EVENIMENT
FOTO/ VIDEO: Şase persoane rănite, după un accident rutier produs pe DN12, la ieşirea din Sfântu Gheorghe spre Miercurea Ciuc

Şase persoane au fost rănite şi transportate la spital în urma unui accident rutier petrecut vineri pe DN12, la ieşirea din municipiul Sfântu Gheorghe spre Miercurea Ciuc, în urma impactului dintre două autoturisme.
Potrivit Inspectoratului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Covasna, în accident au fost implicate şapte persoane, iar şase au fost rănite, dintre care una este în stare gravă.
"Forţele participante au intervenit pentru acordarea primului ajutor persoanelor implicate în accident, extragerea a două persoane rămase încarcerate şi asigurarea măsurilor de prevenire şi stingere a incendiilor. În urma evenimentului rutier, şase persoane au fost transportate la Unitatea de Primiri Urgenţe din Sfântu Gheorghe, din care 1 rănit grav şi 5 uşor. O persoană a refuzat transportul la spital. La locul intervenţiei au fost alocate două autospeciale pentru descarcerare, o autospecială pentru transport personal şi victime multiple şi 4 ambulanţe (1 SMURD şi 3 SAJ)", au informat reprezentanţii ISU Covasna.
Potrivit Centrului Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române, accidentul s-a produs la kilometrul 15, pe un segment de drum în curbă, după ce un autoturism a pătruns pe contrasens, unde s-a ciocnit cu alt autoturism. AGERPRES
EVENIMENT
Fără scumpiri la prețul gazelor din aprilie. Ministrul Energiei: „România nu va suferi un șoc”
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, asigură, duminică seara, că expirarea actualei scheme de plafonare a prețului la gaze naturale, la finalul lunii martie, nu va aduce scumpiri pentru consumatori. Oficialul susține că piața este pregătită pentru tranziție, iar în scenariul pesimist plafonarea ar putea fi prelungită, cu o reducere graduală, pentru a evita creșteri bruște de preț.
Prețul final al gazelor naturale...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Un accident rutier s-a produs duminică seară pe raza localității Bădeni, comuna Moldovenești, județul Cluj, unde o mașină s-a răsturnat pe zăpadă. În urma evenimentului, două persoane, printre care un minor au fost transportate la spital.
Potrivit ISU Cluj, la fața locului au intervenit de urgență pompierii din cadrul Detașamentului Turda. Aceștia s-au deplasat cu o autospecială dotată cu modul de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cu ocazia Zilei Internaționale a cuvântului „Mulțumesc”, transmitem un gând de mulțumire cititorilor noștri
Duminică, 11 ianuarie, în întreaga lume este sărbătorită Ziua Internațională a Cuvântului „Mulțumesc”, o inițiativă lansată în 1984, menită să reamintească importanța recunoștinței, respectului și empatiei în relațiile dintre oameni. Este o zi simplă, dar profundă, în care un singur cuvânt poate face diferența.
Ziua Internațională a Cuvântului „Mulțumesc” este marcată anual pe 11...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
România, printre țările cele mai sigure pentru turiști. Clasamentul întocmit de Departamentul American de Stat
România, printre țările cele mai sigure pentru turiști: Departamentul de Stat al SUA a actualizat avertismentele de călătorie, plasând România și vecinii din Europa de Est în categoria celor mai sigure destinații din lume.
Cu un nivel de risc minim, Bucureștiul și Clujul devin alternative strategice la marile capitale vestice, aflate sub alertă de terorism, scrie Economedia.
Vezi și TOP 10 - cele mai frumoase locuri din România, potrivit Tripadvisor: În clasament este inclusă...
Citește mai mult pe Alba24.ro
