Connect with us

EVENIMENT

Funcţionalitate suplimentară a aplicaţiei Corona-Forms, dezvoltată de Serviciul de Telecomunicații Speciale

Publicat

Serviciul de Telecomunicaţii Speciale (STS) a transmis că nu dezvoltă o aplicaţie bazată pe colectarea informaţiilor de localizare a persoanelor, ci o funcţionalitate suplimentară a aplicaţiei Corona-Forms, utilizată în prezent de autorităţile medicale.

Potrivit unui comunicat de presă al STS, precizarea vine ca urmare a informaţiilor vehiculate în spaţiul public referitoare la sistemele informatice dezvoltate de STS pentru Ministerul Sănătăţii care să sprijine prevenirea răspândirii noului coronavirus.

Conform sursei citate, noua funcţionalitate va permite o monitorizare medicală a cazurilor COVID-19, pe baza informaţiilor introduse în aplicaţie de entităţile prevăzute în Ordinul Ministrului Sănătăţii pentru aprobarea fluxului informaţional utilizat în raportarea datelor referitoare la infecţia cu virusul SARS-CoV-2.

La solicitarea Ministerului Sănătăţii, pe platforma Corona-Forms, vor fi prezentate într-o interfaţă grafică internă de tip hartă adresele declarate în timpul anchetei epidemiologice de către persoanele care au rezultate pozitive la virusul SARS-CoV-2. Această funcţionalitate va fi disponibilă doar factorilor de decizie şi va permite filtrarea cazurilor confirmate cu noul coronavirus, pe zone, până la nivelul străzilor.

STS reiterează faptul că această funcţionalitate nu presupune monitorizarea persoanelor.

STS a dezvoltat, pe baza cerinţelor operaţionale stabilite de Ministerul Sănătăţii, un sistem informatic care permite centralizarea datelor cu privire la persoanele confirmate cu noul coronavirus.

„La acest moment, potrivit Ordinului Ministrului Sănătăţii pentru aprobarea fluxului informaţional utilizat în raportarea datelor referitoare la infecţia cu virusul SARS-CoV-2, fiecare laborator care realizează teste a început procedura de introducere în sistemul informatic a rezultatelor obţinute, fiind posibilă generarea rapoartelor la nivel naţional ori judeţean sau doar pentru anumite zone.

De asemenea, sistemul informatic permite transmiterea către fiecare pacient şi către medicii de familie a mesajelor SMS şi e-mail-urilor cu rezultatele testului COVID-19.

În continuare, STS oferă asistenţă tehnică de specialitate pe domeniul IT&C şi îşi manifestă toată deschiderea pentru susţinerea demersurilor guvernamentale în gestionarea efectelor pandemiei de coronavirus”, se arată în comunicat.

Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat, duminică, la Arena Naţională, că nu s-a pus problema să se carantineze sectoare din Bucureşti, însă există ipoteza de a se impune o carantină locală pe mai multe străzi.

„Ministerul Sănătăţii a implementat sau este în curs de implementare a acelui sistem informatic care să permită localizarea în timp real a persoanelor care sunt infectate.

Deci, acest sistem mai are trei-patru zile până la momentul în care o să fie complet funcţional. Şi dacă în urma acelui sistem o să vedem străzi sau o mare aglomerare pe o stradă, pe mai multe străzi, putem să luăm această decizie de carantinare locală.

Dar e prematur (…) Eu cred că putem să o luăm, pentru că avem un efectiv de 1.500 de oameni care sunt alocaţi pentru această chestiune, pe tot ce înseamnă ordine publică legată de coronavirus, care vin de la Poliţia Naţională, Jandarmerie şi cele şapte poliţii locale ale Bucureştiului. Şi dacă o să fim în situaţia să luăm această măsură, o s-o luăm”, a spus Nicuşor Dan. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Primăria Alba Iulia își face firmă de transport public local. Va avea un administrator din societatea civilă și trei consilieri

Publicat

mai puține curse cu autobuzul la alba iulia. modificări în

Primăria Alba Iulia demarează procedura prin care vrea să își facă propriul serviciu de transport public local. Mai exact să renunțe la contractul cu STP și să internalizeze serviciul.  

Drept urmare, în următoarea ședință de Consiliu Local, în data de 26 noiembrie, pe ordinea de zi este menționat proiectul de înființare a societății ALBA IULIA TRANSPORT LOCAL SRL.

Mai pe scurt Consiliul Local Alba Iulia va vota înființarea unui SRL care va administra serviciul de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

AUR a plătit 450.000 de euro pentru O SINGURĂ EMISIUNE cu George Simion, la Realitatea TV. AEP a tăiat sume uriașe din cheltuieli

Publicat

aur a plătit 450.000 de euro pentru o singurĂ emisiune

Partidul AUR a plătit sume enorme pentru promovarea lui George Simion la Realitatea TV, care ar fi trebuit returnați de la bugetul de stat, după campanie. Spre exemplu, o singură emisiune ”Culisele statului paralel”, cea din 12 mai 2025, a costat 450.000 de euro. Emisiunea a durat două ore, iar Simion nici măcar nu a fost prezent. Pentru alte 3 zile de promovare la același post, AUR a mai plătit un milion și jumătate de euro, tot pentru George Simion. 

În total, campania pentru…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Incendiu de proporții la Deușu, stins după 5 ore. Un pompier s-a accidentat și a fost dus la spital

Publicat

incendiu.jpeg






Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au intervenit în noaptea de joi spre vineri pentru stingerea unui incendiu de amploare în localitatea Deușu, comuna Chinteni.

Apelul de urgență a venit în jurul orei 00.40, iar la fața locului s-au deplasat două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD. Totodată, forțele au fost suplimentate cu o autospecială de mare capacitate de la Detașamentul 2…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

LISTA telefoanelor care rămân fără WhatsApp în 2026. Sunt vizate modele de iPhone, Motorola, Sony, Samsung, HTC și LG

Publicat

lista telefoanelor care rămân fără whatsapp în 2026. sunt vizate

LISTA telefoanelor care rămân fără WhatsApp la final de 2025 și în 2026: În fiecare an, smartphone-urile cu sisteme de operare mai vechi, rămân fără WhatsApp. Aplicația face acest lucru pentru a îmbunătăți confidențialitatea, viteza și stabilitatea platformei.

Lista pentru 2025/2026 este una dintre cele mai mari de până acum și afectează milioane de posesori de telefoane din întreaga lume, care ar putea pierde accesul la chat-uri, copii de rezervă și chiar autentificarea…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe