Connect with us

EVENIMENT

FOTO-VIDEO: Zeci de percheziții în București și cinci județe la persoane bănuite de contrabandă și spălare de bani

Publicat

Procurorii Serviciului Teritorial Iaşi din cadrul Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT), împreună cu poliţişti din cadrul din cadrul Birourilor de combatere a criminalităţii organizate  efectuează, miercuri, 41 de percheziţii în cinci judeţe și în București, într-un dosar de contrabandă și spălare de bani.

Potrivit sursei citate, percheziţiile se desfăşoară în municipiul Bucureşti şi pe raza judeţelor Bistriţa Năsăud, Neamţ, Dolj, Ilfov şi Giurgiu, atât la domiciliile unor persoane fizice, cât şi la sediile mai multor societăţi comerciale, care ar fi făcut contrabandă cu ţigări în Marea Britanie şi care ar fi trimis în România banii obţinuţi ilegal prin intermediul unei firme de transport.

„În cauză, s-a reţinut faptul că din anul 2021 şi până în prezent, pe teritoriul României şi al Marii Britanii s-a constituit un grup infracţional organizat cu scopul comiterii infracţiunilor de contrabandă cu ţigarete şi spălarea banilor proveniţi din contrabandă cât şi din alte infracţiuni comise de alte grupuri infracţionale.

Spălarea banilor s-a realizat prin transportarea unor sume foarte mari de bani, în numerar, de pe teritoriul Marii Britanii pe teritoriul României, printr-o serie de firme de transport bunuri şi persoane. Angajaţii acestor firme preluau sumele de bani disimulate în bagaje şi cu ajutorul personalului angajat din autovehicule, le transportau în România, de unde erau ridicate de către reprezentanţi ai grupărilor care au comis infracţiunile, în mod direct sau prin intermediul unor cărăuşi, din Bucureşti sau din staţii intermediare”, precizează procurorii DIICOT.

Anchetatorii susţin că sumele de bani obţinute prin comiterea unor infracţiuni „au fost parţial introduse în circuitul civil prin diferite metode de spălare a banilor şi parţial transportate în spaţiul extracomunitar, prin intermediul unei firme de transport persoane, precum şi cu autoturisme”.

FOTO-VIDEO: Zeci de percheziții în București și cinci județe la persoane bănuite de contrabandă și spălare de bani. Ce comison precepeau firmele de transport

„Firmele de transport au perceput un comision din valoarea totală a banilor transportaţi, iar pentru a evita controlul autorităţilor statelor tranzitate, banii erau ascunşi în locaţii special amenajate în acest sens din vehicule.

Cu aceleaşi mijloace de transport s-au realizat în mod organizat activităţi de contrabandă, angajaţii firmei facilitând călătorilor, ori aducând ei înşişi diferite cantităţi de aur ori alte produse, fără plata taxelor la intrarea în Uniunea Europeană. Astfel, într-un autocar, au fost disimulate într-o componentă auto mai multe pungi ce conţineau 475 bijuterii din aur, în greutate totală de 1.591,79 grame, în valoare de aproximativ 400.000 de lei”, mai precizează procurorii de criminalitate organizată.

Acţiunea beneficiază de sprijinul poliţiştilor din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Craiova, Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Suceava, Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Cluj, Direcţiei Generale a Poliţiei Municipiului Bucureşti – Serviciul pentru Acţiuni Speciale, Inspectoratului de Poliţie Judeţean Dolj – Serviciul pentru Acţiuni Speciale, poliţiştilor de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Iaşi şi al jandarmilor Grupării Mobile de Jandarmi Cluj. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

CRONICĂ. Adrian Marian: De ce trebuie să vadă clujenii filmul Kontinental 25?

Publicat

konti 2.jpg

Nicicând vara nu fu mai frumoasă și mai bogată în filme la Cluj precum vara anului 2025. ”O vară de neuitat”, ca să ne referim la titlul unui film (nedrept uitat) al unuia dintre cei mai mari regizori români, Lucian Pintilie. Noi avem regizori mari și regizori foarte promițători care speră(m) să ajungă mari, aici fiind o listă destul de lungă dintre care foarte sonor este numele lui Radu Jude. Sonor și uneori strident. Dar a făcut și filme foarte bune, exclamă…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Când intră pensiile pe card în iulie 2025 și perioada de livrare prin poștă. Detalii pentru beneficiari

Publicat

când intră pensiile pe card în iulie 2025 și perioada

Când intră pensiile pe card în iulie 2025 și perioada de livrare prin poștă. Cei aproape 5 milioane de pensionari din România vor primi pensiile lunare, în următoarea perioadă.

În luna iulie, plățile vor fi făcute diferențiat, în funcție de modalitatea aleasă de pensionar: pe card sau prin poștă.

Când intră pensiile prin poștă în iulie 2025

Pentru beneficiarii care au ales opțiunea de plată prin poștă, banii vor fi aduși la domiciliu, începând cu data de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO: Care este trandafirul anului 2025, prezentat la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud

Publicat

foto: care este trandafirul anului 2025, prezentat la sărbătoarea rozelor

Unul dintre momentele interesante ale Sărbătorii Rozelor de la Aiud a fost, sâmbătă, prezentarea trandafirului anului 2025. Inițiativa aparține Asociației ”Amicii Rozelor”, filiala Aiud.

Cel mai apreciat trandafir a fost soiul ”Ketchup și muștar”. O denumire mai puțin obișnuită, ce evidențiază contrastul intersant al culorii petalelor: galben intens sau coral, la bază și roșu aprins în partea superioară.

Este vorba despre un hibrid cu flori semiduble, în diametru de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Sălajul nu există, o glumă pe care unii ar vrea-o realitate: „Judeţul ăsta să fie pus sub Cluj sau Oradea”. Ce argumente ar fi

Publicat

judetul salaj ai.jpg

O glumă care circulă de peste 10 ani pe internet, devenită între timp legendă, mai exact aceea că „Sălajul nu există” ar fi chiar o soluţie pentru reformarea administrativă a României, crede Andrei Caramitru, analist economic, influencer controversat pe reţelele sociale şi fiu al actorului Ion Caramitru.

El propune comasarea judeţelor mai mici cu cele mai mari din apropiere, pentru a reduce aparatul bugetar, în special prin dizolvarea primăriilor din comune….

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe