Connect with us

EVENIMENT

Gradul de ocupare a depăşit 90% în principalele staţiuni montane de pe Valea Prahovei, în vacanţa de Revelion

Publicat

fotografie cu caracter ilustrativ

Gradul de ocupare a depășit 90% în stațiunile montane principale de pe Valea Prahovei în timpul vacanței de Revelion. Traficul rutier a fost intens atât în perioada de dinainte de încheierea anului, cât și în ultima zi a vacanței, pe 2 ianuarie, pe DN 1.

„S-a circulat pe alocuri în coloană pe raza localităţii Comarnic, dar şi între staţiunile Azuga şi Buşteni.

Vremea a fost călduroasă în perioada dintre Crăciun şi Revelion. În Sinaia nu s-a putut schia pe principalele pârtii, stratul de zăpadă fiind insuficient.

În Buşteni, pe pârtia de săniuş pe data de 31.12.2023 au urcat cu telescaunul un număr de 800 de persoane.

Fun Park-ul Kalinderu a avut program de sărbători între orele 9.00 şi 17.00. La Azuga, pârtiile au fost îngheţate dar deschise: Sorica deservită de telescaun şi bandă a funcţionat între orele 09:00 – 18:00; Nocturna a funcţionat până la ora 20 cu un minim de 20/10 persoane; Complex Cazacu Variantă; Teleski şi babski – având program de funcţionare între orele: 09:00 – 16:00”, se arată într-un comunicat al APDT Prahova.

Hotelurile care au organizat petreceri de Revelion au pregătit şi programe artistice şi focuri de artificii

Conform sursei citate, hotelurile care au organizat petreceri de Revelion au pregătit şi programe artistice şi focuri de artificii impresionante pentru a-şi încânta turiştii, în condiţiile în care nu au fost anunţate evenimente publice care să sărbătorească trecerea în noul an în staţiunile montane de pe Valea Prahovei.

Astfel, Hotelul Intenaţional din Sinaia a oferit turiştilor un Revelion animat de invitaţi surpriză, fiind prezenţi: Loredana Groza, Provincialii, Brad Vee s Boney M Experience feat Vanessa White Smith.

Totodată, la Hotel Alexandrion Experience au fost: trupa de dans Vogue, Simona Nae şi Misha şi formaţia Higher Ground Orchestra, iar la Hotelul Mara au participat Fuego, Alex Band, trupele de dans Vogue, Iuno Dance. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

CASS aplicat la pensiile de peste 3.000 de lei

Publicat

cass aplicat la pensiile de peste 3.000 de lei

CASS aplicat la pensiile de peste 3.000 de lei: Premierul Ilie Bolojan a declarat, miercuri, că printre măsurile fiscale propuse pentru scăderea deficitului se numără și aplicarea contribuției de asigurări sociale de sănătate (CASS) la pensiile de peste 3.000 de lei.

”Un alt element important este creșterea numărului de contributori la Casa Națională de Sănătate. Avem puțin peste 6 milioane de contributori și avem peste 16 milioane de beneficiari.

Și practic nu avem cum, cu…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Se caută sponsori la Cluj pentru tipărirea unui album de artă. Banii vor ajunge la copiii de la un așezământ din Florești

Publicat

whatsapp image 2025 07 02 at 14.40.20.jpeg

Se caută sponsori la Cluj pentru tipărirea unui album de artă, iar banii din vânzarea lui vor ajunge la copiii de la un așezământ din Florești. De ce e deosebit albumul? Pentru că are peste 500 de autori, cu toții elevi ai Colegiului Național ”Gheorghe Șincai” din Cluj-Napoca, pe de o parte. Pe de alta, proiectul s-a desfășurat pe o perioadă de 7 (șapte) ani!

Concret, la ora de desen, elevii au avut de realizat câte un desen și un text sau compunere, cu gândul…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Pensiile și salariile bugetarilor, PLAFONATE anul acesta și în 2026. Ilie Bolojan: Este o măsură temporară

Publicat

pensiile și salariile bugetarilor, plafonate anul acesta și în 2026.

Premierul Ilie Bolojan a declarat miercuri că pensiile și salariile din sectorul public vor rămâne plafonate anul viitor, după ce acestea au fost înghețate și în 2025.

Într-o conferință de presă susținută la Palatul Victoria, premierul a explicat că această măsură face parte din strategia guvernamentală de limitare a cheltuielilor și de implementare a unor reforme structurale.

„În ceea ce privește aspectele care țin de limitarea cheltuielilor și de luarea unor măsuri…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Primăria Alba Iulia alocă 150.000 de lei pentru mentenanța semafoarelor și camerelor de supraveghere a traficului din municipiu

Publicat

primăria alba iulia alocă 150.000 de lei pentru mentenanța semafoarelor

Primăria Alba Iulia alocă circa 150.000 de lei pentru interventii si reparatii la semafoarele și camerele de supraveghere a traficului din municipiu, în următoarele 6 luni.

În acest sens, la sfârșitul lunii iunie, administrația locală a lansat o invitație de participare la procedura de atribuire a contractului de prestare a serviciilor de interventii și reparații la instalațiile si echipamentele de dirijare si supraveghere a traficului din municipiul Alba Iulia. Contractul se va…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe