunităților și familiarizarea cu specificul zonei de intervenție, la solicitarea ofițerului de legătură grec, cei 28 de militari români, cu 3 mașini de stingere, 1 cisternă de mare capacitate, 1 autospecială cu capacitate de trecere mărită și 2 autospeciale de primă intervenție și comandă au efectuat misiuni de monitorizare în regiunea Attica, în jurul Parcului Național Schinia.
Pompierii români intervin la stingerea unui incendiu din Nord-Estul Atenei: prima misiune
În acest moment, pompierii români intervin la prima misiune de localizare și lichidare a incendiului izbucnit în proximitatea mai multor locuințe din zona Penteli, aflată în Nord-Estul Atenei.
În perioada 1 iulie - 1 august 2022, Departamentul pentru Situații de Urgență din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, prin Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, participă cu un modul național specializat de stins incendii de pădure la un program pilot de pre-poziționare, organizat de Direcția Generală Protecție Civilă Europeană și Operațiuni de Ajutor Umanitar - DG ECHO, în vederea consolidării rezilienței autorităților elene în gestionarea acestui tip de risc.
Scopul programului vizează reducerea timpului de răspuns în cazul producerii incendiilor de pădure, eficientizarea activității de pregătire a modulelor de intervenție aparținând statelor membre, precum și îmbunătățirea interoperabilității între forțele participante.
Pompierii români intervin la stingerea unui incendiu din Nord-Estul Atenei: Programul de asistenţă este finanțat de UE
Activarea și operaționalizarea modulului specializat de stins incendii de pădure se realizează pentru executarea misiunilor specifice de monitorizare și stingere a focarelor de pe teritoriul Greciei, în locațiile stabilite de partenerii eleni.
Suplimentarea tehnicii și a personalului de intervenție va fi realizată în funcție de dinamica situațiilor înregistrate în teren, la solicitarea autorităților elene, prin Mecanismul European de Protecție Civilă.
Programul de asistenţă este finanțat de UE și a fost prevăzut ca măsură de sprijin pentru comunitățile elene, după incendiile devastatoare înregistrate anul trecut. Acesta se regăsește în noua politică a UE pentru limitarea incendiilor de pădure din sudul Europei și reunește echipaje operative de stingere din mai multe țări europene.
EVENIMENT
Calendar Ortodox 2026: Peste 30 de sfinți români noi introduși. Perioadele de post din an. Zilele când nu se fac nunți
Din 2026, în calendarul ortodox vor fi cu peste 30 de sfinți români în plus, ca urmare a deciziilor de canonizare a mărturisitorilor din perioada comunistă, a sfintelor femei și a cuvioșilor români athoniți, potrivit basilica.ro.
Calendarul ortodox pentru anul 2026, care este deja disponibil la pangarele bisericești și online, include pe cei 16 sfinți duhovnici și mărturisitori din secolul 20, dar și 16 sfinte românce din diferite secole, care au fost canonizate în luna iulie de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Intensificări ale vântului și precipitații predominant sub formă de ninsoare, ghețuș, polei și viscol. Avertizare ANM
Administrația Național de Meteorologie a emis sâmbătă o avertizare de intensificări ale vântului și precipitații predominant sub formă de ninsoare, ghețuș, polei și viscol, care vizează, în intervalul 27 decembrie, ora 10:30 - 29 decembrie, ora 21:00, zona montană, Maramureș, Transilvania, Moldova, Dobrogea și estul Munteniei, Carpații Meridionali și Orientali.
Potrivit meteorologilor, vântul va avea intensificări în nordul Moldovei și în vestul Olteniei cu viteze de 50 -...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
WhatsApp va elimina o funcție importantă, din ianuarie 2026. Care este motivul și ce poți face pentru a continua să o folosești
WhatsApp va elimina o funcție importantă în ianuarie 2026: ChatGPT nu va mai fi disponibil.
ChatGPT şi alţi boţi de AI nu vor mai putea funcţiona pe WhatsApp, după ce Meta a schimbat regulile, special pentru a interzice soluţiile terţe de inteligenţă artificială.
Astfel, chatbot-ul dezvoltat de OpenAI şi ceilalţi chatboţi terţi de AI vor...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Primăria Cluj-Napoca: Cererile vechi pentru abonamentele de parcare rămân valabile în 2026. S-au majorat tarifele
Primăria Cluj-Napoca informează că cererile pentru abonamentele de parcare depuse începând cu anul 2024 nu trebuie reînnoite, acestea urmând să rămână valabile până la soluționare.
În același timp, municipalitatea a majorat tarifele de parcare în oraș, începând din anul 2026.
Cererile depuse în 2024 și 2025 nu mai trebuie refăcute
Potrivit unui anunț al Primăriei Cluj-Napoca, clujenii care au...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
