Connect with us

EVENIMENT

Germania vrea să redeschidă total frontierele din 15 iunie. Restricțiile, ridicate progresiv începând din acest weekend

Publicat

Din 16 mai, Germania va începe să ridice progresiv restricţiile introduse la frontiere pentru a limita extinderea epidemiei de coronavirus, cu obiectivul ca din 15 iunie să se poată călători din nou liber în Europa, a declarat miercuri ministrul german de interne, Horst Seehofer, transmit dpa, Reuters şi AFP.

Controalele generale la graniţe convenite cu Franţa, Elveţia şi Austria şi care urmau să se încheie pe 15 mai vor fi extinse până pe 16 iunie, dar vor fi redeschise cât mai multe puncte de trecere posibil, a menţionat Seehofer. În cazul în care vor apărea noi focare, controalele vor putea fi reintroduse, a adăugat ministrul german.

Prima graniţă pe care o va redeschide Germania va fi cea cu Luxemburgul, caz în care s-a decis ca de vineri să nu mai fie prelungite controalele, a precizat Seehofer. Au loc de asemenea discuţii cu Danemarca în privinţa deschiderii graniţei bilaterale, „odată ce guvernul danez va încheia consultările cu statele învecinate”, a mai spus el.

Germania şi-a închis graniţele în cea mai mare parte pe 16 martie, de atunci fiind permis doar accesul persoanelor cu motive întemeiate, ca şoferii de camioane, navetişti sau cadre medicale. Au loc discuţii şi în privinţa adăugării pe această listă a altor categorii, a menţionat marţi ministrul de interne german.

Controalele la graniţe urmează de asemenea să fie uşor relaxate în sensul că poliţia federală va face controale tip spot şi nu sistematice, a spus Seehofer. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO: Secretarii primăriilor din Alba, sesiune de instruire la sediul Prefecturii. Care au fost temele abordate

Publicat

foto: secretarii primăriilor din alba, sesiune de instruire la sediul

La sediul Instituției Prefectului – Județul Alba a avut loc joi o sesiune de instruire dedicată secretarilor celor 78 de unități administrativ-teritoriale din județ, cu participarea unor primari, organizați în trei serii. Sesiunea de instruire a fost condusă de către prefectul Nicolae Albu. 

Întâlnirea a avut ca scop prezentarea modului de completare și transmitere a anexelor prevăzute de art. III din OUG nr. 38/2025, respectiv a situațiilor centralizate privind cererile…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Riscurile la care sunt expuse animalele atunci când în preajma lor se folosesc articole pirotehnice. Recomandările polițiștilor

Publicat

riscurile la care sunt expuse animalele atunci când în preajma

Polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba atrag atenția asupra riscurilor la care sunt expuse animalele atunci când, în preajma lor, se folosesc articole pirotehnice.

Zgomotele puternice le pot provoca animalelor, mai ales câinilor și pisicilor, reacții imprevizibile:

  • dezorientare,
  • probleme cardiace,
  • anxietate,
  • panică.

Polițiștii le recomandă cetățenilor să aibă grijă de animalele de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Gala Premiilor UMF Cluj. Marele Premiu ”Iuliu Hațieganu”: dr. Dafin Mureșan și colectivul extensiei Novara (Italia)

Publicat

umf.jpeg






Medicii de elită ai Clujului au fost onorați, joi seară, la Gala de Premiere a Universității de Medicină și Farmacie (UMF) ”Iuliu Hațieganu”, o sărbătoare desfășurată în cadrul Zilelor UMF care are loc în perioada 8-13 decembrie.

Evenimentul a fost deschis de rectorul Anca Buzoianu care a spus în mesajul transmis că anul 2025 a fost unul foarte bun pentru UMF.

”Viziunea mea ca decan a fost inițial…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Peste 300 de locuri de muncă sunt disponibile pentru români în Europa, prin EURES. Ce meserii sunt căutate și care sunt salariile

Publicat

peste 300 de locuri de muncă sunt disponibile pentru români

Peste 300 de locuri de muncă sunt disponibile pentru români în Europa. Angajatorii europeni oferă, prin intermediul EURES România, 307 locuri de muncă în țări precum Norvegia, Suedia, Italia, Germania, Olanda, Danemarca, Slovenia, Malta, Franța și Irlanda.

Sunt disponibile posturi în diverse domenii, de la lucrători în producție, mecanici, electricieni și bucătari, până la personal de punte, șoferi autobuz, fizioterapeuți și administratori IT.

Peste 300 de locuri de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe