Connect with us

EVENIMENT

Guvernul a aprobat acordarea unor ajutoare de urgenţă pentru sprijinirea populaţiei afectate de inundaţii

Publicat

Arhivă fotoMinistrul Muncii și Solidarității Sociale, Marius Budăi, a anunțat joi, prin intermediul paginii sale de Facebook, că Guvernul a aprobat acordarea unor ajutoare de urgență pentru a sprijini populația afectată de inundații, alunecări de teren și fenomene meteorologice periculoase. Aceste ajutoare vor fi acordate în limita sumei de 7 milioane de lei.

Ministrul Muncii și Solidarității Sociale, Marius Budăi, a anunțat joi, prin intermediul paginii sale de Facebook, că Guvernul a aprobat acordarea unor ajutoare de urgență pentru a sprijini populația afectată de inundații, alunecări de teren și fenomene meteorologice periculoase. Aceste ajutoare vor fi acordate în limita sumei de 7 milioane de lei.

Potrivit acestuia, banii provin din bugetul Ministerului Muncii şi Solidarităţii Sociale şi sunt repartizaţi astfel: câte 10.000 lei pentru familiile şi persoanele singure ale căror locuinţe au fost afectate în proporţie de peste 75%, inclusiv şi câte 7.000 lei pentru familiile şi persoanele singure ale căror locuinţe au fost afectate în proporţie cuprinsă între 50%, inclusiv şi 75%.

Totodată, se acordă câte 4.500 lei pentru familiile şi persoanele singure ale căror locuinţe au fost afectate în proporţie cuprinsă între 25%, inclusiv şi 50% şi câte 2.500 lei pentru familiile şi persoanele singure ale căror locuinţe au fost afectate în proporţie de până la 25%.

De asemenea, se acordă câte 1.500 lei pentru familiile şi persoanele singure ale căror bunuri din locuinţă au fost deteriorate, indiferent de numărul sau tipul bunurilor şi 7.500 lei în cazul în care se înregistrează pierderi de vieţi omeneşti, indiferent de numărul victimelor (ajutorul se plăteşte soţului/soţiei ori rudelor directe de gradul 1 sau 2 sau, în lipsa acestora, persoanei fizice care demonstrează cu documente doveditoare că s-a ocupat de organizarea înmormântării).

Ministrul Muncii a menţionat că procedurile de acordare a ajutoarelor de urgenţă şi de plată au fost simplificate.

Astfel, acordarea acestor ajutoare nu mai este condiţionată de completarea unei cereri din partea familiei/persoanei afectate de inundaţii şi nici de efectuarea de anchete sociale. Sumele individuale se stabilesc pe bază de borderouri întocmite de agenţiile pentru plăţi şi inspecţie socială, cu sprijinul comitetelor judeţene/locale pentru situaţii de urgenţă şi pe baza constatărilor comisiei pentru evaluarea estimativă a pagubelor, constituită prin ordin al prefectului.

„Borderourile se avizează de primarii localităţilor afectate şi de prefecţi.

În ceea ce priveşte plata, aceasta se va efectua pe baza aprobării ministrului muncii şi solidarităţii sociale. Hotărârea de Guvern a fost adoptată în contextul în care multe gospodării din judeţele Alba, Mehedinţi, Caraş-Severin, Dolj, Olt, Gorj au fost afectate grav de inundaţiile recente, iar oamenii au rămas fără mijloacele necesare traiului zilnic, un exemplu în acest sens fiind şi localitatea Greceşti din judeţul Dolj, unde zeci de persoane sunt izolate sau au fost evacuate preventiv.”, a mai scris Marius Budăi. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO FOTO. „U” Cluj – CFR Cluj, 1-0. Unii cu RATĂRILE, alții cu GOLUL

Publicat

meci 2 e1743445641164.jpg

Luni seara pe Cluj Arena, „U” Cluj a întâlnit CFR în ultima partidă din etapa a 2-a a play-off-ului Superligii de fotbal. Este primul derby al orașului din istorie ce s-a disputat în play-off. În cele două meciuri din sezonul regulat, „U” a câștigat cu 3-2. După un meci dominat total de „feroviari”, „studenții” înving cu 1-0, gol marcat de Blănuță în min.43.

Echipele de start:

„U” Cluj (4-3-1-2): Gertmonas – Boboc, Masoero, Van der Werff,…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Coregrafie impresionantă, pregătită pentru finala Cupei CEV, marți, la Blaj. Apel pentru suporterii Volei Alba Blaj

Publicat

coregrafie impresionantă, pregătită pentru finala cupei cev, marți, la blaj.

La meciul retur al finalei Cupei CEV dintre Volei Alba Blaj și Igor Gorgonzola Novara, care va avea loc marți, 1 aprilie, de la ora 18:00, spectatorii din sala polivalentă Alba Blaj Arena sunt invitați să fie parte dintr-un moment special – o coregrafie impresionantă dedicată echipei din „Mica Romă”. 

Potrivit Volei Alba Blaj, la intrarea în sală, suporterii din sectoarele A vor găsi pe fiecare scaun un carton roșu sau alb. La momentul coregrafiei, suporterii se vor ridica…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Schimbajre majoră la Facebook, anunțată de Meta. Care sunt noutățile pentru utilizatori

Publicat

schimbajre majoră la facebook, anunțată de meta. care sunt noutățile

Schimbajre majoră la Facebook, anunțată de Meta. Este vorba de o secțiune care ajută utilizatorii să observe foarte rapid care sunt postările persoanelor apropiate.

Modul în care funcţionează fluxul principal nu se va schimba. Aplicația va grupa tot conţinutul creat de prieteni într-o categoria specială, potrivit about.fb.com, citat de Gândul, notează Mediafax.

Noua secțiune nu trebuie confundată cu fluxul care există în momentul de față pe Facebook. Specialiștii mai…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Mircea Abrudean, întâlnire la Paris cu președintele Senatului francez, Gérard Larcher: 145 de ani de parteneriat româno-francez!

Publicat

miercea abrudean 2.jpg

Președintele interimar al Senatului României, Mircea Abrudean, s-a întâlnit luni, la Paris, cu omologul său francez, Gérard Larcher, pentru a marca 145 de ani de relații diplomatice între România și Franța și pentru a consolida parteneriatul strategic dintre cele două țări.

În cadrul discuțiilor, cei doi oficiali au abordat teme precum securitatea regională și cooperarea economică, subliniind necesitatea unei colaborări mai strânse în actualul context…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe