Connect with us

ACTUALITATE

Fundaţia Hope and Homes for Children a inaugurat casa de tip familial ”Cavalerii” din București - sector 4

Publicat

fundatia

Fundaţia Hope and Homes for Children a inaugurat, joi, casa de tip familial "Cavalerii", dezvoltată în cadrul procesului de închidere a Centrului de Plasament "Robin Hood", ultima instituţie de tip vechi din sectorul 4.

Potrivit fundaţiei, procesul de închidere a Centrului de Plasament "Robin Hood" a demarat în 2017, prin semnarea unui parteneriat între Hope and Homes for Children şi DGASPC Sector 4. Atunci, în centru erau 49 de copii, fiecare dintre ei fiind evaluat individual de specialişti ai fundaţiei şi ai DGASPC Sector 4, în încercarea de a găsi alternativele cele mai potrivite pentru ei odată cu închiderea centrului. Pentru o parte dintre ei s-au găsit soluţii şi au părăsit centrul, fie prin integrare socio-profesională, fie prin plasament în asistenţă maternală sau transfer la alte case sau apartamente de tip familial.

În iunie, 9 copii cu vârste între 9 şi 17 ani s-au mutat în casa de tip familial "Cavalerii", iar alţi 12 se vor muta într-o altă casă ce urmează să fie dezvoltată de fundaţie.

Fondurile pentru construcţia casei de tip familial "Cavalerii" au fost adunate prin intermediul unei campanii derulate de Holcim România, în beneficiul Hope and Homes for Children, în perioada iulie - septembrie 2017. În urma campaniei s-au strâns 300.000 de euro, bani folosiţi pentru construcţia a două case de tip familial ca parte a procesului de închidere a centrelor de plasament "Robin Hood" din sectorul 4 al Capitalei şi "Elena Doamna" din Piatra Neamţ, precizează fundaţia.

Conform sursei citate, terenul necesar construcţiei casei "Cavalerii" a fost pus la dispoziţie de Primăria sectorului 4. "Cavalerii" este o clădire pe un nivel, cu patru dormitoare, o cameră de zi, două băi şi o bucătărie şi constituie cea de-a 107 casă de tip familial dezvoltată de Hope and Homes for Children în România.

Toate casele de tip familial construite de Hope and Homes for Children oferă copiilor şi tinerilor "un mediu cât mai apropiat de cel familial". Într-o astfel de casă trăiesc maximum 10-12 copii, care se bucură de găzduire, îngrijire, educaţie, sprijin emoţional şi consiliere pentru dezvoltarea deprinderilor de viaţă independentă. Odată cu darea în folosinţă a construcţiei, Hope and Homes for Children donează casele de tip familial partenerului cu care colaborează, în acest caz DGASPC Sector 4, potrivit fundaţiei.

"E un an de când am pus piatra de temelie a acestei case de tip familial. (...) Copiii sunt deja mutaţi de vreo trei săptămâni. Sunt copii care vin din 'Robin Hood', instituţia pe care urmărim să o închidem. (...) Casa are o capacitate de 12 locuri, momentan sunt 9 copii mutaţi, urmează şi alţi 3 să vină", a spus Radu Tohătan, cel care coordonează Departamentul de Asistenţă Socială în cadrul Hope and Homes for Children România, cu prilejul inaugurării casei "Cavalerii".

Potrivit acestuia, Centrul de Plasament "Robin Hood" nu s-a desfiinţat, pentru că cealaltă casă de tip familial din sectorul 4 pe care Hope and Homes for Children o gândeşte pentru copiii din acest centru nu e gata. "Până la finele anului încercăm să o finalizăm şi cu asta centrul de plasament sperăm că se va închide", a afirmat Tohătan.

Andrei Trocan, viceprimar al sectorului 4, a menţionat că primăria a pus la dispoziţie terenul aferent construcţiei casei "Cavalerii", a suportat costurile privind branşamentele, utilităţile şi plăteşte personalul aferent.

El a declarat că, până la sfârşitul acestui an, se vor închide toate centrele de plasament din sector. AGERPRES/(A, AS - autor: Iulia Carciog, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Ada Vîlceanu)

Sursa foto: (c) Hope and Homes for Children Romania / Facebook.com

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Județul Botoșani a fost plasat sub COD GALBEN de ploaie și burniță, cu depuneri locale de polei

Publicat

județul botoșani a fost plasat sub cod galben de ploaie

Publicitate

Meteorologii au emis un cod galben de ploaie și burniță, cu depuneri locale de polei, valabil pentru județul Botoșani până la ora 00:00.

 

Pentru evitarea producerii unor evenimente rutiere, le recomandăm șoferilor să:

 

• evite deplasările dacă nu sunt absolut necesare;

• reducă mult viteza;

Publicitate

• păstreze o distanță mare față de alte...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Ministerul Finanțelor propune modificări la Codul de Procedură Fiscală pentru alinierea legislației la standardele europene și internaționale

Publicat

ministerul finanțelor propune modificări la codul de procedură fiscală pentru

Publicitate

Ministerul Finanțelor (MF) a lansat în consultare publică un proiect de Ordonanță de Guvern pentru modificarea și completarea Codului de Procedură Fiscală (Legea nr. 207/2015), în vederea alinierii legislației fiscale din România la standardele europene și internaționale.

‘Proiectul are ca scop principal preluarea în legislația națională a unei noi directive europene – Directiva (UE) 2025/872, cunoscută ca DAC9 – adoptată la nivelul Uniunii...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani, printre județele cu cele mai puține insolvențe în 2025: Doar 36 de firme și PFA afectate

Publicat

modificări fiscale de la 1 ianuarie: anul 2026 aduce o

Publicitate

Numărul societăților comerciale și al persoanelor fizice autorizate (PFA) intrate în insolvență anul trecut a fost de 7.553, în creștere cu 3,84% față de 2024, când au fost înregistrate 7.274 de insolvențe, conform datelor publicate pe site-ul Oficiului Național al Registrului Comerțului (ONRC).

Cele mai multe firme și PFA intrate în insolvență au fost înregistrate în București, respectiv 1.359, număr în scădere cu 1,16% față de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Vor fi instalate mii de kilometri de garduri electrice pentru protejarea comunităților, de animale sălbatice. Anunțul ministerului

Publicat

vor fi instalate mii de kilometri de garduri electrice pentru

Publicitate

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP) anunță că vor fi instalate mii de kilometri de garduri electrice în România. Este anunțat programul derulat de AFM, cu o finanțare totală de 24,28 milioane lei, informează alba24.ro.

„Am promis un pachet de măsuri echilibrate pentru gestionarea conflictelor om-urs și iată că livrăm promisiunile făcute.

Acest program reprezintă un instrument de prevenție, pentru că noi urmărim reducerea...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe