EVENIMENT
Guvernul își asumă răspunderea pe cinci proiecte din pachetul doi de reformă

Senatul și Camera Deputaților se reunesc, luni, în ședințe comune succesive, pentru angajarea răspunderii Guvernului, pe rând, pentru cinci proiecte adoptate de Cabinetul Bolojan care fac parte din pachetul doi de reformă.
Ședințele comune ale Parlamentului sunt programate să înceapă de la ora 19,00 și prezența parlamentarilor poate fi fizică sau online.
Potrivit calendarului stabilit de Birourile permanente reunite, parlamentarii pot depune amendamente la aceste proiecte de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Sindicatele din Educație boicotează începutul anului școlar. Apel la părinți: Nu participați la festivități golite de conținut

Sindicatele din Învățământ boicotează începutul anului școlar: Acestea au transmis elevilor, părinților și studenților să nu participe anul acesta la „festivități golite de conținut și să vă alăturați protestului nostru din 8 septembrie 2025”, potrivit unui comunicat de presă.
„Nu suntem în stradă pentru salarii mai mari, ci pentru condiții mai bune în desfășurarea actului educațional, pentru dreptate.
Suntem în stradă deoarece Guvernul a luat o serie de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Caz șocant la Cluj. Bărbat arestat după ce a bătut cu bestialitate un cetățean străin și l-a lăsat inconștient pe stradă

Un bărbat a fost arestat preventiv pentru 30 de zile după ce a atacat cu brutalitate un cetățean străin, venit la muncă la Cluj, pe care l-a lovit cu o bucată de lemn până l-a lăsat inconștient.
Victima se află în prezent în comă, iar medicii sunt rezervați privind supraviețuirea acesteia.
Cetățean străin bătut cu bestialitate la Cluj. E în comă
Potrivit reprezentanților Parchetului de pe lângă…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ilie Bolojan a amenințat că-și va da demisia din funcția de premier: „Nu are rost să mai stau, în condițiile acestea!”

Premierul Ilie Bolojan a amenințat coaliția că-și va da demisia din funcția de premier, dacă liderii coaliției nu îi aprobă reforma administrației locale. Discuțiile au avut loc duminică, la Palatul Victoria, potrivit unor surse liberale, citate de Gândul.
Momentul s-a petrecut după patru ore de discuții aprinse despre pachetul de reformă a administrației publice, transmite Mediafax.
„Nu are rost să mai stau, în condițiile acestea!”, le-a spus premierul Ilie Bolojan…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Firme din Alba, amendate de ITM pentru neplata salariilor la timp și alte nereguli constatate, după controale ale inspectorilor

ITM Alba a aplicat amenzi de 14.000 de lei pentru neachitarea salariilor la timp și alte nereguli constatate de inspectori, în urma controalelor desfășurate la zeci de firme din județ.
În perioada 25 – 29 august 2025, inspectorii de muncă au verificat 26 de angajatori din Alba, cu un total de 2239 salariați.
În urma controalelor, au fost identificate 53 de deficiențe și a fost aplicată o amendă de 3.000 de lei.
Principalele deficienţe constatate în controale
- nu se…
Citește mai mult pe Alba24.ro