Connect with us

ACTUALITATE

Google şi sistemul său de operare mobil Android rup relaţiile cu Huawei

Publicat

Gigantul american Google, al cărui sistem de operare mobil Android echipează imensa majoritate a smartphone-urilor în lume, a anunţat, duminică, că începe să-şi suspende relaţiile cu compania chineză de telecomunicaţii Huawei, care face parte dintre cele considerate "riscante" de Washington, transmite AFP.

Pe fondul tensiunilor comerciale cu Beijingul, preşedintele american Donald Trump a interzis săptămâna trecută grupurilor americane să facă comerţ în telecomunicaţii cu companii străine considerate periculoase pentru securitatea naţională, o măsură ce vizează în special Huawei, gigantul chinez de telecomunicaţii, considerat "oaie neagră" de către Washington, aminteşte sursa citată.

Grupul figurează pe o listă de companii suspecte cu care nu se poate face comerţ decât după ce se obţine unda verde de la autorităţi, stabilită de Departamentul de Comerţ al Statelor Unite.

"Ne vom conforma acestui decret şi îi vom examina implicaţiile", a declarat Google într-un e-mail către AFP.

Implicaţiile pot fi importante deoarece, la fel ca toate grupurile tehnologice, Google trebuie să colaboreze cu producătorii de smartphone-uri pentru a-şi face sistemele compatibile cu telefoanele.

Astfel, Google va trebui să oprească activităţile ce implică transfer de tehnologii care nu sunt publice (adică cele "open source"), ceea ce ar forţa producătorul chinez să utilizeze doar versiunea "open source" de la Android, potrivit unei surse apropiate acestui dosar.

Huawei nu va mai putea accesa aplicaţiile şi serviciile proprietatea Google, precum Gmail, de exemplu.

Solicitat de AFP să-şi exprime poziţia, Huawei nu a răspuns.

El a denunţat săptămâna trecută "restricţii nerezonabile care vor încălca drepturile" grupului chinez.

Compania cu sediul în Shenzen (sudul Chinei) este de mult timp urmărită de autorităţile americane care o suspectează de spionaj în folosul Beijingului, ceea ce ar fi contribuit în mare măsură la spectaculoasa sa expansiune internaţională.

În primul trimestru, Huawei a vândut 59,1 milioane de smartphone-uri, adică o cotă de piaţă de 19%, mai mult decât grupul american Apple, dar încă în spatele liderului, sud-coreeanul Samsung.

Huawei este unul dintre lideri în 5G, noua generaţie de internet mobil în curs de introducere.

Primele două economii ale lumii se confruntă impunându-şi reciproc taxe vamale, în timp ce tehnologia este un punct central al acestei lupte. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

„Superluna Lupului”, sau prima lună plină din 2026, va putea fi observată pe cer alături de planeta Jupiter

Publicat

„superluna lupului”, sau prima lună plină din 2026, va putea

Publicitate

La început de an, cerul oferă unul dintre cele mai spectaculoase fenomene astronomice vizibile cu ochiul liber: Superluna Lupului, care va avea loc în noaptea de 3 ianuarie 2026. Evenimentul va marca prima Lună plină a anului și, în același timp, una dintre cele mai impresionante apariții lunare, datorită apropierii maxime a Lunii de Pământ, scrie alba24.ro.

Totodată Jupiter va fi vizibilă și va străluci intens, potrivit relatează Live Science.

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

A murit Șuier, unul dintre cei mai respectați câini polițiști din România

Publicat

a murit Șuier, unul dintre cei mai respectați câini polițiști

Publicitate

Poliția Română anunță că a murit Șuier, unul dintre cei mai respectați câini polițiști din România, specializat în detectarea drogurilor și folosit și la mari festivaluri de muzică, pensionat în martie 2025.

‘Ne luăm rămas-bun de la #Șuier, un suflet nobil și un adevărat simbol al loialității, curajului și devotamentului în slujba legii. Prin munca sa neobosită, a vegheat la siguranța comunității și a fost prezent, tăcut, dar...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2026: Sfântul Mucenic Gordie din Cezareea

Publicat

calendar ortodox 2026: sfântul mucenic gordie din cezareea

Publicitate

Sfântul Mucenic Gordie din Cezareea – 3 ianuarie

 

Sfântul Mucenic Gordie a trăit în Cezareea Capadociei (astăzi provincie în Turcia) în timpul împăratului păgân Liciniu (308-324), fiind crescut de către părinții săi în credința cea adevărată. La vârsta potrivită a fost luat în armată și pus conducător peste o sută de oameni, deoarece întrecea pe mulți cu tăria trupească și cu bărbăția sufletească. Cum împăratul roman din...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO&VIDEO: Incendiul de la Albești a fost stins. În urmă a rămas prăpăd! Proprietarul a ajuns la spital

Publicat

foto&video: incendiul de la albești a fost stins. În urmă

Publicitate

Incendiul a fost stins, iar pompierii acționează în continuare pentru înlăturarea efectelor. Riscul de explozie a fost eliminat, după ce din zona afectată au fost scoase două butelii.

 

Focul a izbucnit într-o bucătărie de vară și s-a extins la o hală aparținând Primăriei Comunei Albești, unde funcționau un service auto și un depozit de materiale combustibile.

 

Au ars bucătăria de vară, două autoturisme, un compresor, mai multe unelte de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe