Connect with us

ACTUALITATE

Franța anunță că ”va fi alături de Finlanda şi Suedia”, în caz de agresiune

Publicat

Franţa „va fi alături de Finlanda şi Suedia” în caz de agresiune, a declarat luni seară Palatul Elysée, după ce aceste doua ţări au anunţat ca doresc să adere la NATO, relatează AFP.

„Orice stat care ar încerca să testeze solidaritatea europeană, printr-o ameninţare sau o agresiune împotriva suveranităţii lor prin orice mijloace, trebuie să aibă certitudinea că Franţa va fi alături de Finlanda şi Suedia”, a scris preşedinţia franceză într-un comunicat.

„Franţa îşi reafirmă angajamentul în temeiul articolului 42.7 din Tratatul privind Uniunea Europeană şi este pregătită să consolideze cooperarea în domeniul apărării şi securităţii cu aceşti doi parteneri, prin consultări strategice la nivel înalt şi interacţiuni militare întărite”, a continuat Palatul Elysée.

Articolul 42.7 din Tratatul de la Lisabona este o clauză de apărare reciprocă între statele membre ale UE.

Rusia a estimat luni că aderarea Suediei şi Finlandei la Tratatul Atlanticului de Nord (NATO) ca răspuns la ofensiva rusă împotriva Ucrainei este o greşeală care ar submina securitatea pe continentul european.

Purtătorul de cuvânt al preşedintelui Vladimir Putin, Dmitri Peskov, a promis că va urmări îndeaproape „implicaţiile pe care le va avea acest lucru pentru securitatea noastră”. Anterior, adjunctul ministrului rus de externe, Serghei Riabkov, a reiterat avertismentele ruse emise în ultimele zile, referindu-se în special la „măsuri (ruse) de ripostă militaro-tehnică şi de altă natură”.

Partidul Social Democrat aflat la putere în Suedia a dat duminică undă verde unei candidaturi la NATO, la scurt timp după ce executivul finlandez şi-a anunţat dorinţa de a adera la această organizaţie occidentală pe care Rusia o consideră o ameninţare existenţială.

Preşedintele francez, Emmanuel Macron, „salută şi sprijină aceste decizii ale celor parteneri europeni foarte apropiaţi”, a raportat Palatul Elysée. Agerpres

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Primul pas spre viitor: Elevii de la Liceul Tehnologic Vorona și-au descoperit drumul profesional prin practică reală

Publicat

primul pas spre viitor: elevii de la liceul tehnologic vorona

Publicitate

Pentru 100 de elevi din trei județe ale țării, primul contact cu viața profesională a însemnat mai mult decât un simplu stagiu de practică – a însemnat încredere, sprijin și direcție. Proiectul „Practica Elevilor: Drumul către Cariera Profesională”, implementat de Liceul Tehnologic „Ștefan cel Mare și Sfânt” din Vorona, a încheiat primul an de activitate cu rezultate remarcabile și impact real în viața tinerilor.

Cofinanțat prin…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO: Bărbat din Botoșani, reținut pentru încălcarea unui ordin de protecție provizoriu și pentru violare de domiciliu

Publicat

retinut.jpg

Publicitate

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Botoșani au emis, duminică, o ordonanță de reținere pentru 24 de ore pe numele unui bărbat din municipiu, acesta fiind cercetat pentru încălcarea unui ordin de protecție provizoriu și pentru violare de domiciliu.

În urma probatoriului administrat, s-a stabilit faptul că acesta, la data de 15 iunie 2025 a.c. a pătruns fără drept în locuința mamei sale, din aceeași localitate, încălcând astfel…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: Accident cu cinci victime în municipiul Dorohoi. Trei dintre răniți sunt copii

Publicat

botoșani: accident cu cinci victime în municipiul dorohoi. trei dintre

Publicitate

Cinci persoane, dintre care trei sunt minore, au ajuns, luni, la spital, în urma unui accident rutier produs în municipiul Dorohoi, au anunțat reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Botoșani.

Potrivit acestora, în accident au fost implicate două autoturisme, în care se aflau, în total, șapte persoane.

‘La caz s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Dorohoi, cu o autospecială de stingere și modul de descarcerare,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

APIA Botoșani: Campania de plăți 2025 s-a încheiat cu rezultate promițătoare

Publicat

apia botoșani: campania de plăți 2025 s a încheiat cu rezultate

Publicitate

Agenția de Plăți si Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Botoșani aduce la cunoștința opiniei publice că la data de 13 iunie a.c. s-a încheiat Campania de primire a Cererilor de plată aferente anului 2025.

Astfel, în perioada 03 martie  – 13 iunie 2025, la nivel național, au fost depuse 708.012 cereri de plată pentru o suprafață de 9.875.710,11 milioane hectare.

Cifrele înregistrate și în această campanie indică în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe