EVENIMENT
Grevă în învățământ. Două sindicate vor protesta săptămâna viitoare

Salariații din învățământ vor intra în grevă de avertisment miercuri, 19 ianuarie, anunță Federația Sindicatelor Libere din Învățământ și Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret”.
Sindicaliștii din învățământul preuniversitar au hotărât, în baza rezultatelor referendumului desfășurat în perioada 17 decembrie 2021 – 14 ianuarie 2022, declanşarea grevei de avertisment. Aceasta se va desfășura miercuri, în intervalul orar 11:00-13:00.
Potrivit sindicaliștilor, protestul membrilor celor două organizații sindicale este cauzat de refuzul guvernanților de a purta negocieri cu reprezentanții federaţiilor din educaţie și de a adopta măsuri concrete în ceea ce privește veniturile cadrelor didactice, condițiile de muncă și finanțarea sistemului de educație.
„1. Acordarea, încă de la începutul anului 2022, a salariilor de bază prevăzute de anexele la Legea-cadru nr. 153/2017 pentru personalul din învățământ (cadre didactice, personal didactic auxiliar și nedidactic).
2. Alocarea procentului de 6% din P.I.B. pentru finanțarea educației.
3. Adoptarea unei măsuri legislative de natură reparatorie, prin care întregul personal didactic să beneficieze de calculul și plata corecte ale drepturilor salariale cuvenite conform tranșelor de vechime în învățământ (de la data de 01.09.2017), respectiv ale drepturilor reglementate ca majorări/creșteri salariale (începând cu 01.01.2019), potrivit Legii-cadru nr. 153/2017.
4.Acordarea sporurilor pentru condițiile de muncă prevăzute de Regulamentele emise în baza Legii-cadru nr. 153/2017.
5. Plata orelor suplimentare pentru munca prestată de personalul didactic auxiliar și nedidactic peste timpul normal de muncă.
6. Suplimentarea numărului de posturi didactice auxiliare și nedidactice necesare pentru ca unitățile de învățământ să își desfășoare activitatea în condiții cât mai bune”, sunt revendicările sinsicaliștilor din învățământ.
Joi, membrii de sindicat au pichetat Palatul Victoria și sediile PSD și PNL.
Sursa : Mediafax
EVENIMENT
FOTO: Accident la ieșirea de pe autostrada A1 Sebeș-Deva pe DN7, zona Aurel Vlaicu. Adolescentă de 15 ani, rănită

Un accident rutier s-a petrecut vineri în jurul amiezii la ieșirea de pe autostrada A1 Sebeș-Deva pe DN7, în zona localității Aurel Vlaicu (în județul Hunedoara).
Traficul rutier este îngreunat în zonă.
Potrivit IPJ Hunedoara, din primele cercetări, polițiștii au stabilit că un bărbat în vârstă de 65 de ani, din Mioveni, județul Argeș, aflat la volanul unui autoturism, ar fi pătruns de pe A1 pe DN7 fără a acorda prioritate de trecere unui alt autoturism, condus de un…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Trafic de coșmar în zona Margina – Holdea, pe sectorul lipsă de pe Autostrada Timișoara – Sebeș. Rute alternative

Trafic de coșmar în zona Margina – Holdea: Traficul rutier este intens, vineri, pe autostrada A, pe sensul Timişoara-Sebeș, în zona localităţii Margina din judeţul Timiş. Coada de mașini pe sensul către Sebeș are kilometri, iar timpii de așteptare trec de o oră, potrivit unui cititor Alba24, aflat în trafic.
Lotul de 9 kilometri dintre Margina (jud. Timiș) și Holdea (jud. Hunedoara) este singurul tronson care mai lipsește pentru a circula pe autostradă completă între…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Suntem în acea perioada a anului în care “luăm lumină”. Se presupune că suntem mai calmi, mai liniștiți, că ne reorientăm spre interior cel puțin pentru câteva zile – că folosim “lumina” asta metaforică pentru a alunga întunericul din jur și din noi înșine.
Mi-a plăcut mereu metafora asta încă din copilărie, cu toate că n-am înțeles-o cu adevărat decât mult mai târziu.
Lumina luată din biserică, din contextul slujbei de Înviere, era un lucru tangibil….
Citește mai mult pe Alba24.ro

Un bărbat de 30 de ani din Cugir a ajuns după gratii. A fost condamnat la 5 ani și patru luni de închisoare pentru tâlhărie calificată.
Potrivit IPJ Alba, la data de 17 aprilie 2025, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Orașului Cugir au identificat și reținut un bărbat de 30 de ani, din orașul Cugir. Acesta este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 17 aprilie 2025, de către Judecătoria Alba Iulia.
Bărbatul a fost…
Citește mai mult pe Alba24.ro