Connect with us

EVENIMENT

Gheorghe Coroi, ultimul haiduc al României. Povestea de Hollywood: era temut de întreaga țară, dar nu lua niciodată de la săraci. A fost apărat de nume mari ale vremii

Publicat

În secolul trecut, a existat un răzvrătit modern. Un haiduc român asemuit nu o dată cu faimoșii gangsteri americani din perioada prohibiției alcoolului în Statele Unite, 1929 – 1933. Pe numele lui Gheorghe Coroi. S-a născut în anul 1911, la Durnești, în Botoșani. În locul unui trai ce nu ieșea din tiparele modeste ale țăranului nostru de la acea vreme, soarta l-a scos în evidență altfel. Necazurile sale au început la puțin timp după ce s-a căsătorit cu marea sa iubire, Hareta. Foarte frumoasa lui soție a devenit victima unui jandarm din Durnești. Într-o zi, acesta a siluit-o în timp ce Gheorghe era la muncile ogorului.

Jafuri comise sub o singură lege: de la bogați către săraci

Coroi nu putea lăsa fără ripostă mârșăvia, așa că l-a bătut pe agresor și pe alți doi jandarmi. Această faptă…

Citește mai mult pe impact.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Campionatul Mondial al Măcelarilor de la Paris, câștigat de Franța.Au participat, în premieră, și măcelarii de elită ai României

Publicat

macel 1.jpg

Echipa Măcelarii de Elită a României a participat, în premieră, în perioada 28-31 martie la World Butcher’s Challenge, Campionatul Mondial al Măcelarilor la Paris, unde s-a întrecut cu alte 14 echipe.

Festivitatea de premiere a avut loc, marți seara, și a început cu premierea ucenicilor, categorie la care a participat clujeanul Paul Cordea, care nu a prins podiumul, câștigător fiind un măcelar francez.

Paul Cordea

Tot un francez a câștigat trofeul pentru cel…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

„Invazie” de ploșnițe urât mirositoare, în cartierul Mănăștur din Cluj-Napoca. Locuitorii cer dezinsecție

Publicat

plosnite.jpg

Un locuitor de pe Aleea Padin din Cluj-Napoca a semnalat, pe platforma MyCluj, prezența ploșnițelor rât mirositoare în spațiul blocului în care locuiește.

Potrivit sesizării, geamul apartamentului este orientat către Calea Florești, mai exact spre parcul de câini, iar de câteva luni, casa sa este infestată cu ploșnițe mari, rotunde, care emană un miros neplăcut.

„Locuiesc pe Aleea Padin, numărul 12. Geamul meu dă spre Calea Florești, mai exact spre parcul de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

CSM Alba Iulia versus Farul Constanța, în Cupa României: Elevii lui Alexandru Pelici au făcut un meci frumos dar au pierdut cu 3-0

Publicat

csm alba iulia versus farul constanța, în cupa româniei: elevii

Cel mai important meci al echipei de fotbal din Alba Iulia, CSM Unirea, din ultimii ani are loc marți, 1 aprilie 2025. De la ora 19.30, elevii lui Alexandru Pelici au început meciul împotriva echipei Farul Constanța antrenată de Gică Hagi. 

Este vorba despre meciul din sferturile de finală ale Cupei României.

Scorul a fost deschis rapid de elevii lui Hagi, în minutul opt. Mai exact, Andrei Ciobanu a deschis scorul cu un șut direct pe spațiul apărat de portarul din Alba Iulia.

Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Categoriile de pensii care se acordă în sistemul public. NU mai trebuie depuse copii după documente

Publicat

pensionari casa de pensii salciuan 1.jpg

Obligativitatea prezentării sau depunerii de către beneficiari a copiilor documentelor prevazute de legislația din domeniul de activitate al caselor teritoriale de pensii a fost eliminată.

Astfel, potrivit prevederilor Legii nr.9/2023, fotocopierea gratuită a documentelor originale este asigurată de Casa de Pensii Cluj.

Categoriile de pensii care se acordă în sistemul public

Conform noi legislații, care a intrat anul trecut în vigoare, există mai multe categorii de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe