EVENIMENT
GRAV accident rutier pe DJ 106A, în Sibiu. Impact frontal între un autobuz cu pasageri și un autoturism. Cinci victime, două decedate
Un grav accident rutier a avut loc, marți dimineață pe DJ 106A, în județul Sibiu. 10 persoane au fost implicate, dintre care patru au rămas încarcerate după impactul dintre un autobuz și un autoturism.
Potrivit IPJ Sibiu, accidentul s-a produs pe 106A, la ieșire din Rășinari spre Păltiniș.
UPDATE 2: Conducătorul autobuzului, un bărbat în vârstă de 55 de ani din Cisnădie și șoferul mașinii, un sibian în vârstă de 68 de ani au fost transportați la spital, împreună cu o pasageră din autoturism, în vârstă de 31 de ani din Rășinari.
Cele două pasagere din autoturism decedate, 37 de ani, cetățean străin, respectiv 45 de ani, din județul Bacău.
Trafic rutier a fost reluat în ambele direcții.
UPDATE: Potrivit ISU Sibiu, în urma evenimentului au rezultat patru victime, dintre care două decedate. Celelalte două victime au fost transportate la UPU Sibiu de către echipajele SAJ.
Din primele date a avut loc o coliziune frontală între un autoturism condus spre Păltiniș și un autobuz condus spre Rășinari.

În autobuz se aflau 5 pasageri plus șoferul.
În autoturism, patru persoane au rămas încarcerate.

Polițiștii rutieri desfășoară cercetări în vedera stabilirii tuturor circumstanțelor producerii evenimentului.
Traficul a fost blocat total.
Stire in actualizare
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
VIDEO. Șofer din Alba, vinovat de accidentul soldat cu un mort și trei răniți, între care o fetiță de 7 ani
Un bărbat de 45 de ani, din județul Alba, ar fi vinovat de producerea tragicului accident care a avut loc duminică, în jurul orei 10:55, pe DN1/E60, la ieșirea din Cluj-Napoca spre Feleacu.
Impactul dintre două autoturisme s-a soldat cu moartea unui pasager și rănirea altor trei persoane, printre care un minor.
Șoferul din Alba a pierdut controlul mașinii
Potrivit primelor cercetări, un bărbat de 45 de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Pregătiri pentru deschiderea Târgului de Crăciun la Alba Iulia. Au fost montate patinoarul, caruselul, scena și căsuțele
Târgul de Crăciun din Alba Iulia intră pe ultima sută de metri pentru amenajare. Deschiderea va fi vineri, 21 noiembrie, în locația din Piața Visconti, pe Latura de Vest a Cetății Alba Carolina.
În acest an, de amenajarea acestuia se ocupă o firmă, prin decizia primăriei. Târgul va avea specific gastronomic și comercial propriu târgurilor de Crăciun europene.

Zona de atracții și divertisment în „Parcul de Crăciun” include un patinoar în suprafață de 450 mp (15 x…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Când intră pensiile pe card în decembrie și perioada pentru plăți în numerar. O categorie de pensionari va primi bani în plus
Pensii 2025: o categorie de pensionari va primi bani în plus, în decembrie. Plata se va face odată cu viramentele obișnuite aferente ultimei luni din an, înaintea sărbătorilor de iarnă.
Pensionarii cu o pensie sub 2.500 de lei vor beneficia de o primă specială de 400 de lei.
Este vorba despre a doua tranșă a primei de 800 de lei prevăzută de legislația actuală.
Suma va fi plătită odată cu pensia din decembrie.
Aproximativ 4,6 milioane de pensionari vor beneficia de acest…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Concurență uriașă la Rezidențiatul de la Cluj. Peste 1.100 de candidați pe 376 de locuri. Mesajul rectorului UMFIH
Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca a organizat duminică examenul național de rezidențiat.
În total, 1.159 de candidați au susținut proba, la Cluj concurând pentru doar 376 de locuri disponibile.
Peste o mie de candidați pentru câteva sute de locuri
Anul acesta, la Cluj s-au înscris 730 de candidați la Medicină, 222 la Medicină Dentară și 207 la Farmacie.


