Connect with us

ACTUALITATE

Frigul revine în forță de săptămâna viitoare. VREMEA în Transilvania şi la munte până în 11 noiembrie

Publicat

drona, alba iulia

Vremea caldă va persista până în primele zile ale lunii noiembrie, după care valorile termice vor scădea atât la nivelul maximelor, cât şi al minimelor, în timp ce probabilitatea pentru apariţia precipitaţiilor va fi mai accentuată la sfârşitul lunii octombrie, dar şi după data de 6 noiembrie, reiese din prognoza de specialitate, valabilă pentru intervalul 29 octombrie - 11 noiembrie, publicată luni de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).

În Transilvania, între 29 octombrie şi 3 noiembrie, vremea va rămâne deosebit de caldă, cu medii ale temperaturilor maxime cuprinse între 21 şi 24 de grade şi ale temperaturilor minime între 7 şi 10 grade. Din 4 noiembrie şi până la finalul intervalului de prognoză temperaturile maxime vor scădea cu aproximativ 6 grade, iar cele minime cu 5 grade. Vor fi ploi de scurtă durată, pe suprafeţe mici, la începutul intervalului de prognoză şi din nou în ultimele zile ale acestuia.

La munte, în prima săptămână, vremea va fi caldă pentru această perioadă, cu o medie a temperaturilor maxime între 13 şi 16 grade şi a minimelor între 6 şi 10 grade. În cea de-a doua săptămână se va răcori treptat, astfel că, la finalul ei, media maximelor nu va mai depăşi 8 grade, iar a minimelor 1 - 2 grade. Vor fi condiţii pentru ploi de scurtă durată mai ales la începutul intervalului şi după data de 6 noiembrie.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO: Accident la Sulița. O femeie de 36 de ani a ajuns la spital

Publicat

foto: accident la sulița. o femeie de 36 de ani

Publicitate

O persoană a ajuns la spital în urma unui accident rutier care s-a produs, în urmă cu puțin timp, în localitatea Sulița. În eveniment au fost implicate două autoturisme.

La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Punctului de Lucru Flămânzi, cu o autospecială de stingere și modul de descarcerare, precum și un echipaj aparținând Serviciului Județean de Ambulanță Botoșani.

Aceștia au constatat faptul că nu erau persoane încarcerate. O...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Cât crește impozitul pe mașinile hibride, din 2026. Facilități fiscale eliminate

Publicat

cât crește impozitul pe mașinile hibride, din 2026. facilități fiscale

Publicitate

Impozitul pe mașinile hibride, din 2026. Costurile pentru cei care doresc să cumpere sau dețin autoturisme hibride cresc de anul viitor, scrie alba24.ro.

Modificările din legislație introduc un nou model de calcul al impozitului și se elimină unele facilități fiscale.

Prin Ordonanța de Urgență 78/2025 au fost revizuite prevederile stabilite anterior prin Legea 239/2025, inclusiv structura tabelului de calcul.

Măsura reflectă o schimbare clară de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Memorialul Ipotești: Anunț înscriere ateliere Adina Popescu și Iulian Manuel Ghervas

Publicat

memorialul ipotești caută voluntari pentru zilele eminescu 2026

Publicitate

Dacă ai între 14 și 19 ani, ești pasionat de scrierea creativă și de poveștile vizuale, te invităm să te înscrii la atelierele Povești din Ipotești, în cadrul cărora, alături de scriitoarea Adina Popescu și de editorul și regizorul de film Iulian Manuel Ghervas, vei avea posibilitatea să înveți cum să „reciclezi” creativ povești și să le transformi în povești vizuale.

Atelierele se vor desfășura în cadrul evenimentului Zilele...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Coadă de camioane la ieșirea din România spre Ucraina, prin Siret

Publicat

coadă de camioane la ieșirea din românia spre ucraina, prin

Publicitate

Timpii de așteptare pentru camioane la ieșirea din România spre Ucraina, prin Punctul de Trecere a Frontierei (PTF) Siret – Porubne a crescut, pe fondul aglomerației provocate de traficul de mărfuri din perioada sărbătorilor de iarnă, a declarat, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al Sectorului Teritorial al Poliției de Frontieră (STPF) Suceava, Alina Petraru.

Potrivit acesteia, luni dimineață, la ieșirea din țară așteptau aproximativ 120 de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe