EVENIMENT
FOTO: Zeci de cetățeni străini, prinși la frontiera Nădlac I ascunși printre pepeni, într-un TIR
Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Nădlac I au depistat, ascunși într-un automarfar ce transporta pepeni, 39 de cetăţeni din Siria, Bangladesh și India, care au încercat să treacă ilegal frontiera în Ungaria. Șoferul automarfarului este cercetat pentru trafic de migranți.
Potrivit Poliției de Frontieră, în această noapte, în jurul orei 03:50, la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac I, judeţul Arad, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de frontieră, pe sensul de ieşire din ţară, un cetăţean turc. Bărbatul conducea un ansamblu rutier înmatriculat în Turcia şi transporta, conform documentelor de însoţire a mărfii, pepeni, pe ruta Turcia-Austria.
În baza profilului de risc s-a procedat la efectuarea unui control amănunțit al mijlocului de transport în urma căruia polițiștii de frontieră au descoperit, în compartimentul destinat transportului de marfă, 39 de cetățeni străini.
Persoanele în cauză au fost conduse la sediul sectorului poliţiei de frontieră pentru cercetări. În cadrul verificărilor, colegii noștri au stabilit că persoanele sunt cetățeni din Siria, Bangladesh și India, ce intenționau să treacă în mod fraudulos frontiera pentru a ajunge în state din vestul Europei.
Având în vedere aspectele constatate, poliţiştii de frontieră au demarat cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de trafic de migranți pentru șofer și tentativă de trecere frauduloasă a frontierei de stat pentru cetățenii depistați ascunși în mijlocul de transport, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale care se impun.
EVENIMENT
Vremea până în 12 ianuarie: anomalii de temperatură și surprizele de Crăciun și Anul Nou. Prognoza meteo pe patru săptămâni
Vremea până în 12 ianuarie. Urmează o perioadă cu anomalii de temperatură. După două zile mai reci, temperaturile urcă la valori de primăvară. Se răcește abia la final de decembrie.
Maximele cresc începând cu 16 decembrie și vor ajunge la 8-10 grade Celsius și chiar 11-12 grade, în vest, sud, centru și nord. Va fi mai cald și la munte (7-8 grade în Apuseni, de exemplu).
Va fi schimbare majoră de vreme, de Crăciun: sunt anunțate ninsori în majoritatea regiunilor și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Viitorul aparține și meseriașilor. La Cluj, cererea firmelor este foarte mare. ”Nu avem atâția elevi câte burse putem da”
În timp ce lideri globali din tehnologie, precum CEO-ul Nvidia, Jensen Huang, spun că viitorul aparține și meseriașilor, cum ar fi electricienii, instalatorii sau tâmplarii, nu doar inteligenței artificiale, la Cluj, școlile tehnice încep și ele să simtă presiunea directă a firmelor.
În planul de școlarizare pentru anul școlar 2024–2025 au fost incluse 60 de clase de învățământ profesional și dual, cu…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Localizarea apelurilor la 112 va fi îmbunătățită. Fonduri de 45 de milioane de lei, pentru investiții făcute de operatorii telecom
Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT) va gestiona fonduri de 45 de milioane de lei, ce vor fi utilizate pentru decontarea investițiilor tehnice făcute de către operatorii de telecomunicații, fără scop comercial, cu supravegherea STS, astfel încât echipele de intervenție să ajungă mai rapid și mai precis la cei aflați în pericol după apelarea numărului de urgență 112.
„Guvernul a aprobat, la inițiativa Ministerului Economiei,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
15-17 decembrie: „Magia Crăciunului” cu expoziții, ateliere și concerte de colinde, la Biblioteca Județeană și la CJ Alba. PROGRAM
Evenimentul cultural „Magia Crăciunului” se va desfășura în perioada 15-17 decembrie, la Consiliul Județean Alba și la Atrium Centurionum de la sediul administrativ al județului.
„Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba vă invită în perioada 15-17 decembrie 2025, la evenimentul cultural intitulat „Magia Crăciunului”. Vor fi trei zile plină de culoare, muzică și lectură”, au transmis organizatorii.
Magia Crăciunului. Program
Citește mai mult pe Alba24.ro




