Connect with us

ACTUALITATE

Fugarul din Arad condamnat pentru împuşcarea unui pădurar, căutat şi cu deltaplanul

Publicat

masina politia

Peste 50 de poliţişti, jandarmi şi pădurari au luat parte, luni, la căutarea urmăritului naţional din judeţul Arad care, în urmă cu o săptămână, a fost condamnat la opt ani de închisoare pentru împuşcarea unui pădurar, dar se sustrage executării pedepsei, autorităţile urmând să folosească şi un deltaplan în încercarea de localizare a bărbatului.

"Căutările se extind pe o suprafaţă de aproximativ 400 de hectare, în zona Gurahonţ, greu accesibilă din cauza terenului împădurit şi accidentat, şi pe raza localităţilor Buceava-Şoimuş, Brazii, Secaş, Mădrigeşti, Iacobini, şi Honţişor. Operaţiunile vor fi reluate în zilele ce urmează, urmând a fi folosit şi un deltaplan", a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Arad, Claudia Iuga.

Conform sursei citate, bărbatul căutat se numeşte Valentin Tamaş şi a fost condamnat definitiv, în urma unei sentinţe a Curţii de Apel Timişoara, la opt ani de închisoare cu executare, însă nu s-a predat după sentinţă. Căutarea bărbatului a început miercurea trecută, în pădurile din zona Gurahonţ.

Pe 10 martie 2017, bărbatul căutat fusese reţinut, alături de un alt suspect, după ce ar fi tras mai multe focuri de armă asupra unui pădurar de la Ocolul Silvic Gurahonţ, care se afla într-o acţiune de depistare a braconierilor din zonă. Asupra victimei s-a tras atât în timp ce se afla la volanul autoturismului, în urmărirea braconierilor, cât şi când a coborât din vehicul. Braconierii au folosit muniţie de tip "poşuri", cartuşe interzise a se folosi în vânătoare.

Pădurarul a suferit plăgi împuşcate în zona toracelui şi în picior, recuperându-se medical după tratamente îndelungate. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Cum poți deveni ofițer SRI: Admitere la Academia Națională de Informații 2026. Înscrieri până pe 31 ianuarie

Publicat

cum poți deveni ofițer sri: admitere la academia națională de

Publicitate

Tinerii care își doresc o carieră în Serviciul Român de Informații (SRI) se pot înscrie la Academia Națională de Informații „Mihai Viteazul” din București. Înscrierile sunt deschise până la data de 31 ianuarie, pentru sesiunea de admitere 2026, relatrează alba24.ro.

Se pot înscrie elevii din clasele a XII-a de liceu, absolvenții de liceu cu diplomă de bacalaureat, în vârstă de cel mult 23 de ani.

Sunt disponibile specializări de licență...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Nichita Danilov, laureatul Premiului Național de Poezie „Mihai Eminescu” – Opera Omnia 2026

Publicat

nichita danilov, laureatul premiului național de poezie „mihai eminescu” –

Publicitate

Poetul Nichita Danilov a fost desemnat, joi seară, câștigătorul ediției 2026 a Premiului Național de Poezie „Mihai Eminescu” – Opera Omnia, una dintre cele mai importante distincții acordate în literatura română contemporană. Anunțul a fost făcut în cadrul unei gale speciale găzduite de Teatrul „Mihai Eminescu” din Botoșani, eveniment care a reunit nume sonore din lumea culturală și oficialități locale, relatează agerpres.ro.

La 73 de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Intervenții în ger, la Botoșani: 21 de persoane fără adăpost, găsite de polițiștii locali și evaluate medical pentru risc de hipotermie

Publicat

intervenții în ger, la botoșani: 21 de persoane fără adăpost,

Publicitate

Valul de frig instalat în municipiul Botoșani la începutul anului 2026 a pus autoritățile în alertă, iar polițiștii locali au intensificat acțiunile de prevenire a tragediilor provocate de hipotermie. În ultimele săptămâni, echipele din cadrul Serviciului ordine și liniște publică al Poliției Locale Botoșani au desfășurat activități preventive, atât pe cont propriu, cât și în cooperare cu reprezentanți ai Serviciului de Ambulanță...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Cercetătorii au găsit un înlocuitor al zahărului păstrează gustul dulce, dar are mai puține calorii și impact redus asupra glicemiei

Publicat

cercetătorii au găsit un înlocuitor al zahărului păstrează gustul dulce,

Publicitate

Cercetătorii anunță un pas important în cursa pentru găsirea unui înlocuitor al zahărului, care să păstreze gustul dulce, dar să reducă riscurile pentru sănătate, potrivit SciTechDaily. O metodă nouă de producție vizează tagatoza, un „zahăr rar” cu mai puține calorii și un impact mult mai mic asupra nivelului glicemiei, relatează mediafax.ro.

O nouă metodă de obținere a unui zahăr rar

Cercetători de la Tufts University au...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe