Connect with us

EVENIMENT

FOTO/ VIDEO: Un incendiu violent a cuprins un tren cu 100 de călători, în Teleorman. Șeful garniturii, intoxicat cu fum

Publicat

Un incendiu a izbucnit, luni după-amiază, la un un tren de călători aflat în gara din localitatea Măldăieni, nefiind înregistrate victime în rândul celor circa 100 de pasageri care se aflau în vagoane, a informat Inspectoratul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Teleorman.


La sosirea pompierilor, în jur de 50 de călători se autoevacuaseră din tren, iar focul se manifesta la ultimele două vagoane ale garniturii. Din estimările şefului de tren, în cele cinci vagoane se aflau aproximativ 100 de călători.

Cele două vagoane care ardeau au fost dislocate de restul garniturii, iar pompierii au putut interveni şi au lichidat incendiul.

La faţa locului au fost trimise două autobuze care să preia călătorii, iar CFR Călători a trimis o locomotivă pentru preluarea vagoanelor care nu au fost afectate de incendiu.

Pompierii militari din cadrul Detaşamentului Roşiorii de Vede au intervenit cu trei autospeciale de lucru cu apă şi spumă, un echipaj de descarcerare şi o ambulanţă SMURD, pentru stingerea incendiului izbucnit la două vagoane ale trenului personal aflat în apropierea localităţii Măldăeni. Datorită reacţiei rapide, au fost limitate pagubele materiale.

Preventiv, la faţa locului au fost trimise o autospecială de transport personal şi victime multiple şi trei ambulanţe, însă nu a fost nevoie de intervenţia acestora.

Potrivit ISU Teleorman, o singură persoană a necesitat îngrijiri medicale. Şeful de tren s-a intoxicat uşor cu fum în timp ce intervenea pentru decuplarea vagoanelor. Acestuia i s-a administrat oxigen, fiind în afara oricărui pericol.

Cauza probabilă a incendiului a fost un scurtcircuit produs la instalaţia electrică a unui vagon.

O parte dintre călători au fost preluaţi de două microbuze ale ISU Teleorman şi transportaţi în Gara CFR Roşiori Nord, iar ceilalţi pasageri, aflaţi în vagoanele neafectate de incendiu, îşi vor continua călătoria, o locomotivă preluând garnitura spre destinaţie.

Trenul interregio IR 1825 circula pe relaţia Bucureşti – Târgu Jiu şi era format din cinci vagoane.

Traficul feroviar a fost oprit pe magistrala 900, la intrarea în staţia din localitatea Măldăieni, potrivit Centrului Infotrafic al Poliţiei Române.

CFR Călători informează printr-un comunicat de presă că persoanele aflate în trenul IR 1825 îşi vor continua drumul în siguranţă către destinaţia finală cu restul garniturii şi cere scuze călătorilor pentru disconfortul creat.

Pasagerii care vor dori să renunţe la călătorie, vor primi, la cerere, contravaloarea biletelor achiziţionate şi neutilizate, fie pentru întreaga rută, fie pentru distanţa neefectuată din ruta respectivă. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO: Mini-protest al studenților și elevilor din Alba Iulia. Ce revendicări au

Publicat

video: mini protest al studenților și elevilor din alba iulia. ce

Câteva zeci de studenți au protestat, luni, în Piața Cetății din Alba Iulia împotriva ”măsurilor de austeritate adoptate de Guvern în vara acestui an în domeniul educației”. Numărul lor a fost mult mai mic decât cel din centrele universitare de tradiție. 

Protestul vine la scurt timp după deschiderea anului universitar la Universitatea ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia.

Președintele Ligii Studenților din UAB, Andrei Barbu, a explicat care sunt nemulțumirile…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Streetball Fest 2025 la Aiud: Două zile dedicate promovării baschetului și mișcării în comunitate. PROGRAM

Publicat

streetball fest 2025 la aiud: două zile dedicate promovării baschetului

Streetball Fest continuă și în 2025 la Aiud: După succesul primei ediții, ACS Flash Basketball Zone Aiud, în parteneriat cu Primăria Municipiului Aiud, organizează în perioada 11-12 octombrie 2025 o nouă ediție a evenimentului sportiv Streetball Fest.

Potrivit organizatorilor, cele două zile sunt dedicate promovării baschetului și mișcării în comunitate.

Evenimentul se va desfășura la Baza sportivă din Aiud și își propune să aducă împreună sportivii, tinerii și…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Panică la Școala Gimnazială „Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca. Peste 600 de elevi au fost evacuați

Publicat

incendiu scoala gimnaziala iuliu hatieganu cluj.jpg






Un incendiu a izbucnit luni la Școala Gimnazială „Iuliu Hațieganu”, manifestându-se la două panouri electrice situate pe acoperișul clădirii aflate în reabilitare.

Focul a afectat o suprafață de aproximativ 10 metri pătrați, însă a fost stins prompt de echipajele de intervenție, în limitele în care a fost găsit.

630 de elevi au fost evacuați

Până la sosirea pompierilor, cadrele didactice și…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Amezi de zeci de mii de lei, aplicate de ITM Alba pentru munca la negru. Controale la firme din județ

Publicat

amezi de zeci de mii de lei, aplicate de itm

Inspectorii ITM Alba au dat amenzi de 74.500 de lei și 28 avertismente în urma controalelor la zeci de firme din județ. Inspectorii au depistat trei persoane care lucrau la negru.

Astfel, în perioada 22 – 26 septembrie 2025, inspectorii de muncă au verificat 38 de angajatori din Alba, cu un total de 622 salariați.

În urma controalelor au fost identificate 78 de deficiențe și au fost aplicate șase sancțiuni.

Dintre acestea, patru au fost amenzi în valoare de 64.500 lei (dintre…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe