Connect with us

EVENIMENT

Haos în Delta Dunării. Ceața densă a blocat zeci de nave, astfel că autoritățile române au impus restricții

Publicat

haos în delta dunării. ceața densă a blocat zeci de

De mai multe ore, un fenomen meteo extrem creează mari probleme în Delta Dunării, iar asta se întâmplă din cauza diferențelor mari dintre temperaturile de zi și cele de noapte. Cel mai afectat se pare că este canalul Sulina. Situația este destul de gravă, deoarece sunt zeci de nave care stau blocate cu orele din cauza ceții.

Zeci de nave, blocate în Delta Dunării din cauza ceții dese

Astfel că există foarte multe nave, dintre care unele pline cu cereale din Ucraina, care au fost nevoite sa ancoreze pe timpul nopții iar acum așteaptă orele amiezii în speranța că se va putea relua navigatia în siguranță. Din păcate, ceața este atât de deasă încât nu se vede nimic nici la 50 de metri.

Prin urmare, riscul producerii de accidente navale este atât de mare, încât autoritățile române au impus restricții…

Citește mai mult pe impact.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

18 noiembrie, la Sala Unirii: spectacolul istoric „Marea Unire de la Alba Iulia”. Eveniment prezentat de studenți

Publicat

18 noiembrie, la sala unirii: spectacolul istoric „marea unire de

Studenții internaționali și cei români ai Universității ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia prezintă marți spectacolul istoric „Marea Unire de la Alba Iulia”.

Evenimentul este organizat marți, 18 noiembrie, de la ora 17.00, la Sala Unirii din Alba Iulia.

Va fi prezentată o scenetă de reconstituire istorică, realizată de studenți români și internaționali de la UAB.

De asemenea, corul Facultății de Teologie va susține un recital.

În expoziție, vor fi prezentate…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Liderii AUR din Parlament: Puterea fură votul românilor și încalcă legea în ce privește numirile în conducerile TVR și Radio

Publicat

aur.jpg






Grupurile AUR din Senat și Camera Deputaților acuză partidele puterii că fură votul românilor și își bat joc de lege, în contextul nominalizărilor în consiliile de administrație ale Televiziunii și Radioului Public.

Deși prevederile legale sunt clare, iar repartizarea locurilor în CA ale SRR și SRTv trebuie să respecte proporționalitatea configurației din Parlament, puterea vrea să acorde un număr de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

COD ROȘU de vânt puternic în zona montană a Clujului. Rafale de peste 140 km/h. A fost emis RO-Alert

Publicat

vant e1588748438201.jpg






Meteorologii Administrației Naționale de Meteorologie (ANM) au emis luni o atenționare un cod roșu de intensificări ale vântului, care vizează direct și județul Cluj. 

Avertizarea este în vigoare în intervalul 22:20 – 00:00, perioadă în care se vor înregistra intensificări puternice și susținute ale vântului.

Potrivit ANM, în această zonă montană se vor semnala rafale de peste 140 km/h, un fenomen…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Prevenția începe de tânăr. Tinerii români susțin vaccinarea anti-HPV, dar 28% ignoră prevalența virusului

Publicat

vaccin pixabay e1615282108897.jpg






Un sondaj recent realizat de Federația Tinerilor din Cluj (FTC) și comunitatea HPV Free City arată că tinerii români sunt în mare parte conștienți de beneficiile vaccinării anti-HPV, însă există încă neclarități legate de modul de transmitere al virusului și de prevalența infecției. 

Cunoștințe generale bune, dar lacune în detalii esențiale

Potrivit datelor sondajului „HPV între informare și…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe