EVENIMENT
FOTO, VIDEO: Un camion plin cu piese pentru aparate electronice arde ca o torță pe A3, în Cluj
Un camion arde pe A3, în județul Cluj.
Pompierii intervin în aceste momente cu două autospeciale, iar a treia a fost solicitată în sprijin, pentru stingerea flăcărilor care au cuprins remorca unui autocamion care se deplasa pe A3.
Nu sunt anunțate persoane rănite până acum.
Intervenția este în desfășurare, o bandă de pe autostradă este ocupată în apropiere de km 18, pe sensul de mers dinspre Gilău spre Turda, iar traficul se desfășoară pe o singură bandă în zona respectivă.
Focarele au fost limitate deja, se lucrează pentru lichidarea lor, având în vedere că flăcările au cuprins și încărcătura camionului, constituită din piese pentru aparate electronice.
EVENIMENT
Atenționare pentru cumpărătorii online: De ce să te ferești de site-urile care doar par din România. Nu te baza pe terminația ”ro”
Atenționare pentru cumpărătorii online: Centrul European al Consumatorilor din România (ECC România) avertizează cumpărătorii să fie extrem de atenți atunci când fac achiziții online, chiar și de pe site-uri cu extensia „.ro”, deoarece multe dintre acestea creează doar impresia că aparțin unor comercianți din România.
Reprezentanții ECC subliniază că achizițiile online necesită verificări minime, dar esențiale, pentru a preveni situații neplăcute, precum produse...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Tentativă de jaf în centrul Clujului. Doi frați minori au amenințat cu cuțitul un adolescent. Unul dintre ei a fost arestat
Doi frați minori, de 13 și 14 ani, au încercat să jefuiască un adolescent de 17 ani, folosind amenințări cu cuțitul și o sticlă.
Evenimentul s-a petrecut pe 1 februarie 2026, în jurul orei 18:00, la intersecția străzilor Horea cu Cloșca.
Potrivit procurorilor, cei doi frați au încercat să obțină bani și bunuri de valoare, blocând libertatea de mișcare a victimei. Planul lor nu a avut succes, deoarece...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Magistrații din Sebeș au avut nevoie de trei ani pentru a-l trimite în judecată pe un bărbat care a spart un geam cu o cărămidă
Un bărbat din Sebeș a fost trimis în judecată după ce s-a răzbunat pe geamul unei săli de jocuri de noroc din Sebeș. Deși fapta s-a petrecut în urmă cu mai mulți ani, magistrații din oraș, l-au trimis abia recent în judecată.
Pe scurt, deși fapta s-a petrecut în prima lună a anului 2023, o trimitere în judecată a avut loc abia în data de 9 februarie 2026.
În linii mari fapta este una minoră, dar magistrații au avut nevoie de trei ani pentru a trece dosarul de cameră...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ce trebuie să știți dacă vreți să cumpărați bijuterii de Valentine’s Day. Cum să evitați produsele cu risc pentru sănătate
Bijuteriile reprezintă unul dintre cadourile preferate cu ocazia Valentine’s Day. Cumpărătorilor le este recomandat să fie atenți la produsele pe care le aleg. Unele dintre acestea pot conține substanțe sau metale ce pot prezenta risc pentru sănătate.
InfoCons a anunțat că au fost identificate peste 25 de alerte la bijuterii cu risc, de la începutul anului 2026, la nivel european.
Toate produsele vizate au prezentat risc chimic. Dintre acestea, 56% dintre bijuterii provin din...
Citește mai mult pe Alba24.ro
