Connect with us

ACTUALITATE

Franciza ''The Hunger Games''. O nouă carte în pregătire, urmată cel mai probabil de un nou film

Publicat

sursa foto: Hunger Game/Facebook

Un nou roman plasat în universul post-apocaliptic al francizei "The Hunger Games" va fi lansat anul viitor şi va fi cel mai probabil adaptat într-un film pentru marele ecran, au anunţat luni reprezentanţii editurii Scholastic, citaţi de AFP.

Acţiunea noii cărţi a romancierei Suzanne Collins se situează cu 64 de ani înainte de evenimentele prezentate în debutul trilogiei sale de succes "Jocurile foamei", aflată la baza unei foarte profitabile francize cinematografice, realizată la Hollywood şi care a lansat cariera actriţei Jennifer Lawrence.

Destinate unui public de tineri adulţi, romanele din seria "The Hunger Games" s-au vândut în peste 100 de milioane de copii pe plan mondial. Ele spun povestea unei adolescente, Katniss Everdeen, constrânsă de regimul totalitar dintr-un ţinut fictiv, Panem, să participe la lupte care se duc pe viaţă şi pe moarte în competiţii acrobatice şi sportive, ce amintesc de anumite emisiuni de tip reality-show din zilele noastre.

Noua carte, care nu are încă un titlu oficial şi care va fi lansată la 19 mai 2020, este consacrată perioadei "Dark Days" ("Zilele întunecate"), cu 64 de ani înainte de acţiunea din trilogia iniţială, într-o perioadă în care Panem-ul încearcă să îşi revină după un război devastator, a explicat scriitoarea Suzanne Collins într-un comunicat publicat de editura cu care colaborează.

Trilogia literară "The Hunger Games" a generat patru lungmetraje (al treilea roman al seriei a fost ecranizat în două filme), care au contribuit hotărâtor la celebritatea actriţei Jennifer Lawrence şi care au obţinut împreună încasări de aproape 3 miliarde de dolari pe plan mondial.

Studioul Lionsgate, care a adaptat primele trei romane pentru marele ecran, a anunţat deja că intenţionează să ecranizeze şi cel de-al patrulea volum. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2026: Botezul Domnului (Boboteaza – Dumnezeiasca Arătare)

Publicat

calendar ortodox 2026: botezul domnului (boboteaza – dumnezeiasca arătare)

Publicitate

Domnul nostru Iisus Hristos, după întoarcerea Sa din Egipt, vieţuia în Galileea, în cetatea Sa, Nazaret, unde crescuse, tăinuindu-şi înaintea oamenilor puterea şi înţelepciunea dumnezeirii Sale, până la vârsta de treizeci de ani, pentru că nu era îngăduit cuiva dintre iudei, mai înainte de 30 de ani, să aibă rânduiala de dascăl sau de preot.

Pentru aceasta nici Domnul Hristos până la aceşti ani nu a început propovăduirile Sale, nici nu Se...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO: Minunea întoarcerii Iordanului la Bobotează: Semnificație și explicație

Publicat

video: minunea întoarcerii iordanului la bobotează: semnificație și explicație

Publicitate

Mântuitorul nu avea nevoie să se boteze precum avem noi, dar Botezul Său devine temelie a botezului nostru. Noi ne botezăm spre viaţă nouă, curăţindu-ne de tot păcatul, inclusiv de păcatul strămoşesc. Iisus nu avea nevoie de botez, fiind şi Dumnezeu. Lumea putea să se smintească văzându-L că intră să Se boteze laolaltă cu toţi păcătoşii. Dar El intră în Iordan şi-i cere lui Ioan să-L boteze, iar Evanghelistul Luca atrage atenţia...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Memorialul Ipotești: Zilele Eminescu – Ziua Culturii Naționale, ediția 2026

Publicat

concursul de recitare „dor de eminescu”, ediția a treia, în

Publicitate

În perioada 13-15 ianuarie 2026, Memorialul Ipotești – Centrul Național de Studii „Mihai Eminescu” organizează „Zilele Eminescu – Ziua Culturii Naționale”. Agenda evenimentului este variată, cuprinzând numeroase activități: conferințe, dezbateri, ateliere, lecturi în licee și în cafenele, întâlniri cu scriitorii, expoziții de artă contemporană, spectacole, vizite la atelierele artiștilor.

Invitații acestei ediții a „Zilelor...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

„Fram, ursul polar!” îi așteaptă pe micii botoșăneni la Teatrul „Vasilache”

Publicat

„fram, ursul polar!” îi așteaptă pe micii botoșăneni la teatrul

Publicitate

J𝐨𝐢, 𝟖 𝐢𝐚𝐧𝐮𝐚𝐫𝐢𝐞 𝟐𝟎𝟐𝟔, de la ora 𝟏𝟖:𝟎𝟎, cât și duminică, 𝟏𝟏 𝐢𝐚𝐧𝐮𝐚𝐫𝐢𝐞 𝟐𝟎𝟐𝟔, de la orele 𝟏𝟏:𝟎𝟎 și 𝟏𝟐:𝟑𝟎 micuții botoșăneni sunt așteptați la Teatrul „Vasilache” să vizioneze spectacolul „𝐅𝐫𝐚𝐦, 𝐮𝐫𝐬𝐮𝐥 𝐩𝐨𝐥𝐚𝐫”!
„𝐅𝐫𝐚𝐦, 𝐮𝐫𝐬𝐮𝐥 𝐩𝐨𝐥𝐚𝐫”, este un...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe