Connect with us

ACTUALITATE

Grupul de Comunicare Strategică explică felul în care este calculat coeficientul infectărilor la 14 zile

Publicat

Grupul de Comunicare Strategică explică faptul că incidenţa de răspândire a infectărilor cumulată în ultimele 14 zile se calculează în funcţie de momentul în care proba persoanei în cauză este introdusă în sistem şi nu în funcţie de momentul în care centrul de testare o raportează pentru centralizare şi apoi este comunicată public.

GCS arată, într-un comunicat, modul în care se calculează indicele de incidenţă la 14 zile, respectiv coeficientul infectărilor cu noul coronavirus cumulate la 14 zile raportate la 1.000 de locuitori.

Conform GCS, cifra de cazuri nou pozitivate transmisă în buletinul zilnic de informare, la ora 13,00, reprezintă numărul total de rezultate pozitive pentru persoanele confirmate pentru prima dată şi care sunt raportate până la data transmiterii informării.

Distinct de aceste seturi de date, în metodologia de calcul al indicelui de incidenţă raportat la ultimele 14 zile, Direcţiile de Sănătate Publică au în vedere numărul de cazuri nou pozitivate, în funcţie de data la care acestea au fost încărcate în sistemul informatic.

„Astfel, incidenţa de răspândire cumulată în ultimele 14 zile se calculează în funcţie de momentul în care proba persoanei în cauză este introdusă în sistem, şi nu în funcţie de momentul în care centrul de testare o raportează pentru centralizare şi apoi este comunicată public, existând un decalaj inerent de la o zi la alta.

Evidenţa cazurilor depistate pozitiv este gestionată în aplicaţia informatică, în care sunt completate pentru fiecare caz în parte, distinct, momentele în care sunt prelevate probele, prelucrate în centrele de testare şi, ulterior, constatate rezultatele pozitive”, spune GCS. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Județul Botoșani, locul 4 la nivel național la implementarea Programului „Anghel Saligny”. Doina Federovici: Au fost deja decontați 728 de milioane de lei

Publicat

județul botoșani, locul 4 la nivel național la implementarea programului

Publicitate

Județul Botoșani se află pe locul 4 la nivel național în ceea ce privește implementarea proiectelor prin Programul „Anghel Saligny”, potrivit senatorului Doina Federovici, fost președinte al Consiliului Județean.

Aceasta a subliniat într-o postare publică pe rețelele de socializare faptul că administrațiile locale au atras investiții importante în infrastructură, rețele de apă și sisteme de canalizare, plasând județul în fruntea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

De vineri: Dorohoiul găzduiește cea de-a XII-a ediție a Festivalului Tradițiilor Meșteșugărești. Trei zile dedicate meșteșugurilor și valorilor populare românești

Publicat

de vineri: dorohoiul găzduiește cea de a xii a ediție a festivalului

Publicitate

În perioada 22 – 24 august 2025, Pietonalul „Grigore Ghica” din Dorohoi va fi gazda celei de-a XII-a ediții a Festivalului Tradițiilor Meșteșugărești, un eveniment care aduce în prim-plan arta populară, meșteșugurile și tradițiile românești autentice.

Manifestarea este organizată de Primăria Municipiului Dorohoi și Asociația Meșterilor Populari din Moldova – Iași.

Deschiderea oficială va avea loc vineri, 22 august, la ora 11:00, iar…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Miercuri la Botoșani începe Festivalul Instituțiilor de Cultură 2025. Programul manifestărilor

Publicat

miercuri la botoșani începe festivalul instituțiilor de cultură 2025. programul

Publicitate

Centrul Istoric al municipiului Botoșani devine, în perioada 20 – 22 august 2025, scena unuia dintre cele mai așteptate evenimente culturale ale anului: Festivalul Instituțiilor de Cultură (FIC), ajuns la cea de-a IV-a ediție.

Manifestarea va avea loc în Piața 1 Decembrie din Centrul Istoric al municipiului Botoșani și va aduce publicului spectacole de teatru, muzică și divertisment, cu artiști de renume din țară și din străinătate.

Programul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Din nou taxe: Ce conține Pachetul 2 de măsuri al lui Bolojan. Liberalii au votat să fie adoptat prin asumarea răspunderii

Publicat

creșteri de impozite pe proprietate și concedieri în administrația publică,

Publicitate

Guvernul pregătește adoptarea celui de-al doilea pachet de măsuri propus de Ilie Bolojan, care vizează introducerea unor noi taxe pentru populație și firme, dar și reforma companiilor de stat, restructurarea administrației publice și modificarea pensiilor magistraților, relatează alba24.ro.

PNL a anunțat că a votat în unanimitate pentru susținerea acestui pachet, care urmează să fie adoptat săptămâna viitoare prin procedura asumării…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe