EVENIMENT
Futsal: România s-a calificat în turul de elită al preliminariilor Cupei Mondiale din 2020

Selecţionata României s-a calificat în turul de elită al preliminariilor Cupei Mondiale de futsal din 2020, sâmbătă, deşi a fost învinsă de reprezentativa Kazahstanului cu scorul de 4-2 (1-2), în ultimul meci din Grupa a 5-a a preliminariilor, găzduită de Sala Polivalentă din Piatra Neamţ.
România era deja calificată în faza următoare a competiţiei după ce Albania şi Olanda au terminat la egalitate, 4-4, în primul meci al zilei.
Tricolorii au condus cu 2-0 după primele minute de joc, prin reuşitele lui Savio Valadares (00:20) şi Cristian Marius Matei (03:29). Oaspeţii au redus din diferenţă prin Taynan (05:45), dar Matei a ratat un penalty, şutând în bară (17:04).
Kazahstanul a dominat partida şi a ratat mai multe ocazii de gol, reuşind în cele din urmă să întoarcă scorul prin două golurile înscrise în decurs de 30 de secunde, de Taynan (29:18) şi Birjan Orazov (29:46), iar Taynan a fost cel care a închis tabel (39:31).
Kazahii au avut o bară, prin Leo (26:18), iar Matei a primit cartonaş roşu pe final (38:16).
Selecţionerul Robert Lupu a început partida cu următorul ”cinci”: Toni Toniţa – Felipe Oliveira, Carlos-Henrique Ribeiro, Savio Valadares, Paulo Ferreira. Rezerve au fost Andrei Grigoraş – Cristian Marius Matei, Szabolcs Manya, Bogdan Covaci, Ionuţ Movileanu, Dumitru Mimi Stoica, Andrei Crăciun, Laszlo Szocs, Adrian Pânzaru.
În clasamentul final, Kazahstanul a ocupat primul loc, cu 9 puncte, urmat de România, 4 puncte, Olanda, 2 puncte, Albania, 1 punct. Primele două clasate s-au calificat în turul de elită.
AGERPRES
Sursa foto: Futsal Romania / Facebook
EVENIMENT
Dificultăți de concentrare, memorie și luare a deciziilor la tineri, descoperite de cercetători. Procentele s-au dublat

Probleme de memorie la tineri, descoperite de cercetători. Dificultățile de memorie, concentrare și luare a deciziilor aproape au fost constatate în număr aproape dublu, în SUA, în ultimul deceniu, potrivit unui studiu.
Rata dizabilității cognitive la persoanele sub 40 de ani a crescut de la 5,1% la 9,7%. Fenomenul fiind descris drept una dintre principalele probleme de sănătate emergente.
„Problemele de memorie și gândire au devenit una dintre principalele probleme de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Șofer beat, a intrat cu mașina într-o țeavă de gaz în Cluj-Napoca. Ce alcoolemie avea

Polițiștii au fost sesizați, duminică, despre producerea unui eveniment rutier pe Calea Baciului, în municipiul Cluj-Napoca.
”Din primele cercetări efectuate la fața locului a rezultat că un bărbat, în vârstă de 53 de ani, care conducea un autoturism în direcția localității Baciu, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare într-un sens giratoriu, lovind ulterior o bordură. În urma impactului,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Miercuri, 22 octombrie, la Palatul Cultural din Blaj va fi prezentat filmul ”Legenda ursului alb”. Este o poveste despre dragoste, lăcomie și curaj, plină de suspans, umor, muzică excepțională și peisaje uluitoare.
Filmul de Miercuri la Palatul Cultural din Blaj este animația norvegiană ”Legenda ursului alb”, regia Mikkel Brænne Sandemos. Proiecția va avea loc miercuri, 22 octombrie, ora 19.00.
Sinopsis:
Liv, o fată neînfricată, curioasă și aventuroasă, visează să…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Emil Boc în mjlocul pensionarilor clujeni, la petrecerea de Ziua Persoanelor Vârstnice

Primarul Emil Boc se află, duminică, la Grand Hotel Napoca, unde participă în mijlocul pensionarilor clujeni la petrecerea organizată de Primărie cu ocazia Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice.
La eveniment sunt prezente peste 2.000 de persoane, cărora municipalitatea clujeană le-a pregătit un meniu pe cinste, dar și un program artistic.
Boc le-a transmis un mesaj în care le-a mulțumit seniorilor…
Citește mai mult pe Cluj24.ro