EVENIMENT
Grav accident în județul Ialomița. Trei oameni sunt răniți
Un grav accident s-a produs luni seară în județul Ialomița. Trei oameni sunt răniți.
Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că pe DN1D Urziceni – Ploiești, între localitățile Bărbulești și Jilavele, județul Ialomița, a avut loc o coliziune între un autoturism și o autoutilitară.
În urma accidentului, trei persoane au fost rănite.
Circulația este întreruptă total.
EVENIMENT
Vremea de weekend în Alba, 30 ianuarie - 1 februarie: mai frig, câteva ploi și ninsori. Prognoza meteo pe zile și localități
Vremea de weekend în Alba, 30 ianuarie - 1 februarie. Temperaturile scad ușor vineri și sâmbătă în județul Alba și sunt anunțate câteva ploi și ninsori slabe. Cel mai frig va fi în noaptea de sâmbătă spre duminică.
Atunci sunt anunțate minime de -3...-5 grade la altitudini mici și -6...7 grade la munte.
Vineri și sâmbătă, în mai multe zone din județ vor fi ploi, ploi înghețate, burniță sau ninsori.
Duminică, va fi cer mai mult noros.
Vremea de weekend în Alba,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Două companii din cadrul Transilvania IT Cluster au obținut finanțări de zeci de mii de euro pentru integrarea AI în producție
Două companii din ecosistemul Transilvania IT Cluster au fost selectate pentru finanțare în cadrul programului european AIRISE – Artificial Intelligence in Manufacturing for SMEs, obținând 40.000 EUR, respectiv 60.000 EUR pentru implementarea unor soluții concrete de inteligență artificială în procesele de producție.
AIRISE este un program european dedicat sprijinirii IMM-urilor și companiilor din industrie în...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Polițiști și jandarmi din Alba, acțiune de prevenire a violenței în mediul școlar, la unități de învățământ din Blaj
În contextul Zilei Internaționale a Nonviolenței în Școli, în perioada 26 – 30 ianuarie 2026, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Alba, prin Biroul Siguranță Școlară și Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității, desfășoară activități de prevenire a violenței în mediul școlar.
Potrivit IPJ Alba, miercuri, 28 ianuarie 2026, polițiștii Biroului Siguranță Școlară, ai Compartimentului de Prevenire și Analiză a Criminalității și cei ai...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Guvernul are nevoie de o sumă uriașă în acest an, pentru acoperirea deficitului bugetar. De unde vrea să ia banii
Guvernul estimează că are nevoie în acest an de aproximativ 275 de miliarde de lei pentru acoperirea deficitului bugetar, preconizat a depăşi şase procente din PIB, dar şi pentru refinanţarea datoriei publice scadente în acest an, de 3,25 de miliarde de euro.
Executivul urmăreşte, astfel, contractarea unor împrumuturi de aproximativ 170 de miliarde lei de pe piaţa internă, emiterea de euroobligaţiuni în valoare de 10 miliarde de euro pe piaţa externă, transmite Rador.
De...
Citește mai mult pe Alba24.ro
