Connect with us

ACTUALITATE

Greta Thunberg acuză liderii mondiali că ‘ignoră’ schimbările climatice

Publicat

Sursă foto: Facebook

Tânăra activistă de mediu suedeză Greta Thunberg a acuzat joi liderii mondiali că „ignoră” schimbările climatice, avertizându-i că generaţiile viitoare îi vor judeca, relatează AFP.

„Cât timp credeţi că puteţi continua să ignoraţi schimbările climatice (…) fără a fi traşi la răspundere?”, a declarat tânăra prin videoconferinţă în faţa unei comisii a Congresului american, în marja summitului internaţional privind clima organizat online de SUA.

Într-un discurs dur, rostit pe un ton acuzator, tânăra de 18 ani le-a reamintit oficialilor americani că acordul de la Paris încheiat în 2015 prevede limitarea încălzirii globale la 2 grade Celsius, dacă este posibil chiar la 1,5 grade Celsius, comparativ cu epoca preindustrială.

„Schimbările climatice nu există astăzi în dezbaterea publică”, a afirmat ea. „Şi, desigur, din moment ce dezbaterea nu există şi nivelul de conştientizare este ridicol de scăzut, voi contribuiţi cu impunitate la distrugerea mediului înconjurător prezent şi viitor”, a declarat Greta Thunberg.

„Vă descurcaţi astăzi, dar mai devreme sau mai târziu oamenii îşi vor da seama de tot ce aţi făcut”, i-a avertizat ea. „Încă aveţi timp să faceţi ceea ce trebuie şi să păstraţi moştenirea pentru posteritate cu sinceritate, însă fereastra aceea se va închide”, a adăugat activista pentru mediu.

„Noi, tinerii, suntem cei care vom vorbi despre voi în cărţile de istorie. Noi vom alege cum veţi fi ţinuţi minte. Faceţi alegerile corecte”, a adăugat Greta Thunberg.AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Verificări la centrele sociale din Botoșani: Lipsă de personal, nerespectarea procedurilor și alimentație necorespunzătoare

Publicat

verificări la centrele sociale din botoșani: lipsă de personal, nerespectarea

Publicitate

În luna octombrie 2025, inspectorii sociali din cadrul Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială (AJPIS) Botoșani au desfășurat 14 misiuni de inspecție socială.

Aceste acțiuni de control au avut ca scop:

  • verificarea respectării standardelor minime de calitate obligatorii pentru funcționarea serviciilor sociale de tip rezidențial destinate copiilor, atât publice, cât și private, din județul Botoșani;

  • evaluarea în vederea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

ANAF va lansa un asistent virtual care va răspunde la întrebările contribuabililor. Cum va funcționa chatbot-ul „Ana”

Publicat

un site fals imită identitatea anaf. atenționarea instituției pentru contribuabili:

Publicitate

ANAF va lansa în curând un asistent virtual conversațional (chatbot) bazat pe inteligență artificială, aflat în prezent în faza de testare.

Un chatbot este un program de inteligență artificială conceput pentru a interacționa cu oamenii prin conversații, de obicei prin text (ca pe un site web, într-o aplicație sau într-un sistem de mesagerie).

Chatbotul poate înțelege întrebările utilizatorului și oferă răspunsuri automate, fie bazate pe…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Lăsata Secului pentru Postul Crăciunului: Ultima zi în care se mănâncă de dulce până la Crăciun.

Publicat

lăsatul secului pentru postul crăciunului 2025, săptămâna aceasta

Publicitate

Lăsata Secului marchează începutul Postului Crăciunului. Astfel, joi, 13 noiembrie 2025, creștinii se bucură de ultima zi în care mai pot consuma alimente „de dulce”.

Din rânduielile bisericești aflăm că se lasă sec în seara de 14 noiembrie, însă, dacă această dată cade miercurea sau vinerea, cum este în acest an, se lasă sec cu o zi mai înainte, scrie crestinortodox.ro.

„Lăsatul secului” sau “alimentele de sec” se referă…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Percheziții în municipiul Botoșani: Doi tineri, reținuți de polițiști pentru comiterea de infracțiuni informatice

Publicat

video: familie întreagă, din botoșani, care s ar fi autoizolat de

Publicitate

Miercuri, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au emis ordonanță de reținere, pentru 24 de ore, pe numele a doi tineri, de 24 și 32 de ani, din municipiul Botoșani, cercetați sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt, efectuarea de operaţiuni financiare în mod fraudulos, accesul ilegal la un sistem informatic, efectuarea de operaţiuni financiare în mod fraudulos.

 

Din cercetări, a reieșit faptul că cei doi, la data de 6…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe