Connect with us

EVENIMENT

HARGHITA: Creşte numărul virozelor şi pneumoniilor; s-au înregistrat cinci noi cazuri de gripă

Publicat

Numărul virozelor şi al pneumoniilor este în creştere în Harghita, în ultima săptămână fiind confirmate şi cazuri noi de gripă, arate datele Direcţiei de Sănătate Publică (DSP).

Potrivit medicului epidemiolog Cornelia Miron, în săptămâna 28 ianuarie – 3 februarie s-a înregistrat un număr de 1.913 infecţii acute ale căilor respiratorii superioare, în creştere faţă de săptămâna anterioară, când au fost 1.505 cazuri.

De asemenea, a crescut şi numărul pneumoniilor, de la 69 diagnosticate în săptămâna 21-27 ianuarie, la 97 de cazuri înregistrate săptămâna trecută.

Sursa citată a mai precizat că au fost diagnosticate şi cinci cazuri noi de gripă, în laboratorul DSP Harghita fiind confirmate, de la începutul sezonului, 49 de cazuri de gripă.

Dr. Cornelia Miron a subliniat că încă nu au sosit dozele suplimentare de vaccin antigripal de la Ministerul Sănătăţii, chiar dacă există cerere din partea populaţiei. (AGERPRES)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO: Ministerul Apărării construiește la Sebeș un pavilion modern pentru formarea personalului în domeniul medico-militar

Publicat

foto: ministerul apărării construiește la sebeș un pavilion modern pentru

Ministerul Apărării Naționale construiește la Sebeș un pavilion modern, cu spații de cazare și săli pentru cursuri și instruire. Acesta este destinat participanților la cursurile de formare a personalului medical din MApN și de perfecționare în domeniul medico-militar. 

Ministerul Apărării – Unitatea Militară 02444 Sibiu a lansat pe 17 iulie, în platforma SEAP, o licitație pentru proiectarea și execuția lucrărilor pentru obiectivul „Realizare pavilion nou cu destinația…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Toate drumurile duc spre scena principală de la Electric Castle. Urmează Justin Timberlake. Parada pelerinelor

Publicat

ec 3.jpeg






Toate drumurile duc, joi seară, de la Cluj-Napoca spre Bonțida unde are loc festivalul Electric Castle, iar în perimetru toată lumea se îndreaptă spre scena principală unde, de la ora 22,45, va susține un concert artistul american Justin Timberlake, aflat în premieră în România.

Show-ul va avea o durată de 2 ore.

Traficul spre Bonțida a fost infernal, iar un autobuz plin de fani care a plecat la ora 17,50 de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Femeie din Alba Iulia, reținută de Poliție. I-a furat banii unui pensionar, în timp ce se aflau într-un bar

Publicat

femeie din mihalț, agresată de soț: polițiștii au emis ordin

O femeie din Alba Iulia a fost reținută pentru furt, de către polițiști. Aceasta i-ar fi sustras banii unui pensionar, în timp ce se aflau într-un bar din municipiu.

Potrivit IPJ Alba, miercuri, 16 iulie, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de o femeie de 32 de ani, din municipiul Alba Iulia. Aceasta este cercetată pentru săvârșirea infracțiunii de furt.

Din verificări a reieșit…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Incendiu de autocar pe centura de ocolire Vâlcele – Apahida. Pasagerii s-au autoevacuat

Publicat

pompieri e1721133894842.jpg






Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au fost alertați, joi seara, la ora 19.51, cu privire la faptul că a izbucnit un incendiu la un autocar aflat pe centura Vâlcele-Apahida, în apropiere de comuna Apahida.

”Spre locul solicitării au fost trimise imediat două autospeciale de stingere, precum și o ambulanță SMURD, preventiv. Pasagerii s-au autoevacuat și nu necesită îngrijiri medicale.

De…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe